• ZAJĘCIA WYJAZDOWE w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

          • 7 listopada uczniowie klas 8 i 7 uczestniczyli w ciekawej lekcji historii na temat losu żolnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, walcząc z kolejnym okupantem, tym razem sowieckim. Mieli być zapomniani, wyklęci. Obejrzeliśmy film "Inka" o tragicznych losach młodej sanitariuszki. Jej słowa: "Powiedz babci, że zachowałam się jak trzeba" skłaniają do refleksji nad naszą postawą względem ojczyzny w czasie pokoju. Wystawa interaktywna, eksponaty z tamtych czasów, mundury, broń, dokumenty, plakaty, filmy, podgląd celi więziennej to niecodzienna lekcja . Pan przewodnik bardzo interesująco opowiedział nam o tych niezwykle trudnych czasach i ich bohaterach. Mogliśmy sporządzić samodzielnie ciekawe napisy, popisać na dawnych maszynach, a nawet zmierzyć się na strzelnicy w strzelaniu do tarczy. Czas upłynął nam błyskawicznie.

            Do takiej lekcji wyjazdowej zachęciła nas p. Dyrektor przed świętem 11 listopada , a trudu organizacji i opieki podjęli się : p. Joanna Morawska, p. Mariola Kopczyńska i ks. Zbigniew Pruszyński. Dziękujemy pracownikom Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce za wsparcie naszej inicjatywy i za ciepłe, serdeczne przyjęcie naszej grupy.

          • Ogólnopolski konkurs "Ale mózgi!"

          •  W dniach 24-26 października 2023r uczniowie klas V – VI  i VII-VIII (Sebastian Ryszko kl.5, Zofia Rosińska kl. 5, Julian Rutkowski kl. 5, Kamil Zygmunt kl. 5, Tomasz Lesiński kl. 5, Patryk Niezgoda kl. 5, Amelia Rykowska kl. 5, Igor Morawski kl. 5, Wiktoria Zawojek kl. 6, Amelia Gostkowska kl.6, Patrycja Karaszewska kl.6, Martyna Jachimowska kl.6, Maria Banul kl. 7, Błażej Kacprzyk kl. 7, Jakub Lesiński kl. 7, Natalia Wilga kl. 7, Krystian Niezgoda kl. 7, Julia Majewska kl. 8, Maciej  Kulasik kl.8, Kuba Niksa kl.8) wzięli udział w I etapie ogólnopolskiego konkursu „Ale Mózgi” z zakresu matematyki, informatyki i programowania.

            Rozwiązywali oni 20 zadań matematycznych i logicznych. Uczestnik, który zdobędzie najwyższą liczbę punktów zostanie zakwalifikowany do kolejnego etapu konkursu, który polegać będzie na rozwiązaniu zadań w języku Python. Głównym celem konkursu jest kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się metodami programistycznymi wśród uczniów na wczesnym etapie edukacyjnym.  W dniach 24-26 października 2023r uczniowie klas V – VI  i VII-VIII (Sebastian Ryszko kl.5, Zofia Rosińska kl. 5, Julian Rutkowski kl. 5, Kamil Zygmunt kl. 5, Tomasz Lesiński kl. 5, Patryk Niezgoda kl. 5, Amelia Rykowska kl. 5, Igor Morawski kl. 5, Wiktoria Zawojek kl. 6, Amelia Gostkowska kl.6, Patrycja Karaszewska kl.6, Martyna Jachimowska kl.6, Maria Banul kl. 7, Błażej Kacprzyk kl. 7, Jakub Lesiński kl. 7, Natalia Wilga kl. 7, Krystian Niezgoda kl. 7, Julia Majewska kl. 8, Maciej  Kulasik kl.8, Kuba Niksa kl.8) wzięli udział w I etapie ogólnopolskiego konkursu „Ale Mózgi” z zakresu matematyki, informatyki i programowania. Rozwiązywali oni 20 zadań matematycznych i logicznych. Uczestnik, który zdobędzie najwyższą liczbę punktów zostanie zakwalifikowany do kolejnego etapu konkursu, który polegać będzie na rozwiązaniu zadań w języku Python. Głównym celem konkursu jest kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się metodami programistycznymi wśród uczniów na wczesnym etapie edukacyjnym. Opiekun: n-l informatyki Agnieszka Chmielinska

          • #SzkolaPamięta

          • APEL PAMIĘCI

            31 października 2023r.

            Dyrektor Szkoły, Samorząd Uczniowski Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Zarębach, Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców chcą upamiętnić pracowników oświaty, którzy przez szereg lat pełnili w naszej szkole i parafii pracę pedagogiczną / duszpasterską oraz wypełniali swoje obowiązki na innych stanowiskach w szkole:

            Ks. Leon Gutowski- proboszcz parafii Zaręby w latach 1939-1941 , zamęczony przez Niemców hitlerowskich w obozie koncentracyjnym w Dachau we wrześniu 1942r., zginął za wolną Polskę

            • Kazimierz Borzymowski- nauczyciel i pierwszy kierownik szkoły w latach 1945-1946 - zginął za wolną Polskę w 1948r.

            Zofia Stuszewska – polonistka, nauczycielka, która swoje życie poświęciła uczniom do końca- spoczywa na zarębskim cmentarzu

            Ks. Kanonik Stanisław Marszał- proboszcz parafii Zaręby w latach 1967-1995, kapłan- wychowawca, który pielęgnował tradycje kurpiowskie i wychowywał młodzież w duchu wiary i patriotyzmu- spoczywa na zarębskim cmentarzu

            Helena Haratyk- katechetka, serdeczny nauczyciel i wychowawczyni wielu pokoleń -spoczywa na zarębskim cmentarzu

            Barbara Fidurska- nauczycielka historii i geografii, wychowawczyni, która zapisała się w pamięci uczniów- spoczywa na zarębskim cmentarzu

            Ks. Janusz Malinowski-administrator i proboszcz parafii Zaręby w latach 2012-2019, kapłan – poeta, który pozostawił po sobie niezapomniane utwory poetyckie- spoczywa w ziemi rodzinnej

            Ryszard Jastrzębski- wieloletni dyrektor szkoły w Zarębach, nauczyciel wychowania fizycznego, spoczywa w rodzinnej parafii.

            • Nauczyciele, którzy pracowali w naszej szkole, niewymienieni z imienia i nazwiska- spoczywają w rodzinnych parafiach

            • Pracownicy obsługi szkoły: woźni, sprzątaczki, palacze, pracownicy kuchni, którzy swoją pracą przyczyniali się do prawidłowego funkcjonowania szkoły i opieki nad uczniami- spoczywają na cmentarzu w Zarębach i w innych rodzinnych parafiach.

            Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci na wieki wieków. Amen. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

            Uczcijmy ich pamięć minutą ciszy i modlitwą.

            Dziękujemy Bogu za ich pracę dla społeczności szkolnej. „ Szkoła pamięta!”

          • „Czytanie na moc” #przerwanaczytanie

          • Mogliśmy się o tym przekonać w ramach  VI Międzynarodowej Edycji VII Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej    „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Zrób sobie przerwę na czytanie.

            Akcja odbyła się w naszej szkole 25 października 2023r. Już od rana można było zauważyć, że tego dnia w szkole bardzo ważne będą książki. W różnych miejscach było zorganizowanych kilka kącików czytelniczych, gdzie czekały na nas książki i można było spędzić z nimi każdą wolną chwilę. Z dziećmi OP i uczniami klas I-II spotkała się p. dyrektor Krystyna Maluchnik i przeczytała baśń H. Ch. Andersena pt. „Nowe szaty cesarza”.  Na koniec spotkania uczniowie otrzymali kolorowanki, które pomalowane zostaną zawieszone na gazetce szkolnej i będą zdobiły  nasz korytarz. Baśń H.Ch. Andersena  pt: „Słowik” czytała  uczniom klas II – III p. Jadwiga Kołaczkowska. Chętni uczniowie z klasy II i III czytali głośno wiersze Jana Brzechwy. P. Mariola Kopczyńska czytała fragmenty książki Kubusia Puchatka w klasie IV. Klasa VI zaskoczyła słuchających, ponieważ  przeczytali zagadki, na które trzeba było udzielić odpowiedzi.

            W czasie długiej przerwy każdy chętny mógł przeczytać głośno przez mikrofon fragment ulubionej książki. Najmłodsze dzieci 4 i 5 latki z OP już od rana odwiedziły bibliotekę i z uwagą wysłuchały wierszy J. Tuwima czytanych przez starsze koleżanki z SU. Za uważne słuchanie otrzymały słodką niespodziankę. Uczniowie klas V- VIII czytali dodatkowo w grupach sobie nawzajem.

            Przez cały dzień wszyscy uczniowie  chętnie zaglądali do wyłożonych książek. W akcję włączyli się również wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły. Tego dnia nikt nie przeszedł obojętnie obok książki i każdy chętnie po nie sięgał. Przekonaliśmy się, że WARTO CZYTAĆ I WARTO SŁUCHAĆ.

            Organizatorami były panie bibliotekarki: Barbara Milewska, Agnieszka Chmielińska.

          • Dni wolne

          • Przed nami 1-2-3 listopada - dni wolne od zajęć szkolnych. Czas zadumy i refleksji. Naszym modlitwom niech towarzyszy swiatełko pamięci...

          • Gminny konkurs recytatorski

          • Prezentujemy kolejne aktywne reprezentantki szkoły, tym razem w 30. Gminnym Konkursie Recytatorskim 2023

            Patrycja Karaszewska -III miejsce

            Martyna Jachimowska- udział

            Opiekun:p. Justyna Kacprzak

          • #SzkołaPamięta

          • 30 października zakończyła się piąta edycja akcji „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu. W ramach przedsięwzięcia nasza młodzież odwiedzała lokalny cmentarz, porządkowała groby, zapaliła zebrane wcześniej znicze i wspominała osoby ważne dla lokalnej wspólnoty.

            Odwiedzanie lokalnych cmentarzy, by w ciszy i zadumie przywołać pamięć o zmarłych oraz uporządkować miejsca spoczynku wpisuje się w polską tradycję zaduszną.

            Pani Dyrektor, Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu monitorowali przygotowania. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za liczny udział w akcji.

          • XV Gminny Konkurs Plastyczny pt.: "Moje wakacje"

          • XV Gminny Konkurs Plastyczny pt.: "Moje wakacje" przyniósł naszym uczniom i dzieciakom kolejne sukcesy:

            Artur Brzostek z kl.II - I miejsce,

            Tomasz Ambroziak z kl.II - wyróżnienie,

            Tymoteusz Zarjewski z OP - wyróżnienie.

            To bardzo miłe, że mamy tak zdolnych i aktywnych uczniów i nauczycieli -powiedziała p. Dyrektor, wręczających nagrody. Gratuluję i zachęcam do kolejnego udziału.

            Konkurs zorganizował OUK w Chorzelach.

            Opiekun: p. Marzena Szyjka , p. Barbara Milewska

          • BRAWO, BRAWO, BRAVISSIMO

          • Amelia Gostkowska z kl.VI awansowała do finału wojewódzkiego.

            27.10.2023 odbyły się Mistrzostwa Międzypowiatowe w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Ostrołęce. Nasza uczennica, zajęła 4 miejsce. Podziwiamy jej wyczyn i niezwykłą wolę walki z najlepszymi.

            Jest moc GRATULACJE.

            Poniżej relacja foto. Nauczyciel wychowania fizycznego Mirek Kruszewski. Opieka: p. Marzena Kaliszewska

          • JESTESMY V DRUŻYNĄ POWIATU W MINI PILCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT.

          • 24.10.2023 w Jednorożcu odbył się finał powiatowy w Mini Piłce Nożnej Dziewcząt klas VI i młodsi. Nasze zawodniczki po niesamowitych meczach wywalczyły 5 miejsce. GRATULACJE.

            Skład naszej drużyny: Amelia Gostkowska, Martyna Jachimowska, Wiktoria Zawojek, Joanna Gut, Magda Gut, Gabriela Roczeń, Zofia Rosińska, Nikola Brzostek, Maja Pliszka, Laura Rosińska.

            Nauczyciel wychowania fizycznego Mirek Kruszewski

          • EMOCJE JAK NA OLIMPIADZIE

          • Już po raz trzeci odbyły się rozgrywki w siatkówce Uczniowie kontra Nauczyciele. Zaczęło się od Dnia Dziecka. Kolejnymi okolicznościami było Zakończenie roku szkolnego i Dzień Nauczyciela. Zabawa i doping były bardzo gorące. Ostatni mecz Uczniów reprezentowały dwie drużyny- chłopięca i dziewczęca, Nauczyciele grali jedną ,,szóstką”. Wszystkie sety były pelne zwrotów akcji, ciekawych wymian i sportowych ambicji. Mecz zakończył się zwycięstwem drużyny Nauczycieli, ale najważniejsza jest inicjatywa, którą będziemy kontynuować. Nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.

          • Pomagamy

          • Azyl Psi Zakątek

             Poznajcie Zosię i Emilkę - dwie fantastyczne, młode dziewczyny, uczennice Szkoła Podstawowa w Zarębach, które w ramach szkolnego koła wolontariatu zorganizowały zbiórkę na rzecz naszych podopiecznych

            Dziewczyny pod opieką p. Agnieszki Kobus zachęcały kolegów i koleżanki do zrzutki na rzecz bezdomnych zwierząt, co zaoowocowało kwotą 400 zł. za którą kupiliśmy jedzenie dla psiaków i dodatkowe oświetlenie boksów

            Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom ze szkoły w Zarębach, a w szczególności Zosi i Emilce, a także paniom Agnieszce Kobus i Marzenie Szyjce za wsparcie naszych podopiecznych i uświadamianie młodzieży jak ważna jest empatia i wrażliwość na los bezdomnych zwierząt.

            Ogromne brawa dla całej społeczności uczniowskiej

          • Jak świętowaliśmy DEN?

          • W tym dniu już od rana wywieszaliśmy kartki z życzeniami dla naszych nauczycieli. Maluszkom pomogły ich Panie.

            O godzinie 8.00 pani Dyrektor przekazała symboliczny klucz do szkoły Samorządowi Uczniowskiemu. "Dziś uczymy się i bawimy, ale bezpiecznie i odpowiedzialnie"- powiedziała. Pierwsze 3 lekcje poprowadzili wybrani uczniowie pod okiem nauczycieli. Na przerwach Jakub Lesiński I Natalia Wilga częstowali pysznymi babeczkami z owocami. Przedszkolaczki wspierani przez rodziców wręczały swoim paniom piękne róze. Każda klasa starała się przygotować miłą niespodziankę. Było radośnie.

            Tego dnia uczniowie zjawili się w szkole w odświętnych strojach. O godzinie 10.45 uczestniczyliśmy z uroczystej akademii. Towarzyszyli nam goście: p. Burmistrz Beata Szczepankowska, radna p. Wanda Jastrzębska, p. dyrektor wydziału oświaty Sławomir Czaplicki. Pani dyrektor Krystyna Maluchnik powitała wszystkich i podkreśliła wyjątkowość zawodu nauczyciela, życząc świętującym pasjonujących spotkań z uczniami w procesie edukacyjnym oraz dużo sił i zdrowia. Nawiązała też do 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. Wręczyła gościom kwiaty, podkreślając dobrą współpracę i ich zaangażowanie w sprawy oświaty w gminie.

            Nagrodziła nauczycieli za ich osiągnięcia i pracę na rzecz uczniów, wyróżniła też obsługę szkoły. Pani Burmistrz, wręczając kwiaty, podziękowała pani Dyrektor i pedagogom za ich pracę. Z radością uczestniczyła w naszym spotkaniu. Przekazała list okolicznościowy i słodkości dla uczniów. Kolejne kwiaty i podziękowania za dobą współpracę i troskę o sprawy szkoły złożyła na ręce p. Dyrektor Rada Pedagogiczna. Nie zabrakło też słów podziękowania i kwiatów od rodziców, w imieniu których wystąpiła p. Martyna Niksa, przewodnicząca Rady Rodziców.

            Z przyjemnością obejrzeliśmy część artystyczną. Były piosenki, tańce, humorystyczne scenki na temat nauczycieli oraz gromkie sto lat w wykonaniu uczniów.

            Nauczyciele również przygotowali niespodziankę dla uczniów. Był nim guiz: ”Zgadnij, kto to.” Otóż na ekranie pojawiały się zdjęcia nauczycieli z dzieciństwa, potem z młodości naszych pedagogów, a uczniowie próbowali wskazać , kogo widzą. To była nie lada zagadka! Za poprawną odpowiedź były jednak nagrody. Ta zabawa, która bardzo spodobała się uczniom, wywołała niemałe poruszenie i pokazała, że nasi nauczyciele mają poczucie humoru oraz dystans do własnej osoby.

            Na zakończenie p. Dyrektor podziękowała Samorządowi Uczniowskiemu, p. Mirosławowi Kruszewskiemu, p. Marcie Burlińskiej, p. Marzenie Szyjce i Radzie Rodziców za przygotowanie uroczystych obchodów tego święta.

            Czekał nas jeszcze mecz siatkówki- nauczyciele kontra uczniowie. Wynik? 4/0 dla nauczycieli. Będzie rewanż! To był niezwykle udany i miły dzień.

          • Życzenia

          • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Nauczycielom i Pracownikom szkoły życzę wszelkiej pomyślności, satysfakcji z wykonywanych obowiązków, poczucia misji i zaangażowania w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia. Niech zdrowie dopisuje, a wdzięczność wychowanków towarzyszy Wam każdego dnia.

            Z serdecznym pozdrowieniem dla wszystkich Nauczycieli uczących, przebywających na urlopach zdrowotnych, Nauczycieli emerytowanych i Pracowników obsługi szkoły

            Krystyna Maluchnik

            Dyrektor Szkoły

          • Z MISTRZAMI ĆWICZYĆ CHCIAŁBY KAŻDY

          • DZIŚ BAWILISMY SIĘ NA SPORTOWO Zakończyła się kolejna odsłona Ogólnopolskich Warsztatów Lekkoatletycznych HOOOP SPOORT z historią w tle. Nasi uczniowie wrócili do szkoły radośni i szczęśliwi z zapytaniem: ,,Kiedy następny wyjazd?" Dziękujemy Pani Dyrektor Krystynie Maluchnik za pomoc i umożliwienie wyjazdu uczniom klas IV-VI. Poniżej relacja foto. Ze sportowym pozdrowieniem Mirek Kruszewski

          • Z MISTRZAMI ĆWICZYĆ CHCIAŁBY KAŻDY

          • Dziś uczestniczymy (38 osób)w ogólnopolskiej akcji edukacyjno-sportowej "Hooop spoort" dla klas 4-6.

            Celem projektu jest promocja aktywności ruchowej przy wykorzystaniu form lekkoatletycznych . Będziemy ćwiczyć z olimpijczykami, poznamy też najwybitniejsze postacie polskiej lekkiej atletyki oraz prezentację materiałów z największych światowych imprez lekkoatletycznych . Zajęcia odbywają się na hali sportowej w Chorzelach. Pani Dyrektor zadbała o transport, życzyła nam moc atrakcji, a p. Mirosław Kruszewski będzie nas motywował do aktywności.