• Dzień Babci i Dziadka

          •         Dnia 25.01.2019 r. jak co roku w naszej szkole zorganizowana została uroczystość z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. Dzieci zaprosiły swoje kochane babcie i dziadków, przygotowały dla nich ciekawy program artystyczny, recytowały wiersze i śpiewały piosenki, tańczyły i przedstawiały wesołe inscenizacje. Niejednej babci i dziadkowi łezka zakręciła się w oku. To był wyjątkowy dzień pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnuczkami. Na koniec tego wyjątkowego dnia wszystkie dzieci zaśpiewały 100 lat i wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki. Częstowały również zaproszonych gości cukierkami i babeczkami.

            Uroczystość przygotowała Jadwiga Zapadka we współpracy z nauczycielami klas 0-III.

        • Przegląd Kolęd i Pastorałek 2019
          • Przegląd Kolęd i Pastorałek 2019

          • Dnia 18.01.2019r. uczniowie naszej szkoły – Zuzanna Rosa, Małgorzata Majewska, Piotr Koper, Anna Majewska wzięli udział w przeglądzie kolęd i pastorałek 2019 w Baranowie. Zespół „The Voise” wykonał w dwugłosie następujące utwory: „Dlaczego dzisiaj”, „Niechaj będzie”. Niestety mimo ładnego wykonania jury uznało, że to za mało by zostać laureatem. Nagranie występu poniżej.

        • SPOTKANIE Z POLICJANTEM "BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE 2019, BEZPIECZNY INTERNET"
          • SPOTKANIE Z POLICJANTEM "BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE 2019, BEZPIECZNY INTERNET"

          • W związku ze zbliżającymi się feriami 22 stycznia 2019r. do szkoły zawitał policjant sierż sztab. Marcin Tański z Komisariatu Policji w Chorzelach. Dzielnicowy spotkał się z przedszkolakami, uczniami kl. I – VIII i oddziałami gimnazjalnymi,   aby porozmawiać o bezpieczeństwie w czasie ferii zimowych. Szczególna uwaga została skupiona  na zasadach bezpieczeństwa w internecie, a także zabaw na świeżym powietrzu, podczas uprawiania sportów zimowych. Policjant przestrzegał przed ślizganiem się na skutych lodem zbiornikach wodnych, tj. rzekach, jeziorach, stawach oraz ostrzegał przed zjeżdżaniem na sankach z górek znajdujących się blisko ulic. Przypomniał również zasady poruszania się po drogach.

            Na koniec życzył wszystkim uczniom udanych i bezpiecznych ferii.

        • Rola czytania w życiu dziecka
          • Rola czytania w życiu dziecka

          • Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa

            z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.

            Kartezjusz

            Drodzy Rodzice!

                  Mając na uwadze wszechstronny rozwój Waszego dziecka oraz wzrost negatywnych wpływów w jego otoczeniu (telewizja, gry komputerowe), pragniemy zjednoczyć nasze wysiłki i oddziaływania na dziecko, tak aby polubiło czytanie, gdyż ma ono same zalety.

                    W kształtowaniu u dzieci nawyku czytania ważną rolę odgrywa rodzina. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek.

                        Szkoła i biblioteka szkolna w rozwijani kompetencji czytelniczych i upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży spełnia ważną rolę, gdyż stwarza możliwości kontaktu ze słowem drukowanym wszystkim, którzy się z nią stykają, głównie uczniom; daje do ręki książkę w momencie, który jest najkorzystniejszy dla zawarcia z nią przyjaźni. Może oddziaływać profilaktycznie na uczniów nie zainteresowanych książką.

            Szanowni Państwo!

            Wasze dzieci są czytelnikami biblioteki szkolnej. Mogą samodzielnie korzystać z jej zbiorów. Prosimy Państwa o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki w rozsądny sposób. Zwracajcie uwagę, czy dziecko oddaje książki do biblioteki dopiero po ich przeczytaniu. Chcemy zapobiec niepożądanemu zjawisku, gdy dzieci wypożyczają dla samego wypożyczania i zwracają książkę nie zajrzawszy do niej. Jest to  zły nawyk, który nie uczy dziecka prawidłowego kontaktu z książką. A przecież chodzi o to, aby dziecko nauczyło się dobrze czytać i z czytania potrafiło czerpać przyjemność. Uświadamiajcie Państwo swoim dzieciom, że czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z trzech najważniejszych i podstawowych umiejętności. Dziecko, które nauczy się sprawnie czytać, pisać i liczyć jest przygotowane do zdobywania informacji, przyswajania wiedzy i na pewno da sobie radę w starszych klasach i w ogóle w życiu.

                        Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc. Dziecko, które czyta już dość dobrze, bardzo lubi czytać na głos rodzicom. Można więc słuchać, wykonując jednocześnie swoje zajęcia domowe. Ustalcie stałą porę dnia i czas codziennego czytania (przynajmniej 15 minut dziennie). Czytajcie dziecku głośno lub razem z nim trudniejsze teksty. Stopniowo wciągajcie dziecko do czytania. Niech na początku dziecko czyta tylko tytuły wierszyków, rozdziałów (resztę przeczytają Państwo dziecku sami). Potem może to być już cała linijka lub zdanie. Po jakimś czasie można już spróbować schematu: jedną stronę czyta dziecko, drugą – Państwo. Możecie też czytać z podziałem na role, włączając do tego jeszcze innych członków rodziny. Nawet nie zauważą Państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętniej czytać samodzielnie. Zauważajcie i chwalcie często Jego postępy w coraz lepszym czytaniu. Jeśli dziecko lubi, pozwólcie mu czytać cicho, ale porozmawiajcie potem o jego wrażeniach z lektury.

            Spróbujcie traktować czytanie jak wartościową zabawę lub rozrywkę, którą przecież w gruncie rzeczy jest.

            Pamiętajcie też, aby nigdy nie traktować czytania jak kary! Niektórym rodzicom zdarza się, w odpowiedzi na złe zachowanie dziecka, stosować wariant kary ,,nie ma telewizji czy komputera – będziesz czytać!”.  Kto polubi coś, co musi robić za karę?

            Odpowiedzialność za właściwy rozwój kultury czytelniczej człowieka spada głównej mierze na rodziców i biblioteki, gdyż to w dzieciństwie właśnie dokonuje się najwięcej ,,powołań” czytelniczych. Dziecko poprzez obcowanie z książką zaspakaja swoje potrzeby psychiczne. W momencie gdy nie będzie miało do niej dostępu lub dostęp ten będzie utrudniony – nauczy się zaspokajać je w inny sposób, np. przez oglądanie telewizji lub korzystanie z komputera. Trudno wtedy przyzwyczajenia takie zmienić, chociaż polubić czytanie można w każdym wieku.

            Jeśli ktoś z Państwa właśnie nie lubi czytać, to może polubi tę czynność, czytając książki ze swoim dzieckiem.

                        Powtórzymy jeszcze raz; niezawodnym sposobem, żeby dzieci stały się zapalonymi czytelnikami, jesteśmy my – dorośli, musimy przez wiele lat być dla nich w czytaniu towarzyszami i przykładem.Jeżeli od najmłodszych lat będziemy im codziennie czytać i jeśli będą widziały, że my także czytamy – wychowamy czytelników, bo dzieci będą postrzegały czytanie jako coś naturalnego i ważnego, skoro tak traktują je dorośli.

                        Liczymy na współpracę z biblioteką szkolną!

            Księgozbiór biblioteczny naszej szkoły został uatrakcyjniony dzięki realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w 2018 roku. Zakupiono za kwotę 15.000,00 zł 1208 nowych książek, co stanowi około 39% lektur szkolnych, a pozostałe to utwory, które rozbudzą pasje czytelnicze Waszych dzieci.

             Życzymy cierpliwości, wytrwałości i przyjemności we wspólnym czytaniu, bo to nie będzie czas stracony.

             

            Nauczyciele bibliotekarze: Wiesława Grabowska, Barbara Milewska ,

             Dyrektor szkoły: Krystyna Maluchnik