• Cyfrowa biblioteka dla uczniów i studentów

          •  

            Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe

            Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe

            Audiobooki lektur i klasyki literatury, a także publikacje i artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się   domenie publicznej. Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:

            W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE posiadają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.

            W ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Narodowa przygotowała 70 audiobooków lektur i klasyki literatury, które to można pobrać za darmo z POLONY. Wśród 55 tytułów, które zostały udostępnione w tej formie znalazły się m.in. Lalka, Quo vadis, Sklepy cynamonowe i Nad Niemnem.

             Ponadto, w ramach Priorytetu 4 NPRCz, przygotowano ponad 1200 e-booków publikacji z domeny publicznej. Dostęp do wszystkich tytułów jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Publikacje w formatach MOBI, EPUB i PDF można pobierać z POLONY a po pobraniu korzystać z nich bez konieczności dostępu do internetu.

             

          • Biblioteka poleca - Dzień Babci i Dzień Dziadka

          • W tym tygodniu, a dokładnie w czwartek (21.01) i piątek (22.01) obchodzić będziemy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Wszystkim kochanym babciom i zawsze pomocnym dziadkom z tego miejsca przesyłamy najserdeczniejsze życzenia! Dlatego z tej okazji  przygotowaliśmy krótką instrukcję, jak zrobić laurkę techniką pop-up. bo wiadomo, nic nie cieszy dziadków tak bardzo, jak prezent własnoręcznie wykonany przez swoje wnuki. 

            1.Pobierz szablony:http://www.matthewreinhart.com/WP2/wp-content/uploads/2017/10/DIY_bouquet_A.pdf

            http://www.matthewreinhart.com/WP2/wp-content/uploads/2017/10/DIY_bouquet_B.pdf  i wydrukuj najlepiej na kartce z bloku technicznego.

            2. Pokoloruj bukiety (szablon A) przed wycięciem. Wycinamy wyłącznie po liniach ciągłych, linie przerywane są zaznaczone do zginania. Możesz przeciągnąć po tych liniach przy linijce tępym narzędziem np. brzegiem nożyczek dla lepszego i równego złożenia.

            4. Do cieniowanych kształtów przyklejamy elementy, które odpowiadają kształtom na kartce bazie (szablon B).

            5. Cześć B przyklejamy jako pierwszy, kształt A wsuwamy w przecięcie i doklejamy do szablonu – bazy.

            6. Teraz po złożeniu dowolnie pokoloruj, podpisz złożoną kartkę.

            Krótki filmik instruktażowy: https://youtu.be/TJk3CUVplV4

            Następnie  zapraszamy Was do wysłuchania specjalnych bajeczek, wybranych na tą szczególna okazję.

            A po wysłuchaniu,  jeżeli tylko macie taką możliwość mocno przytulcie swoich dziadków. Jeżeli nie możecie tego zrobić, to zadzwońcie, porozmawiajcie, albo pomyślcie o nich ciepło.

          • Przywozy i odwozy

          • PRZYWOZY I ODWOZY UCZNIÓW W PSP W ZARĘBACH OD 18.01.2021 r.

             Godziny przywozów uczniów dojeżdżających:

            •  Rawki- 7.25
            • Rzodkiewnica- 7.35
            •  Krukowo- 7.50
            •  Ścięciel- 7.05
            •  Mącice- 7.15
            •  Łaz- 7.30
            •  Borek- 7.40
            •  Podrzecze- 7.45

            Godzina odwozów uczniów ze szkoły- 12.20

          • INFORMACJE:

          • Dzieci z oddziałów przedszkolnych kontynuują edukację przedszkolną w trybie stacjonarnym.

            Od poniedziałku, 18 stycznia br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej w ścisłym reżimie sanitarnym.

            Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych nadal będą uczyć się zdalnie.

          • Kwalifikacje do III etapu InstaLogik

          •       Z wielką przyjemnością informuję, że uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się do III etapu Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Informatyczny InstaLogik.

            Konkurs organizowany jest przez InstaKod Sp z o.o., twórcę programu nauczania, środowiska programistycznego i podręczników informatyki w klasach 4-8 oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli. Honorowym Patronem Konkursu jest Wydział Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerem Konkursu jest Olimpiada Informatyczna Juniorów

            W II etapie wzięło udział ponad 1400 uczestników. Zadania okazały się wyjątkowo wymagające, zarówno zadania programistyczne, jak i niektóre pytania matematyczne, bowiem celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań matematycznych i programistycznych oraz propagowanie myślenia komputacyjnego.

            Do III etapu InstaLogik na podstawie klasyfikacji ogólnopolskiej zaklasyfikowani zostali:

            Alicja Majewska - klasa 7b

            Karol Brzostek - klasa 6 a

            Maciej Kulasik - klasa 5

            Błażej Kacprzyk- klasa 4

            Wszystkim dziękuję za udział, za laureatów II etapu trzymam kciuki życząc sukcesów w III etapie. Powodzenia!!!

          • Ferie bez nudy

          • Ministerstwo Edukacji i Nauki

            Rusza akcja #FerieBezNudy Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej przy współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki

            Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, której fundatorem jest Totalizator Sportowy, opracowała specjalny program zajęć skierowany do dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych. #FerieBezNudy to akcja mająca na celu wsparcie rodziców i opiekunów w zorganizowaniu czasu wolnego w domu z wykorzystaniem nowoczesnej platformy internetowej www.feriebeznudy.pl. Partnerem tej inicjatywy jest Ministerstwo Edukacji i Nauki.

            Ferie bez Nudy - Wjeżdżamy w fere bez wyjeżdżania! Startujemy! Od 4 do 17 stycznia bądźcie z nami!

            4 stycznia w całej Polsce rozpoczynają się ferie zimowe, które potrwają do 17 stycznia. W trosce o bezpieczne i rodzinne spędzenie czasu Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, której fundatorem jest Totalizator Sportowy, przedstawiła dwutygodniowy rozkład zajęć aktywizujących dzieci i młodzież w tym czasie.

            Obecnie, gdy sytuacja epidemiologiczna wciąż nie sprzyja wyjazdom i spotkaniom z rówieśnikami, zapewnienie dzieciom bezpiecznej rozrywki staje się priorytetem każdego rodzica i opiekuna. Odpowiedzią jest serwis www.feriebeznudy.pl, przygotowany przez Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej przy współpracy z MEiN.

            – Nasza fundacja kładzie duży nacisk na kreowanie aktywnego społeczeństwa, dlatego pomoc w zorganizowaniu akcji #FerieBezNudy jest dla nas naturalnym polem działania. W jej trakcie chcemy podsunąć ciekawe pomysły na spędzenie wolnego czasu, które zainteresują zarówno nastolatków, jak i młodszych uczniów. Nasze propozycje dbają o zachowanie równowagi między treściami edukacyjnymi a rozrywką, której tak bardzo potrzebują dzieci w przerwie od szkoły. Wzięliśmy pod uwagę aktualne zainteresowania młodego pokolenia i mamy nadzieję, że nasza propozycja spełni ich oczekiwania – powiedziała Anna Kukla, Prezes Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej.

            Twórcy www.feriebeznudy.pl zadbali o atrakcyjne dla młodych odbiorców treści wideo osadzone w intuicyjnym interfejsie i przyjaznej szacie graficznej. Na platformie pojawią się sportowcy, influencerzy i gamerzy, którzy podzielą się z fanami swoimi umiejętnościami i wejdą z nimi w interakcję dzięki opcji moderowanego czatu na żywo. Swoje pomysły na spędzenie ferii w domu przedstawią Prozure, Headster, Dźwiękodzieło, Piotr Horzela, Maja Wachowska, Easy Rollin, Dancebook Academy i wielu innych.

            #FerieBezNudy obejmą takie kategorie jak sztuka, sport czy rozrywka. Wśród kilkunastu bloków tematycznych znajdą się moduły związane z tańcem, śpiewem, aktorstwem, rysunkiem, nauką DJ-owania, vlogowania, robienia zdjęć czy tworzenia animacji. Nie zabraknie ciekawostek ze świata gier planszowych, sztuki iluzji czy tak popularnych dziś gier komputerowych. Gratką dla zainteresowanych e-sportem będą turnieje na żywo z udziałem znanych zawodników, m.in. Izaka, Rocka, Roja, Micha czy Nervariena. Łącznie, w ciągu dwóch tygodni ferii, pojawi się prawie 100 różnorodnych treści dostępnych dla dzieci

            i młodzieży.

            Partnerem projektu jest Ministerstwo Edukacji i Nauki, a minister Przemysław Czarnek objął wydarzenie swoim patronatem.

            – Cieszę się, że możemy włączyć się do projektu #FerieBezNudy, dzięki któremu dzieci i młodzież będą mogli spędzić ferie w sposób ciekawy i aktywizujący. To ważne, aby ten czas dobrze wykorzystać. Zachęcam do korzystania z propozycji, które przygotowaliśmy. To zarówno oferta edukacyjna, jak i rozrywkowa. Dziękuję Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej za tę inicjatywę. Wierzę, że wielu młodych ludzi dzięki niej odnajdzie nowe pasje i zainteresowania. Życzę, aby ferie minęły spokojnie i w rodzinnej atmosferze, tak abyśmy już wkrótce wrócili do normalnej, stacjonarnej nauki – podkreślił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

            Do akcji dołączyli sportowcy i partnerzy instytucjonalni zaprzyjaźnieni z Fundacją LOTTO im. Haliny Konopackiej oraz jej fundatorem Totalizatorem Sportowym, którzy oprócz własnych aktywności na stronie będą zachęcać swoich fanów do skorzystania z pozostałych atrakcji dostępnych w ramach projektu.

            Aktualizowany na bieżąco harmonogram zajęć oraz dostępne treści można znaleźć na www.feriebeznudy.pl.

          • Ferie z TVP – oferta programowa

          • Ministerstwo Edukacji i Nauki

            Ferie z TVP – oferta programowa

            Seriale oraz filmy dla dzieci i młodzieży, piłkarskie ABC, ćwiczenia fitness, nauka tańca i gotowania, wizyty w muzeach i galeriach sztuki – to tylko wybrane propozycje, które Telewizja Polska przygotowała dla uczniów na czas ferii zimowych. W ofercie także talent show, pomysły na rozwijanie wyobraźni i kreatywne spędzanie wolnego czasu oraz poradnik poświęcony problemom psychologicznym dzieci i młodzieży. Specjalne pasmo uczniowie mogą oglądać na antenie TVP 3 (godz. 8:00-13:00), TVP ABC (godz. 8:00-13:00), TVP Kultura (godz. 11:00-13:00) oraz na platformie vod.tvp.pl iw specjalnym serwisie ferie.tvp.pl.

            Oferta TVP 3

            Na początek dnia widzowie będą mogli obejrzeć dwa seriale: „Nowe legendy o Małpim Królu” (godz. 8:00) oraz „Znajdź mnie w Paryżu” (godz. 8:30). Pierwszy z nich opowiada historię młodej kobiety, która przybiera imię Tripitaka i wyrusza na misję przywrócenia chwały małpiego króla – starożytnego boga uwięzionego od 500 lat. Drugi to przygody rosyjskiej księżniczki, która przenosi się w czasie i zostaje uwięziona w 2018 roku.

            Od godz. 9:00 w paśmie TVP 3 będą emitowane specjalne programy przygotowane na czas ferii zimowych. Poprowadzą je znane osobowości telewizyjne. Wszystkie programy mają atrakcyjną formę i powstały z myślą o młodym odbiorcy.

            - „Piłkarskie ABC” (godz. 9:00) – 20-minutowa zachęta do systematycznego treningu piłkarskiego i zdrowej diety. Poszczególne odcinki poprowadzą trenerzy i byli piłkarze reprezentacji Polski. „Piłkarskie ABC” to również doskonała okazja, by poszerzyć swoją wiedzę o piłce nożnej.

            - „Strefa ruchu” (godz. 9:20) – wspólne ćwiczenia fitness aktywizujące konkretne parte mięśni, niezbędne szczególnie dla utrzymania właściwej podstawy ciała i zdrowej sylwetki.

            - „Zaloguj się w kuchni” (godz. 9:35) – szef kuchni pokaże, jak samodzielnie przygotować proste i smaczne potrawy na śniadanie, lunch do szkoły czy na spotkanie z przyjaciółmi. Z programu widzowie dowiedzą się, jak zadbać o dobór składników i walory odżywcze, aby dieta była zróżnicowana i zdrowa.

            - „Poczuj rytm” (godz. 9:50) – roztańczeni instruktorzy w rytmie popularnych piosenek przeprowadzą młodych widzów przez świat współczesnych tańców. Pokażą, że podłoga naszego mieszkania przy odrobinie wyobraźni może stać się parkietem, na którym będzie królował taniec.

            - „Uczniowie z klasą” (godz. 10.05) – talent show z udziałem młodych mistrzów, którzy udowodnią, że niezależnie od tego, skąd pochodzimy, rozwijanie zainteresowań jest możliwe – wystarczy połączenie talentu, motywacji i cierpliwości i pracy, by walczyć o wymarzony cel.

            - „Wkręć się w to!” (godz. 10:20) – czas spędzany w domu można wykorzystać bardzo kreatywnie. Użycie surowców wtórnych do tworzenia przedmiotów użytkowych, próby wokalne, gra w szachy czy tenis stołowy mogą otworzyć okno do wielowymiarowego świata wyobraźni i kreatywności.

            - „Zaczarowany świat sztuki” (godz. 10.35) – po niezwykłym świecie malarstwa oprowadzi widzów Blanka, która odwiedza muzea i galerie, a w nich dociera do miejsc niedostępnych na co dzień. Podczas swojej podróży pokazuje, że sztuka wcale nie musi być nudna i poważna.

            - „e-MOCje” (godz. 10:50) – poradnik poświęcony problemom psychologicznym dzieci i młodzieży. Każdy odcinek zostanie omówiony inny problem, m.in. wzrost poziomu lęku i poczucia zagrożenia we współczesnym świecie, cyberprzemoc czy trudne sytuacje w rodzinach dysfunkcyjnych.

            - filmy (godz. 11:00) – codziennie na antenie TVP 3 emisja innego filmu dla dzieci i młodzieży.

            Oferta TVP ABC i TVP Kultura

            Specjalne pasmo dla najmłodszych widzów także na antenie TVP ABC. W godz. 8:00-13:00 animacje i programy dla dzieci w wieku 4-9 lat. Po godz. 20:00 premiery i powtórki animacji oraz serial aktorski.

            Na antenie TVP Kultura w godz. 11:00-13:00 uczniowie i rodzice będą mogli obejrzeć ekranizacje najpopularniejszych lektur szkolnych. Wśród nich oferta dla młodych i starszych widzów, m.in. „Quo Vadis”, „Nad Niemnem” i „Szatan z siódmej klasy”.

            Zachęcamy do spędzania Ferii z TVP!

          • Akcja „Ferie bez nudy”

          • Ministerstwo Edukacji i Nauki

            Ferie 2021

            W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich bliskich tegoroczne ferie uczniowie spędzą głównie w domach. Chcemy, aby czas odpoczynku był jednak inspirujący i ciekawy, dlatego będziemy zachęcać do skorzystania z ofert, przygotowanych przez naszych partnerów na czas wolny od zajęć lekcyjnych.

            Ferie z TVP

            Rozrywka, ciekawe filmy i seriale, a także wciągające programy sportowe i lifestylowe – to główne propozycje przygotowane przez Telewizję Polską. W ramach emitowanego codziennie cyklu dynamicznych, 20-minutowych programów edukacyjnych każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnicy piłki nożnej, tańca czy też młody koneser sztuki. Propozycje te z powodzeniem zaangażują całe rodziny do wspólnego i niezwykle interesującego spędzania czasu!

            Więcej informacji: http://www.gov.pl/.../ferie-z-tvp-wyjatkowa-propozycja...

            Akcja „Ferie bez nudy”

            Wspólnie z nami pomysły na to, aby nie nudzić się w czasie ferii przygotowała także Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. „Ferie bez nudy” to zbiór ciekawych propozycji działań udostępnionych w interaktywnej formie na specjalnej platformie internetowej.

            Wśród nich mnóstwo interesujących eksperymentów, ćwiczenia gimnastyczne, gry, quizy oraz wiele innych aktywności, które rozbudzą kreatywność każdego ucznia! Już wkrótce przedstawimy szczegóły tej propozycji.

            Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz na profilach w mediach społecznościowych będziemy sukcesywnie zamieszczać kolejne propozycje na ferie.

            Zachęcamy do korzystania z nich!

          • Formy wsparcia dla dzieci i młodzieży

          • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Przasnyszu

            ul. Joselewicza 6, 06-300 Przasnysz

            Tel. 29 752 26 15, 29 753 30 02 Fax. 29 753 30 00

            e-mail: ppp@powiat-przasnysz.pl

            www. pppprzasnysz.szkolnastrona.pl

            Przasnysz, 30.12.2020 r.

            Dyrektorzy Przedszkoli, Szkół i Placówek

            Powiatu Przasnyskiego

            Informacja o proponowanych formach wsparcia dla dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Przasnyszu

            Szanowni Państwo Dyrektorzy,

            w związku z rozpoczętą kwarantanną narodową Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Przasnyszu podejmuje następujące działania w celu zapewnienia dzieciom i młodzieży pomocy psychologiczno-pedagogicznej:

            - konsultacje indywidualne ze specjalistami: psychologami, pedagogami i logopedami na terenie Poradni (wskazane wcześniej uzgodnienie telefoniczne terminu),

            - propozycje spędzenia wolnego czasu z dzieckiem w domu – przykłady ćwiczeń i zabaw do wykorzystania w czasie ferii znajdujące się na stronie internetowej Poradni pppprzasnysz.szkolnastrona.pl

            - możliwość skorzystania przez dzieci/uczniów z porady telefonicznej (infolinii) od 4.01.2020 r. do 15.01.2020 r. (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 8.00 do 17.00 pod nr tel. 29 753 30 02 z wyłączeniem 06.01.2020 r. (dzień wolny od pracy).

            Zwracam się z prośbą o przekazanie informacji uczniom i rodzicom o proponowanych formach wsparcia przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Przasnyszu.

            Jesteśmy gotowi do pomocy w nagłych przypadkach

            DYREKTOR I PRACOWNICY

            Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przasnyszu