• Biblioteka

        • Pasowanie na czytelnika

        • W dniu 10.05.2021r. w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość szkolna ,,Pasowania uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej”, którą przygotowała p. Barbara Milewska i p. Agnieszka Chmielińska. Na uroczystości powitaliśmy p. Dyrektor Krystynę Maluchnik, p. wicedyrektor Bożenę Kopczyńską, p. Alinę Zyra wychowawczynię i wszystkich uczniów klasy I.

          Celem spotkania było wprowadzenie uczniów klasy I w biblioteki świat bajek, baśni, wierszy, opowiadań, nauki i wiedzy oraz wyrabianie prawidłowych nawyków czytelniczych. W czasie spotkania uczniów w bibliotece odwiedziła ,,Królowa książek”, która przedstawiła im prośby każdej książki, którą dzieci biorą do ręki. Starała się również rozbudzić w uczniach szacunek do książek. Podczas uroczystości uczniowie złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani przez p. dyrektor na czytelników naszej biblioteki. Każdy otrzymał upominki. Królowa Książka wręczyła uczniom kolorowe listy ,,Do młodego czytelnika’ i zwoje – listy do rodziców. Pierwszoklasiści otrzymali również książki ,,Pierwsze abecadło” i broszury ,,Wycinaj – rysuj – układaj wyrazy”. To książki, które otrzymaliśmy w ramach ogólnopolskiej kampanii, której celem jest popularyzacja czytelnictwa. W ramach działań, prowadzonych przez Instytut Książki nasi pierwszoklasiści otrzymali ten wyjątkowy prezent. Antologia zawiera teksty cenionych polskich autorów, m.in. J. Olech, ks. J. Twardowskiego, M. Szczygielskiego, J. Czechowicza, czy R. Kosika. Rodzice, którzy zostali zaproszeni do wspólnego czytania z dziećmi, dostali broszurę informacyjną Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem. Dodatkowo każdy mógł sobie wybrać kolorową zakładkę do książek. Nie zabrakło także słodkiej niespodzianki. Pani dyrektor przekazała na ręce pani wychowawczyni słodkie upominki. Pierwszoklasiści uświetnili spotkanie pięknie zaśpiewaną piosenką. Na pamiątkę każdy podpisał się pod słowami przysięgi ,,Wzorowego czytelnika biblioteki szkolnej”. Później uczniowie zwiedzili bibliotekę szkolną, zapoznali się z jej zbiorami, regulaminem i zasadami udostępniania księgozbioru. Na zakończenie każdy mógł już samodzielnie wybrać i wypożyczyć sobie pierwszą książkę z biblioteki szkolnej. Były to radosne i miłe chwile spędzone w bibliotece i początek wspaniałej przygody i spotkań z książką.

                                                                                            Galeria zdjęć       

                                                                                

           

        • Weekend z książką

        •       Dnia 7.05.2021r. została zorganizowana w bibliotece szkolna akcja czytelnicza ,,Weekend z książką”. W akcji wzięli udział uczniowie klasy II. W tym dniu każdy uczeń klasy II mógł sobie wypożyczyć książkę o zwierzątku. Miał ją przeczytać w ciągu tego weekendu i przygotować ciekawą ilustrację do przeczytanej treści książki. Już w poniedziałek drugoklasiści  przynieśli przeczytane książki i piękne rysunki. Podczas zwracania książek chętnie opowiadali treść i tym samym zachęcali innych do sięgania po ich książkę. Z wykonanych prac plastycznych wykonana została ciekawa gazetka, która była dekoracją biblioteki. Wszyscy uczniowie stwierdzili, że warto w czasie weekendu sięgać po ciekawe książki.

          Nauczyciele biblioteki:

          Barbara Milewska i Agnieszka Chmielińska

          GALERIA ZDJĘĆ

        • "Znajdziesz mnie w bibliotece"

        • 8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich obchodzone jest w Polsce od 1985 roku. Od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek - 8-15 maja. Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmi  "Znajdziesz mnie w bibliotece"  Zapraszamy do świętowania Dnia Bibliotekarza.  Poniżej przedstawiamy zestaw materiałów i informacji o książkach, bibliotekach i bibliotekarzach ... do czytania, słuchania i oglądania 👀 Drodzy Czytelnicy świętujcie razem z nami 

        • 8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

        • Tydzień Bibliotek to inicjatywa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich obchodzona w różnych bibliotekach w Polsce w dniach 8-15maja. To okazja do promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Jako biblioteka szkolna też bierzemy udział w wydarzeniu. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi:

          Znajdziesz mnie w bibliotece!

          O obchodach Tygodnia Bibliotek w naszej szkole będziemy informować na bieżąco!

        • Biblioteka zaprasza na koncert życzeń...

        • Szkolna biblioteka zaprasza na  koncert życzeń dla Polski z okazji 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W koncercie życzeń wystąpili uczniowie PSP w Zarębach, którzy wzięli udział w konkursie "Życzę Ci Polsko...". Zaprezentowane zostały również prace uczniów w postaci: życzeń prac plastycznych, zdjęć. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji. 

           

        • Biblioteka poleca

        • Wiwat Maj, 3 Maj!

          W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja uchwalona przez Sejm Czteroletni. Konstytucja 3 Maja stała się jednym z fundamentów polskiej państwowości, a rocznica jej uchwalenia zawsze była okazją do manifestowania patriotyzmu i tożsamości narodowej. Dzień 3 maja został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja w 1919 i ponownie w 1990 roku.

          Pamiętamy o tej ważnej rocznicy. Poniżej przedstawiamy prezentację (link poniżej) i film dla najmłodszych  poświęcone 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3

          Swieto_Narodowe_3_maja.pdf

          Konstytucja 3 Maja - prezentacja dla najmłodszych uczniów

        • Biblioteka zaprasza na konkurs

        • Życzę Ci Polsko...

          Szkolna biblioteka ogłasza koncert życzeń dla Polski.

          Przed nami patriotyczne święta, zatem zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy...dla Polski.

          3 maja będziemy obchodzić 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, z tej okazji zachęcamy do obchodów święta w nieco odmienny sposób.

          Zapraszamy do składania Polsce życzeń - mogą być w dowolnej formie - pracy plastycznej, wiersza, innej formy pisanej, a może nagrania lub zdjęcia.

          Życzenia należy wysłać do nauczycieli bibliotekarzy na adres pspzareby.chmielinska@gmail.com,  do 30 kwietnia.

          I jeszcze bardzo ważna rzecz - prace opublikujemy na stronie internetowej szkoły https://pspzareby.edupage.org/

          nauczyciele biblioteki

        • Biblioteka poleca

        • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2021

          23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. I choć to zwykły dzień, w tym roku przypadający w piątek, to jest to święto wszystkich czytelników i  ludzi związanych z książką i pisaniem. Pomysł na obchodzenie tego święta  wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa  de la Vegi. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich

          W obecnej pandemicznej sytuacji, gdy szkoła jest zamknięta, a uczniowie  pozostają w swoich domach, moc książek powinna być wykorzystywana do wzmacniania więzi między nimi, redukcji stresu, stymulowania ich umysłów i kreatywności. I właśnie dlatego przygotowaliśmy zestaw materiałów, które nie tylko pomogą uczcić to święto, ale i wyrażą nasze zamiłowanie do czytania. Pozwoli też podróżować ... dzięki wyobraźni.  Zachęcamy Wszystkich Czytelników  naszej szkolnej biblioteki do celebrowania tego święta z dobrą książka w dłoni! 

        • WIRTUALNE WYCIECZKI I SPACERY

        •  NAJPIĘKNIEJSZE POLSKIE PARKI NARODOWE  

             Chcielibyśmy dzisiaj zaprosić Was na wirtualną wędrówkę po parkach narodowych. Niezależnie od tego, czy polskie parki narodowe znacie i jak często w nich  bywacie, na pewno z przyjemnością pospacerujecie po tych wspaniałych terenach razem z nami!

          W Polsce obecnie znajdują się 23 parki narodowe, a każdy z nich odznacza się naturalnym pięknem i bogactwem krajobrazu. Ich różnorodność zachwyca i przyciąga tłumy wielbicieli przyrody – nic dziwnego, bo występujące tam imponujące formacje skalne, przejrzyste jeziora, geste lasy oraz niezwykła fauna i flora są naprawdę warte poznania. Z uwagi na fakt, że są to obszary chronione ze względu na swoje walory, parki można zwiedzać wyłącznie w wyznaczonych obszarach i po określonych szlakach.

           

            Pieniński Park Narodowy - zajmuje najpiękniejsze obszary Pienin Właściwych – warto wymienić Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki i Przełom Dunajca. To jeden z najczęściej odwiedzanych polskich parków narodowych, a to właśnie ze względu na jego walory przyrodnicze i niesamowite widoki. Jedną z największych atrakcji jest słynny spływ Dunajcem, lecz turyści chętnie zdobywają również Trzy Korony oraz Sokolicę, z których roztaczają się cudowne widoki na  przełom Dunajca, Tatry oraz Beskid Sądecki.

          Zapraszamy na   spacer pierwszy i spacer drugi

           

           Tatrzański Park Narodowy  - Tatry to jedyne w Polsce góry o charakterze alpejskim i jedyne w Polsce miejsce, gdzie żyją kozice i świstaki. Jest tu bardzo zielono – aż 70 proc. parku zajmują lasy i kosodrzewina. Park jest również jednym z najchętniej odwiedzanym polskich parków, a turystów nie odstraszają ani strome podejścia, ani głębokie przepaście, ani kaprysy pogody. Po prostu w Tatrach każdy znajdzie coś dla siebie: Hala Gąsienicowa, Morskie Oko, Dolina Chochołowska, Rysy, Giewont, Kasprowy Wierch, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Dolina Kościeliska, Orla Perć – tutejsze atrakcje  można wymieniać bez końca.

          Zapraszamy  -  Głowa do GÓRY  ‬#‎tatrypoczekają‬

           

           Ojcowski Park Narodowy Park znajduje się w województwie małopolskim, w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i jest najmniejszym z polskich parków narodowych. Na przybywających do Ojcowskiego Parku Narodowego czekają jednak nie tylko niezwykłe formy geologiczne, malownicze zamki, jaskinie i „kaplica na wodzie”, a też wiele legend –  choćby o Władysławie Łokietku, który schronił się  w jednej z tutejszych grot przed czeskimi wojskami, a w zmyleniu pogoni pomogła mu pajęcza sieć. Zapraszamy na – wirtualny spacer zielonym szlakiem + Brama Krakowska

           

          Gorczański Park Narodowy – Ten park, położony zaledwie 60 km od Krakowa, to doskonałe miejsce na aktywny odpoczynek. Park obejmuje centralne pasmo Gorców, m.in. masywy Turbacza i Gorca. Największym naturalnym bogactwem tych gór jest puszcza karpacka. Najmniej zmienione przez człowieka są dolnoreglowe lasy mieszane, zaś najwyższe wzniesienia porasta bór świerkowy.

           Zapraszamy  na -  Polana Łonna oraz Pomnik Liberatora

           

           Bieszczadzki Park Narodowy Leśna głusza, gdzie świat przyrodniczy nie zmienił się chyba od setek lat zachwyca i daje chwilę oddechu od codzienności.
          Bieszczadzki Park Narodowy to największy polski park górski, ale ten park chroni nie tylko najwyższy pas górnego masywu Bieszczady Zachodnie, ale wszystkie krajowe duże ssaki i drapieżniki. Choćby wspomniane niedźwiedzie – tam mieszka ok. 80% wszystkich żyjących w Polsce.  

          Zapraszamy na  – spacer

           

          Karkonoski Park Narodowy to jeden z najstarszych parków narodowych w Polsce. Znajdziemy tam grupy skał o fantastycznych kształtach, rumowiska skalne, cyrki polodowcowe i jeziora górskie, a także liczne źródła i potoki. To właśnie do tego parku można wybrać się w poszukiwaniu zjawiskowych wodospadów – podziwiać tu można choćby najwyższy wodospad w polskich Sudetach Wodospad Kamieńczyka. W Parku występuje ponad tysiąc gatunków roślin oraz wiele gatunków zwierząt leśnych. 

           Zapraszamy na  – spacer

           

          Park Narodowy Gór StołowychPark jest położony na terenie Sudetów Środkowych na południowym zachodzie ziemi kłodzkiej, przy granicy polsko‐czeskiej.  Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych znajdują się tak wyjątkowe miejsca, jaki i Błędne Skały. Pierwszy z nich to najwyższy szczyt Gór Stołowych, a w Błędnych Skałach można podziwiać wyjątkowe labirynty utworzone przez fantazyjne formacje skalne urozmaicone o tereny leśne, łąki i torfowiska.

          Zapraszamy na  – spacer po Błędnych Skałach

           

          Kampinoski Park NarodowyPark obejmuje tereny Puszczy Kampinoskiej, która jest pozostałością po Puszczy Mazowieckiej w pradolinie Wisły, w zachodniej części Kotliny Warszawskiej. Ten park jest chyba jedynym tak wielkim kompleksem leśnym na świecie, który bezpośrednio sąsiaduje z ogromną metropolią.
          O wyjątkowym charakterze Puszczy Kampinoskiej decyduje współistnienie dwóch typów krajobrazu – rozległych bagien oraz piaszczystych wydm, częściowo porośniętych sosnowym lasem. Własnie te wydmy uważane są za najlepiej zachowany kompleks wydm śródlądowych w skali Europy.  

          Zapraszamy na – spacer

           

          Roztoczański Park Narodowy położony w środkowo-wschodniej części Polski, w województwie lubelskim. Teren parku w ponad 90 procentach zajmują lasy. Założono tu hodowlę koników polskich – konik  jest nawet symbolem parku. 

          Zapraszamy na – spacer

           

           

           

           Wigierski Park Narodowy Jeden z największych parków narodowych w Polsce, Wigierski Park Narodowy położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, a prawie cały obszar parku leży w środkowej części dorzecza rzeki Czarna Hańcza, dopływu Niemna. Krajobraz tego parku jest efektem pracy lodowców, które niegdyś pokrywały te tereny, dlatego wygląd parku zapiera dech. Najcenniejszą jego częścią jest Jezioro Wigry, którego głębokość przekracza 70 metrów.
           Zapraszamy na – spacer

           

          Poleski Park Narodowy – Park położony w województwie lubelskim, obejmujący liczne bagna, torfowiska, stawy i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne z bogactwem zwierząt i roślinności. Prawie cały teren parku zajmują równiny torfowe, jedynie w części środkowej wznosi się niewysoki, płaski garb wapienny. Na terenie parku można podziwiać namiastkę tundry lub lasotundry. 

          Zapraszamy na  - spacer

        • Biblioteka poleca

        • DZIEŃ CZEKOLADY

          Delektujemy się nią od ponad 200 lat  i  12 kwietnia obchodziliśmy jej święto. Pierwsza czekolada w tabliczkach powstała w 1839 r. w Niemczech. Oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. 

          Życzymy smakowitej lektury i zapraszamy do czekoladowych zabaw!

          Zapraszamy do rozwiązania słodkiej  krzyżówki na podstawie ksiażki - „Charlie i fabryka czekolady”.

          Pobudźcie wyobraźnię, rozwiązując krzyżówkę na podstawie niesamowitej, pełnej przygód książki Roalda Dahla „Charlie i fabryka czekolady”!

          Krzyżówka dla dzieci na podstawie książki Roalda Dahla (learningapps.org)

          PYTANIA:

          1. Nazwisko Charliego.
          2. Hala, w której pracowały wiewiórki.
          3. Imię dziewczynki, która jako druga znalazła bilet do fabryki czekolady.
          4. Wymyślały je Umpa-Lumpy.
          5. Moneta skrywana przez dziadka Joe na „czarną godzinę”.
          6. Największa pasja Mike’a Teavee.
          7. Złoty…., pozwalał wejść do fabryki czekolady
          8. Hinduski książę dla którego Willy Wonka wybudował pałac z czekolady.
          9. Owoc, w który zamieniła się Violet podczas zwiedzania fabryki czekolady.

           

        • Biblioteka poleca

        • Z uwagi na to, że 2021 rok został ogłoszony rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zapraszamy do rozwiązania quizu o życiu i twórczości poety. Quiz zawiera 20 pytań. Każde pytanie składa się z 3 wariantów odpowiedzi. Jeden jest prawidłowy.

          Krzysztof Kamil Baczyński – quiz

        • Biblioteka

        • Patroni Roku 2021

          Konstytucja 3 Maja

          Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja - 230 rocznica jej uchwalenia. Uchwalony w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.

        • Biblioteka poleca

        • Patroni Roku 2021

          Tadeusz Różewicz (1921-2014)

          Do grona patronów dołączył również Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego.

        • Biblioteka poleca

        • Patroni Roku 2021

          Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944)

          To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów, którzy także zostali podkreśleni w uchwale. „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej – Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu”.

        • Biblioteka

        • Patroni Roku 2021

          Kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981)

          W 2021 roku przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. W uchwale zwrócono uwagę, że kard. Wyszyński był głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mężem stanu. Występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury.

        • Biblioteka

        • PATRONI ROKU 2021

          W piątek 27 listopada Sejm ustanowił patronów 2021 r. Podczas trzeciego dnia 21. posiedzenia Izba uhonorowała: kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

        • Biblioteka poleca

        • Jeśli chcemy przezwyciężyć lęk, który odczuwamy w różnych sytuacjach, słuchajmy  bajek terapeutycznych. Konstruując świat na poły realny, na poły fantastyczny, bajki te tworzą najbliższą rozumieniu dziecka rzeczywistość, dają wsparcie w sytuacjach kryzysowych i pomagają uporać się z trudnymi emocjonalnie zdarzeniami.

          Molicka Maria - Bajki terapeutyczne [Audiobook PL]

          Biblioteka poleca - Obrazek 1

        • Biblioteka szkolna poleca

        • Światowy Dzień Poezji 

           

          "Poezja jednoczy, a nie dzieli. I póki ona istnieje ma sens język i rozmowa z drugim człowiekiem."

                                                                                                                                                           (Kamila Kampa)

                                                                                                                    Nie wiem, co to poezja,

                                                                                                                    nie wiem, po co i na co,

                                                                                                                    wiem, że czasami ludzie

                                                                                                                    czytają wiersze i płaczą.

                                                                                                                                                  (Władysław Broniewski)

           Corocznie 21 marca obchodzony jest  Światowy Dzień Poezji.   Święto zostało ustanowione jesienią 1999 roku przez UNESCO.  Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.  Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu.

          Zachęcam do czytania klasyków:  Jana Brzechwy, Juliana Tuwima,  Joanny Kulmowej,  Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny,  Joanny Papuzińskiej, zaś starszym dzieciom i nastolatkom proponuję wiersze Wiesławy Szymborskiej, utwory z antologii prof. Grzegorza Leszczyńskiego  Po schodach wierszy, a także ze starszego wydawnictwa pod redakcją Wiktora Woroszylskiego  Nastolatki nie lubią wierszy. Utwory poetyckie dla dzieci w każdym wieku znajdziecie również w wydanej w 2017 r. kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom” w tomie  Wiersze współczesnych polskich poetów.

        • Biblioteka poleca

        • Czy jesteśmy bezpieczni w sieci? Sprawdź!!!

        • Cyfrowa biblioteka dla uczniów i studentów

        • Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe

          Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe

          Audiobooki lektur i klasyki literatury, a także publikacje i artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się   domenie publicznej. Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:

          W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE posiadają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.

          W ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Narodowa przygotowała 70 audiobooków lektur i klasyki literatury, które to można pobrać za darmo z POLONY. Wśród 55 tytułów, które zostały udostępnione w tej formie znalazły się m.in. Lalka, Quo vadis, Sklepy cynamonowe i Nad Niemnem.

           Ponadto, w ramach Priorytetu 4 NPRCz, przygotowano ponad 1200 e-booków publikacji z domeny publicznej. Dostęp do wszystkich tytułów jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Publikacje w formatach MOBI, EPUB i PDF można pobierać z POLONY a po pobraniu korzystać z nich bez konieczności dostępu do internetu.

        • Biblioteka szkolna poleca - Dzień Babci i Dziadka

        • W tym tygodniu, a dokładnie w czwartek (21.01) i piątek (22.01) obchodzić będziemy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Wszystkim kochanym babciom i zawsze pomocnym dziadkom z tego miejsca przesyłamy najserdeczniejsze życzenia! Dlatego z tej okazji  przygotowaliśmy krótką instrukcję, jak zrobić laurkę techniką pop-up. bo wiadomo, nic nie cieszy dziadków tak bardzo, jak prezent własnoręcznie wykonany przez swoje wnuki. 

          1.Pobierz szablony:http://www.matthewreinhart.com/WP2/wp-content/uploads/2017/10/DIY_bouquet_A.pdf

          http://www.matthewreinhart.com/WP2/wp-content/uploads/2017/10/DIY_bouquet_B.pdf  i wydrukuj najlepiej na kartce z bloku technicznego.

          2. Pokoloruj bukiety (szablon A) przed wycięciem. Wycinamy wyłącznie po liniach ciągłych, linie przerywane są zaznaczone do zginania. Możesz przeciągnąć po tych liniach przy linijce tępym narzędziem np. brzegiem nożyczek dla lepszego i równego złożenia.

          4. Do cieniowanych kształtów przyklejamy elementy, które odpowiadają kształtom na kartce bazie (szablon B).

          5. Cześć B przyklejamy jako pierwszy, kształt A wsuwamy w przecięcie i doklejamy do szablonu – bazy.

          6. Teraz po złożeniu dowolnie pokoloruj, podpisz złożoną kartkę.

          Krótki filmik instruktażowy: https://youtu.be/TJk3CUVplV4

          Następnie  zapraszamy Was do wysłuchania specjalnych bajeczek, wybranych na tą szczególna okazję.

          A po wysłuchaniu,  jeżeli tylko macie taką możliwość mocno przytulcie swoich dziadków. Jeżeli nie możecie tego zrobić, to zadzwońcie, porozmawiajcie, albo pomyślcie o nich ciepło.

        • Biblioteka poleca

        • Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia

          Nadchodzące Boże Narodzenie to najpiękniejsze rodzinne święta w roku. Czekamy na nie z utęsknieniem. To święta pełne magii, niezwykłego ciepła, chwil spędzonych z najbliższymi.

          Jeśli znajdziecie chwilkę przed świętami zapraszamy Was do obejrzenia prezentacji o tradycjach bożonarodzeniowych w innych krajach. Czy wiecie, że w Kanadzie organizowana jest co roku parada Mikołajów? Jak ozdabiana jest choinka w Grenlandii? Co rozpoczyna święta w Argentynie? Czym obdarowuje się bliskich w Chinach? Odpowiedzi na nie jak i wiele innych pytań znajdziecie tutaj: Tradycje i zwyczaje swiąt, ciekawostki, gry, zabawy.

        • Cytaty o książkach

        • 21 cytatów słynnych pisarzy o książkach

          źródło: "Biblioteka w Szkole" 

        • BIBLIOTEKA SZKOLNA WSPOMAGA WAS ZDALNIE

        • Światowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej

          HISTORIA PLUSZOWEGO   MISIA

          Od 2002 roku 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia, z tej okazji Biblioteka Szkolna z CYKLU LEKTURY SZKOLNE zaprasza do  Posłuchania audiobooka!

          Janina Porazińska: „Pamiętnik Czarnego Noska” 

          TYTUŁ

          Tytuł książki sugeruje, że będzie ona zbiorem zapisków, wspomnień bohatera, który będzie narratorem. W tym przypadku opowiadającym swe przygody jest miś o imieniu Czarny Nosek.

          Kim jest bohater

          Czarny Nosek to mały miś z wielkimi, choć zwyczajnymi marzeniami. Siedzi grzecznie na sklepowej witrynie i czeka... na kogoś, kto go pokocha. Tak po prostu – pokocha dziecięcym, niewinnym serduszkiem. Pewnego dnia pojawiła się mała dziewczynka Małgosia, która, zobaczywszy misia, zakochała się w nim od razu. Od tego dnia zostali wyjątkową parą.

          Czas i miejsce akcji

          Akcja powieści toczy się w Warszawie w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Miejsca przygód Czarnego Noska to różne miejsca: sklep z zabawkami, mieszkanie właścicielki misia Małgosi, Łazienki Królewskie, redakcja pisma dla dzieci czy mieszkania innych członków rodziny.

          Tematyka

          Głównym tematem książki są perypetie Czarnego Noska, mieszkającego z Małgosią i jej mamą w Warszawie. Czarny Nosek to nie lada ancymon i co rusz wpada w jakieś tarapaty! Kłopoty, wyzwania, trudności i zmartwienia to jego chleb powszedni, jednak zawsze na końcu trafia w ramiona swojej towarzyski, w których znajduje miłość, ciepło i ukojenie. Poprzez swoje przygody Czarny Nosek uczy się otwartości na innych ludzi , poznaje i rozumie jaką wartość ma rodzina i dom.

          Kompozycja

          Książka została podzielona na krótkie rozdziały, z których każdy opisuje historię misia. Każdy rozdział jest ze sobą powiązany.

          Przesłanie

          W przygodach Czarnego Noska wielką rolę odgrywa miłość, przyjaźń, zaufanie i oddanie. Rrazem z bohaterem odkrywamy znaczenie tych wartości. Autorka zachęca również czytelników do poznawania otaczającego świata i otwartości na ludzi.

          OBEJRZYJ BAJKI Z MISIEM USZATKIEM

          Farby

          Byłem tu pierwszy

        • WIRTUALNE WYCIECZKI I SPACERY

        •  NAJPIĘKNIEJSZE MIASTA

          Prezentujemy Wam kolejną część naszego Mini Przewodnika Wirtualnych Atrakcji dla całej rodziny. Po wizytach w Muzeach czas na poznanie innych miejsc w naszym kraju.

          Tym razem zapraszamy Was na wirtualną przechadzkę po najpiękniejszych zabytkowych miastach Polski. 

          Jak to zrobić? Wystarczy najechać Myszką na podkreślone słowo Spacer i wcisnąć klawisz Ctrl oraz kliknąć równocześnie myszką! A przeniesiecie się do wybranego miasta!

          Chcecie jeszcze?  Możecie ponownie najechać myszką tym razem na słowo Przechadzka i znów wcisnąć klawisz Ctrl i kliknąć myszką! Ponownie zobaczycie miasto, teraz trochę z innej perspektywy.

           Gotowi? Czas więc rozpocząć spacer! Sami wybierzcie od czego zacząć i co Was interesuje! A w przyszłości może wybierzecie się tam osobiście?!

          SPACER PO KRAKOWIE

          Odkryjcie piękno  dawnej stolicy Polski Krakowa. Przespacerujcie się po mieście  o tysiącletniej historii, zachwyćcie się dawną siedzibą królów polskich i podziwiajcie jedną z ważniejszych obecnie europejskich metropolii. Krakowskie Stare

          Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytków, które reprezentują niemal wszystkie style architektoniczne – od średniowiecza po czasy współczesne.

                          Zapraszamy na spacer  oraz  na przechadzkę!

          SPACER PO WROCŁAWIU

          Wrocław, stolica Dolnego Śląska, jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Położony u podnóża

          Sudetów, nad rzeką Odrą , poprzecinany jej licznymi dopływami i kanałami, jest wyjątkowym miastem 12 wysp i ponad stu mostów. Odkryjcie jego  atrakcje i  zabytki.  Spacer po Wrocławiu pozwoli Wam odkryć widok urokliwych kamieniczek  i Rynku Starego Miasta i wiele pięknych zakątków miasta.

          Zapraszamy na Wirtualny spacer!     Zapraszamy na Wirtualną przechadzkę!

           

          SPACER PO WARSZAWIE

          Poznajcie stolicę Polski!  Warszawa to największe miasto i  siedziba najważniejszych polskich władz państwowych: Prezydenta, Sejmu i Senatu, Rady Ministrów. Odwiedźcie w czasie wirtualnego spaceru Stare Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO –

          tutaj od wieków bije serce stolicy. Zobaczcie Pałac w Wilanowie czy Warszawskie Łazienki. Podziwiajcie historyczną zabudowę harmonijnie współgrającą z nowoczesną architekturą!

          Zapraszamy na spacer oraz na wirtualną przechadzkę!

          SPACER PO GDAŃSKU

          Poznajcie piękny Gdańsk położony  nad Morzem Bałtyckim, a dokładniej nad Zatoką Gdańską, przy ujściu Motławy do Wisły.  To jedno z pierwszych miast w Polsce - osada istniała tutaj już w VIII wieku,- a ze względu na swą lokalizację należało do grupy miast hanzeatyckich, które uczestniczyły w handlu morskim. Odkryjcie uroki Głównego Miasta oraz najcenniejsze zabytki położone wzdłuż Drogi Królewskiej.  Zobaczcie  Długi Targ, Fontannę Neptuna oraz Dwór Artusa.  

          Zapraszamy na spacer oraz na przechadzkę!                                                                                                                                                                                          SPACER PO POZNANIU

          Odwiedźcie jedno z największych i najstarszych miast polskich – Poznań. 

          Jest ono  kolebką polskiej państwowości – to tu znajdowała się pierwsza rzeczywista stolica Polski, jego nazwa wymieniana jest w polskim hymnie, a w poznańskiej katedrze pochowani są dwaj pierwsi władcy Polski: Mieszko I i Bolesław Chrobry. W czasie spaceru odkryjcie  Stary Rynek  z Ratuszem i Poznańskimi Koziołkami,  zabytkowe kamienice czy Ostrów Tumski z katedrą .

           Zapraszamy na spacer oraz na  przechadzkę!

        • Porozmawiajmy na poważnie!

        •  

           Jest taki rodzaj książek które KAŻDY z Nas powinien przeczytać choć raz!

          Wiecie już jakie to książki?

           No jasne LEKTURY!!!  Zobaczmy jak Wam idzie:)

           

      • Lubisz czytać? Znasz lektury szkolne? To quiz w sam raz dla ciebie!

          • 1. „Piegi znakomicie działają na rozum i chronią od kataru.”

            1. "Akademia pana Kleksa" 
            2. „Chłopcy z Placu Broni”
            3. „Felix,Net i Nika”
          • 2. "Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba."

            1. „Zemsta”
            2. „Przygody Tomka Sawyera”
            3. „Hobbit czyli tam i z powrotem”
          • 3. "(…) z tym właśnie największy kłopot, że jak się człowiek bawi sam, to jest nudno, a jak są inni, to się ciągle sprzeczają." sam, to jest

            1. „Kajko i Kokosz”
            2. „Mikołajek”
            3. „Opowieść wigilijna”

            n

            udno, a jak są inni, to się ciągle

          • 4. „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”

            1. „Katarynka”
            2. „Tajemniczy ogród”
            3. „Mały Książę”
          • 5. Jeśli kotoś Kalemu zabrać krowy –uczynek. (…) Dobry to jak Kali zabrać komu krowy.”

            1. „W pustyni i w puszczy”
            2. „Lew, czarownica i star szafa”
            3. „Pani Twardowska”
          • 6. „Największą dla nich udręką była bezsilność: choć pragnęły pomagać ludziom, na zawsze straciły moc.”

             

            1. „Opowieść wigilijna”
            2. „Lew i zwierzęta”
            3. „Pinokio”

             

             

             

             

          • 7. „Według mnie ten najlepszy, co się najmniej chwali.”

            1. „Harry Potter”
            2. „W pustyni i w puszczy”
            3. „Lew i zwierzęta”
          • 8. "Boka był mądrym chłopcem, ale nie zdawał sobie jeszcze sprawy z tego, że ludzie są bardzo różni"

            1. „Mikołajek”
            2. „Chłopcy z Placu Broni”
            3. „Ania Z Zielonego Wzgórza"

             

          • 9. Ta karczma Rzym się nazywa. Kładę areszt na waszeci".

            1. „Pani Twardowska”
            2. „Hobbit czyli tam i z powrotem”
            3. „W pustyni i w puszczy”

             

          • 10. „To nie jest bałagan, tylko bardzo skomplikowany porządek

            1. „Alicja w Krainie czarów”
            2. „Kubuś Puchatek”
            3. „Mały Książę”
          • Rozwiązanie : 1.A, 2.C, 3.B, 4.C, 5.A, 6.A, 7.C, 8.B, 9.A, 10.B. 

        • BIBLIOTEKA SZKOLNA ZDALNA

        • Drodzy uczniowie. Biblioteka Szkolna Zdalna wita Was ponownie!

          CIEKAWOSTKI  ZE SZKOLNEJ  BIBLIOTEKI

          ZAPRASZAMY!

          1. Na początek ciekawostka historyczna. W starożytnym Egipcie wszystkie okręty odwiedzające miasto zmuszone były oddać wszelkie posiadane książki do Biblioteki Aleksandryjskiej w celu ich skopiowania. Oryginały zostawały w Bibliotece, a kopia wracała do właściciela.

          2. W Norwegii możesz oddać książkę w dowolnej bibliotece w kraju, niezależnie od tego, gdzie została wypożyczona. Większość bibliotek posiada wrzutnie i skrzynki, dlatego można to zrobić o dowolnej porze. Co ciekawe, nie obowiązuje tam limit wypożyczanych jednorazowo książek.

          3. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, w Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż McDonalds’ów. Pracuje w nich 126,300 bibliotekarzy. To mniej więcej tylu, ilu mieszkańców liczy Opole.

          4. Niektóre niemieckie miasta mają u siebie „Biblioteki Sztuki”, gdzie za kilka euro można wypożyczyć obrazy i rzeźby. Przez kilka miesięcy zdobią dom wypożyczającego, który może chwalić się „swoją” ambitną kolekcją.

          5. Gdyby wszystkie książki z Biblioteki Kongresu USA zdigitalizować, zajęłyby ok. 15 terabajtów. Biblioteka jest największą tego typu instytucją na świecie. W jej zbiorach znajduje się „ponad 162 mln różnego rodzaju dokumentów, w tym m.in. ponad 38,6 mln książek, 70,3 mln rękopisów, 5,6 mln map i atlasów, 14,2 mln fotografii, 17,1 mln mikrofilmów oraz 7,2 mln dokumentów muzycznych w ponad 470 językach”.

          6. Biblioteka na Uniwersytecie Harvarda posiada w swojej kolekcji książki oprawione w ludzką skórę. Trzy tomy odkryto kilka lat temu, ale podejrzewa się, że w bibliotece może być ich więcej. Jedną z nich jest XVII-wieczny traktat o prawie hiszpańskim, w którym można znaleźć taką adnotację:

          “oprawa tej książki to wszystko, co pozostało po moim przyjacielu Jonasie Wright, który został żywcem obdarty ze skóry przez Wavuma [afrykańskie plemię] czwartego dnia miesiąca sierpnia 1632 roku. Król Mbesa dał mi tę książkę, która wcześniej należała do biednego Jonasa, razem z kawałkiem jego skóry, przeznaczonej na oprawę. Niech spoczywa w pokoju”.

          7. Nie wszystkie biblioteki wymagają ciszy. Biblioteka Tikkurila w Vantaa w Finlandii ma specjalne pomieszczenie do karaoke, gdzie goście mogą wykonywać tysiące piosenek.
          (W Finlandii jest wielu miłośników tej formy rozrywki). Szczęśliwie, nie przeszkadza się innym odwiedzającym bibliotekę – pokój jest całkowicie dźwiękoszczelny.

          8. W bibliotece w Anchorage na Alasce można wypożyczać wypchane zwierzęta, kości, futra.Futro niedźwiedzia i wilka są jednymi z częściej wypożyczanych przedmiotów,
          są bowiem wykorzystywane podczas harcerskich uroczystości.

          Źródła: lubimyczytać.pl, wikipedia.org

          Pozdrawiamy!

          Życzymy zdrowia i wytrwałości.

          nauczyciele bibliotekarze

        • Zwrot książek i podręczników

        • Na czas trwającej pandemii COVID-19 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa szkoła opracowała procedury korzystania z biblioteki.   

          Przypominamy najważniejsze z nich.

          1. Przypominamy uczniom i rodzicom zasady zwrotu wypożyczonych podręczników i książek zgodnie z zapisami regulaminów (zwrot podręczników w kompletach, usunięcie foliowych okładek, usuniecie zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki - wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia).
          2. Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu książek/podręczników powinien być w maseczce oraz rękawiczkach.
          3. Książki będą zwracane  w wyznaczonym pomieszczeniu w szkole.
          4. Osoby dokonujące zwrotu podręczników oraz książek informujemy o  sposobie przekazania podręczników szkolnych:
          • podręczniki muszą być zapakowane w: torbę, paczkę, reklamówkę. Należy je opisać na zewnątrz: imię, nazwisko ucznia, klasa. Książki przynoszone są do szkoły, a zwrot potwierdzony jest podpisem (własnym długopisem) na liście udostępnionej przez nauczyciela;
          • książki wraz z podpisaną kartą informacyjną (imię i nazwisko ucznia, klasa, numer telefonu rodzica lub adres email) zostają odłożone w sposób wskazany przez nauczyciela bibliotekarza w określonym pomieszczeniu.

          Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zwrotu należności, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych narzędzi komunikacji.

                                                                                                     

          HARMONOGRAM ZWROTÓW KSIĄŻEK I PODRĘCZNIKÓW -  18, 19 i 22 czerwca 2020r. 

          18 czerwca 2020r. (czwartek)

          Klasa VIII – od godz. 8.00 do godz. 9.00

           

          19 czerwca 2020r. (piątek)

          Klasa I – od godz. 9.00 do godz. 10.00

          Klasa II – od godz. 10.00 do godz. 11.00

          Klasa III – od godz. 11.00 do godz. 12.00

          Klasa IV – od godz. 12.00 do godz. 13.00

           

          22 czerwca 2020r. (poniedziałek)

          Klasa Va – od godz. 9.00 do godz. 10.00

          Klasa Vb – od godz. 10.00 do godz. 11.00

          Klasa VIa – od godz. 11.00 do godz. 12.00

          Klasa VIb – od godz. 12.00 do godz. 13.00

          Klasa VII – od godz. 13.00 do godz. 14.00

           Nauczyciele biblioteki szkolnej.

           

      • Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach

          • 7 czerwca – Dzień konia
          • Urszula Kowalczuk opowiada czym są konizmy

          • 6 czerwca – Dzień wilka
          •   

            prof. Grzegorz Leszczyński opowiada o wilczych lekturach

          • Dzień wilka
          • Adam Wajrak mówi o spotkaniach z wilkami

          • Dzień wilka
          • dr Tomasz Samojlik opowiada o wilkach

          • 5 czerwca - Dzień owadów
          • Zajrzyjmy z Panem Poetą do ula!

          • Dzień owadów
          • Dorota Koman opowiada o pszczołach w literaturze

          • Dzień owadów
          • Świętujemy 75 urodziny „Świerszczyka”

          • Dzień owadów
          • Michał Rusinek czyta opowiadanie Filipa Podstawka pt. „Pszczoła czarodziejka”

          • 4 czerwca - Dzień niedźwiedzia
          • dr Dorota Sumińska opowiada o dzikich niedźwiedziach

          • Dzień niedźwiedzia
          • Łukasz Wierzbicki opowiada o niedźwiedziu Wojtku

          • 3 czerwca - Dzień żubra
          • Dr Tomasz Samojlik o żubrze Pompiku

          • Dzień żubra
          • Dr Tomasz Samojlik o interakcjach z żubrami

          • Dzień żubra
          • Dr Tomasz Samojlik o restytucji żubra Puszczy Białowieskiej

          • 2 czerwca - dzień kota
          • Spotkanie z Małgorzatą Kur, autorką książki „Kot na medal”

          • 1 czerwca dzień ptaków
          • Zgubiony ogon Pawia – spektakl kukiełkowy Pana Poety dla najmłodszych

          • 31 maja - dzień psa
          • Dorota Koman opowiada o psich lekturach.

        • Biblioteka poleca

        • Szkolna biblioteka proponuje kilka ciekawostek z okazji Dnia Dziecka i nie tylko - dla ucznia, rodzica i nauczyciela. Zapraszamy do muzeum, teatru lalek, do śpiewania, oglądania, a przede wszystkim do czytania. Każdego dnia minimum 20 minut. To najlepszy prezent. Bawcie się dobrze.

           Opowiadanie pt. „Aktorka”. To opowiadanie jak i wiele innych znajdziecie w książce „A może będzie właśnie tak” Renaty Piątkowskiej (Wydawnictwo BIS).


          Muzeum Niepodległości w Warszawie z okazji Dnia Dziecka zaprasza najmłodszych do wysłuchania wierszy autorstwa Jana Brzechwy


          „Nic o nas bez nas! Dzieci i ich prawa” i „Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat” – Wydawnictwo IBIS [tutaj]


          Spektakl "Jaś i Małgosia" w wykonaniu Teatru Lalek BAJKA


          Gdzie jest Pinokio? - spektakl dla dzieci


           

        • Biblioteka życzy

        •  

        • Cała Polska czyta dzieciom

        • #całaPOLSKAczytaDZIECIOMoZWIERZĘTACH 

          UWAGA KONKURS ❗️

          Zapraszamy dzieci do udziału w pierwszym konkursie z okazji Tygodnia Czytania pod hasłem "Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach".

          Na zwycięzców czeka 5 audiobooków o przygodach doktora Dolittle w niezrównanej interpretacji Edyty Jungowskiej, świeżo wydanych przez wydawnictwo Jung-off-ska!

          Zadanie konkursowe:

          Doktor Dolittle był jedynym człowiekiem na świecie, który rozumiał mowę zwierząt. Prosimy Was o wymyślenie i zapisanie w języku zwierząt hasła wzywającego do lepszego ich traktowania. Do hasła należy dołączyć rysunek ilustrujący to hasło oraz jego tłumaczenie na język polski.

          Na prace czekamy do 5 czerwca 2020 do godz. 11.00. Przysyłajcie je mailem na adres konkurs@cpcd.pl, w tytule wiadomości napiszcie koniecznie „Dr Dolittle” a w treści maila podajcie imię oraz wiek dziecka/dzieci - autora/autorów pracy.

          Jury już cieszy się na myśl o odczytywaniu Waszych zwierzęco brzmiących haseł!

          Wyniki podamy do 10 czerwca.

          Regulamin Konkursu jest dostępny na stronie:

          https://calapolskaczytadzieciom.pl/wp-content/uploads/2020/05/Regulamin_Konkursu_Dr_Dolittle_30.05.2020.pdf

        • XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

          30 maja (sobota) rozpoczął się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XIX OTCD), który potrwa do 7 czerwca. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.

          Nasza Biblioteka włącza się w  akcję i zachęca do codzienego czytania dzieciom. Z uwagi na sytuację epidemiczną Tydzień Czytania będzie miał miejsce po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej, a materiały związane z nim zostaną udostępnione na stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl.

          Zachęcamy rodziców do odwiedzenia internetowej strony Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom, gdzie można zapoznać się z proponowaną literaturą dla dzieci.

          Zakładka: Przewodnik po dobrych książkach lub Złota Lista, na których umieszczono tytuły książek, które uczą dzieci czegoś dobrego, pobudzają do refleksji, przynoszą dobre wzorce zachowań.

            https://calapolskaczytadzieciom.pl/polecamy/zlota-lista/,

           https://calapolskaczytadzieciom.pl/co-czytac/

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

        • Promujemy czytanie w domu

        • Szanowni Rodzice

          Załączamy krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

          Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

          Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.

          Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście.Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

          Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów.

          Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

          Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

          Serdecznie zapraszam do przejrzenia prezentacji.

          czytanie_.pdf

           

          Z wyrazami szacunku

          Państwa szkolna biblioteka

        • Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

        • Witajcie, 

          8 maja obchodzimy ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, święto zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. 

          Z tej okazji przygotowałyśmy dla Was czytelnię online. Znajdziecie tutaj książki, przede wszystkim czytane  przez autorów, a zatem jest to doskonała okazja do spotkania prawie "na żywo". 

          Nasza czytelnia wyposażona jest w bogaty zbiór innych multimediów - szukajcie, oglądajcie, słuchajcie, rysujcie. A my widzimy się …. mamy nadzieję, że już niebawem.[Kliknij]

      • Biblioteka szkolna poleca lektury  klas 4-8 

          •                    Nasze czytanie 
             Na stronie znajdują się lektury szkolne, bajki i opowiadania, bajki z różnych stron świata, legendy.

          • Dynastia miziołków

            “Dynastia Miziołków” to perypetie pewnej wesołej rodziny. Książka ukazuje ich codzienne życie, które obfituje w wiele niezwykłych przygód i niecodziennych zdarzeń.

          • Pan Tadeusz 

            Pan Tadeusz jest najsłynniejszym dziełem Adama Mickiewicza. Akcja utworu rozgrywa się na Litwie, w dworku Soplicowo i w pobliskim zaścianku w Dobrzynie, w latach 1811 –1812. Ukazuje losy polskiej szlachty na tle przełomowych dla narodu wydarzeń.

          •  

             "Hobbit, czyli tam i z powrotem" 

            Arcydzieło literatury fantasty, autorstwa mistrza gatunku!
            Baśniowy, zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach, fantastyczny świat, barwne postacie i wspaniałe, niewiarygodne przygody, Tolkien zabiera czytelnika do niezwykłego świata hobbita – Bilbo Bagginsa.

          • Lektury szkolne

             Lektury które możesz mieć zawsze przy sobie. Korzystaj na komputerze, tablecie, smartfonie i czytniku.

          • W pustyni i  w puszczy

            Najsłynniejsza powieść przygodowa Henryka Sienkiewicza skierowana do młodzieży. Czternastoletni Staś Tarkowski i ośmioletnia Nel Rawlinson zostają uprowadzeni przez beduinów.

          • "Ziele na kraterze"

            W charakterystyczny dla siebie sposób autor prezentuje barwne, ciekawe, pełne niespodzianek dwudziestolecie międzywojenne, będące swoistym zderzeniem polskiej tradycji z nowoczesnością i postępem, ale też trudne i niebezpieczne czasy drugiej wojny światowej i powstania warszawskiego, które na zawsze odcisnęło tragiczne piętno na rodzinie Wańkowiczów.

          • Mały Książe

            "Mały Książę" to niezwykłe arcydzieło literatury, które stało się ulubioną lekturą wielu pokoleń dzieci i dorosłych na całym świecie.  Już od siedemdziesięciu lat Antoine de Saint-Exupéry w tej baśniowej opowieści o małym złotowłosym chłopcu mówi o przyjaźni, miłości, odpowiedzialności, samotności i cierpieniu.

          • "Oskar i Pani Róża" - cz.1

            Książka „Oskar i pani Róża” to wzruszająca opowieść, która dotyka tematów egzystencjalnych w bezpośredni sposób. To historia o najtrudniejszej, niewytłumaczalnej śmierci. Dzięki Oskarowi możesz przekonać się, że naprawdę warto cieszyć się każdą chwilą w swoim życiu.

          • "Oskar i Pani Róża" - cz. 2 

            Poruszająca serce powieść Erica-Emmanuela Schmitta nie pozostawi Cię obojętnym na ból, strach i inne emocje, jakie towarzyszą małemu dziecku – Oskarowi, który staje przed nieuniknioną śmiercią. Kim jest tytułowa pani Róża, która pomaga chłopcu w najtrudniejszych dla niego chwilach?

          • Chłopcy z Placu Broni

            Niezwykle popularna książka, klasyka literatury węgierskiej. Przedstawia dzieje gromadki chłopców – uczniów budapesztańskiego gimnazjum – którzy gorąco pokochali swój plac zabaw i bronili go przed napaścią rówieśników z innej szkoły. Autor szczególnie podkreśla takie wartości, jak honor, odwaga i poczucie obowiązku.

          • Balladyna 

            Akcja utworu rozgrywa się nad jeziorem Gopło, w czasach fikcyjnych za panowania króla Popiela III. Balladyna, opanowana żądzą władzy, osiąga ją popełniając wiele zbrodni... Przesłanie utworu jest potwierdzeniem ludowej mądrości: nie ma winy bez kary.

          • Latarnik

            Akcja toczy się w latach 70. XIX wieku w Aspinwall, na wyspie niedaleko Panamy. W noweli opowiedziana jest historia tytułowego bohatera – Skawińskiego, polskiego emigranta politycznego, który pracował jako latarnik na wyspie. Nowela jest uogólnieniem tragicznych losów polskich patriotów-wygnańców.

        • Życzę Ci Polsko...

        •   Prace uczniów  prezentujące życzenia dla Polski z okazji zbliżających się świąt majowych. 

          Mateczko, Polsko 

          najpiękniejsza ze wszystkich,

          umiłowana w sercach i umysłach.

          Chwalona w pieśniach i wierszach,

          staję przed Tobą - twój syn - jeden z wielu.

           

          Życzę Ci Polsko uśmiechu,

          wiecznej młodości,

          letniego odpoczynku nad naszym morzem.

           

          Życzę Ci, Polsko, abyś nie musiała już walczyć,

          byś wśród innych matek zasiadała z radością, 

          z dumą patrząc na swoje dzieci.

           

          Mateczko, Polsko jedyna i niezrównana.

          Ty, która nocami  

          na kartach historii zszywałaś swoje barwy,

          tylko po to, by dziś mogły radośnie błyszczeć w słońcu.

           

          Mateczko, Polsko, życzę Ci wytrwałości,

          odwagi, dobrego nastroju.

          Łopotu flagi na ciepłym wietrze.

          Wielu mądrych i dobrych decyzji.

          I niech nas chronią przed złem Twoje złote zasady Konstytucji.

                                                                                                                          Krzysztof Krakowiecki kl. VII

                       

           Jakub Lesiński kl. III                                                                                         Tomasz Lesiński kl. I

           

        • Biblioteka zaprasza...

        • Życzę Ci Polsko...

          Szkolna biblioteka ogłasza koncert życzeń dla Polski.

          Przed nami patriotyczne święta, zatem zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy...dla Polski.

          3 maja będziemy obchodzić 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, z tej okazji zachęcamy do obchodów święta w nieco odmienny sposób.

          Zapraszamy do składania Polsce życzeń - mogą być w dowolnej formie - pracy plastycznej, wiersza, innej formy pisanej, a może nagrania lub zdjęcia.

          Życzenia należy wysłać do nauczycieli bibliotekarzy na adres pspzareby.chmielinska@gmail.com,  do 30 kwietnia.

          I jeszcze bardzo ważna rzecz - prace opublikujemy na stronie internetowej szkoły https://pspzareby.edupage.org/

          W związku z tym, potrzebna jest zgoda rodziców na opublikowanie pracy lub wizerunku.

          W wiadomości, w której będzie praca, prosimy o wyrażenie zgody na jej publikację.

          Szkolna biblioteka

        • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

        • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Aby zaakcentować święto, przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek o książkach i inne aktywności. Zapraszamy.[kliknij]

        • Biblioteczne inspiracje

        • Dzienniczek czytelnika dla klas I-III, IV-VI

          Drogi Czytelniku!

          Masz teraz niezwykłą okazję, by przeczytać wiele interesujących książek. Niestety - z wiadomych przyczyn - nie wypożyczysz ich w naszej szkolnej bibliotece. Jednak zachęcamy Cię, byś przejrzał swoją domową biblioteczkę i zasoby internetowe (wspólnie z rodzicem) - na pewno znajdziesz coś dla siebie :) Proponujemy prowadzenie "Dziennika czytelnika". Niech to będzie dziennik od serca. Zrób samodzielnie stronę tytułową, niech zawiera Twoje imię, nazwisko, klasę i tytuł przeczytanej książki.

          Kolejna karta - jest to pomysł na notatki z przeczytanej książki - możesz tam zapisywać informacje o bohaterach, miejscu akcji, najciekawszych przygodach. Jest też miejsce na Twoją opinię o lekturze. Tę kartkę możesz powielać wiele razy, ponieważ zakładamy, że przeczytanych książek będzie więcej niż jedna!

                      Oczywiście reszta należy do Ciebie. Wymyśl jak złożyć dziennik. Zepniesz go spinaczem? Włożysz kartki do skoroszytu? W koszulki? 

          Co jeszcze dołączysz do dziennika? Może dodatkowe obrazki inspirowane lekturą? Może ciekawostki o autorze spisane na dodatkowych kartkach? Wycinki z gazet nawiązujące do przeczytanych książek? Opowiadania na ich podstawie? Opisy postaci? "Wywiady" z bohaterami? Może będzie to kilka zdań do koleżanki lub kolegi promujących książkę i zachęcających do przeczytania?

                Na pewno masz wiele wspaniałych pomysłów! Koniecznie je wykorzystaj! Pisz, rysuj, ale przede wszystkim czytaj! A po powrocie do szkoły koniecznie pokaż nam swój dziennik! Będziemy czekać na niego w szkolnej bibliotece.

          Przyjmijmy termin, że czekamy na nie do końca maja.
           

          Szkolna Biblioteka.

        • Biblioteczne inspiracje

        •  

          Propozycja dla wszystkich czytelników  naszej biblioteki.

          Kto podejmie wyzwanie i zrobi "Wiosenną gałązkę” Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia filmu https://www.youtube.com/watch?v=K70xHi75hWI.

          To nasza propozycja wykonania tej pracy. A jakie są wasze pomysły. Chętnie obejrzymy Wasze prace.

          Jeśli się zgodzicie opublikujemy. Po powrocie zorganizujemy wystawkę prac i nagrodzimy.

          Do dzieła! Czekamy na Was!!!

          Prace wysyłamy na adres email: pspzareby.chmielinska@gmail.com

           

          Szkolna Biblioteka

           

        • Dzień Czekolady

        • Zapraszamy do czytania, słuchania i oglądania. Oczywiście z pyszną czekoladą.[KLIK] 

           Może zostały Ci jakieś świąteczne słodkości?  Jeśli nie, zapraszamy do zrobienia własnej czekolady [KLIK].

          To tylko jeden z przykładów. Jeśli macie swoje sprawdzone przepisy, śmiało je wykorzystajcie.

          Oczywiście z dorosłym opiekunem.

      • BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA                             Lektury klas 1-3

          • Telewizyjny spektakl - Pchła szachrajka

            Rymowana bajka o złośliwej, lecz jednocześnie inteligentnej i słodkiej pchle, uwielbiającej robić psikusy to klasyka literatury dziecięcej. Realizacja telewizyjna spektaklu Teatru Narodowego Pchła Szachrajka Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk to propozycja nie tylko dla dzieci.

          • Oto jest Kasia 

             Jej bohaterką jest Kasia – dotychczas wzorowa uczennica i ulubienica rodziców i dziadka – której rodzi się siostrzyczka. Zazdrosna dziewczynka przeżywa bunt: staje się agresywna, popada w konflikty z kolegami i domownikami, przestaje się uczyć... I dopiero ciężka choroba siostrzyczki, do której Kasia sama się przyczyniła, pozwala jej zrozumieć, jak bardzo kocha małą, i wrócić do dawnego stylu życia.

             

          • Sposób na Elfa 

             fragment - str. 3-19

            Nigdy nie miałem psa, nie wiedziałem więc, jak to jest. Kiedy jednak zobaczyłem wesoły pysk Elfa na zdjęciu – zakochałem się w nim od pierwszej chwili! Okazało się, że pies to mnóstwo czułości, przezabawnych sytuacji i miłość na całe życie! Oraz kilka niezłych przygód. Zresztą, sami przeczytajcie!

          • Niesamowite Przygody 10 Skarpetek

            Kto powiedział, że skarpetki mają być do pary...

            Bo skarpetki się rozparowują. One się nie gubią, ale rozchodzą. Jedna sobie gdzieś wędruje, a druga też, ale gdzie indziej. Skarpetki znikają po wrzuceniu do pralki. To fakt, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyncze. Tak się dzieje w domu Małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo.

          • DZIECI Z BULLERBYN

            Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna mieszkają w Bullerbyn. To maleńka wioska, ale wcale nie jest tam nudno. Każdy dzień, z pozoru zwyczajny, staje się świetną przygodą. Można łowić raki, spać w stogu siana, szukać skarbów, założyć spółdzielnię wiśniową oraz przesyłać wiadomości sznurkową pocztą. A najważniejsze, że przyjaciele i rodzina zawsze są blisko.

          • Pięciopsiaczki

            Balbina urodziła szczeniaki. Pięć pachnących, miłych psiaczków. Szybko okazało się, że to okropne pięciosiusiaczki, po których trzeba ciągle wycierać podłogę. Pięciogryzaczki, postrach kapci i foteli. I że jest ich za dużo jak na jeden dom. Trzeba pięciopsiaczki oddać w dobre ręce. Karol i Karolina mają z tym pełno roboty!

          • Wiersze dla dzieci  

            Wiersze dla dzieci Juliana Tuwima - szeroki wybór nieśmiertelnych wierszy należących do ścisłej klasyki literatury dziecięcej. Z całą pewnością utwory te zna każdy dorosły, powinno je też poznać każde dziecko. Ciepłe i pełne humoru wiersze takie, jak RzepkaLokomotywaSłoń TrąbalskiSpóźniony słowikOkulary czy Ptasie radio od lat bawią kolejne pokolenia czytelników.

        • Aktualizujemy darmowe książki w Internecie 

          Poniżej przedstawiamy wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków.

                      Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

                    Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo       przesłuchać 3 bajki, reszta  dostępna jest na kanale YouTube.

                   Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik,        Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko    bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

           Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym      wiele  szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

          • Lektury.gov.pl

            Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

          • Polona.pl

            Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.


            Co możemy zwiedzać bez wychodzenia z domu?

          Muzea w Warszawie online. Zwiedź najciekawsze placówki bez wychodzenia z domu

          Jakie tajemnice mieszczą w sobie mury Zamku, którego rozbudowę zakończył w 1619 r. król Zygmunt III Waza?  Zapraszamy na spacer śladem historii Zamku, który zaczynamy od Dziedzińca Wielkiego…

          Muzeum Narodowe w Warszawie 

          Zbiory narodowego muzeum w Warszawie również obejrzymy online. Możemy przejrzeć w sposób wirtualny skatalogowane wystawy, łącznie z unikatowymi zbiorami z nubijskiego miasta Faras, które zostało pochłonięte przez wody Nilu. Oprócz tego, muzeum oferuje także bogate zbiory malarstwa, w tym obrazy najwybitniejszych polskich artystów XIX i XX wieku: Gierymskiego, Wyspiańskiego, Matejki, Chełmońskiego, czy Wojciecha Fangora, Zbiory dostępne są za pośrednictwem platformy Arts and Culture.

          Muzeum Historii Polski
          MHP to kolejna instytucja muzealna, która udostępnia swoje zbiory za pośrednictwem Google Arts and Culture. Spora część zbiorów, które możemy oglądać dotyczy okresu odzyskania przez Polskę niepodległości i grupuje najciekawsze zdjęcia z okresu II Rzeczypospolitej, przedstawiące dynamikę zmian w przedwojennej Polsce. Fotografiom i ilustracjom towarzyszą także opisy oraz wyjaśnienia, które pozwalają nam lepiej zrozumieć rzeczywistość tamtych lat.
          Strona Muzeum: MHP zbiory online

          Muzeum Łazienki Królewskie
          Jak często spacerując po Łazienkach zdarzało wam się zaglądać do wnętrz chociażby królewskich pałaców? Spacer po letniej rezydencji króla Stanisława Augusta możliwy jest również w internecie. Dzięki technologii, która uchwyciła każdy zakamarek poszczególnych pomieszczeń, zwiedzimy m.in. Teatr Stanisławowski, Pałac na Wyspie, Pałac Myśliwski, czy Biały Dom.


          Nawet nie wychodząc z domu, można zwiedzać i podziwiać najpiękniejsze atrakcje turystyczne świata. Zebraliśmy dla Was listę 60 najciekawszych i najpopularniejszych budowli, które można zwiedzać wirtualnie. Zapraszamy do wirtualnych podróży!

          https://www.budowle.pl/tekst/60-budowli-ktore-mozesz-odwiedzic-wirtualnie-bez-wychodzenia-z-domu/546?fbclid=IwAR1BfI5f-cq3_Bmbz6KPaTm5OVVpzYi6HU6hze5-5SRGhPSZMTQ907DvpC4


          Aplikacje do nauki  na telefon 

           

          • Czyj to liść? - Aplikacja Czyj to liść? powstała z myślą o tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z botaniką. Liście są jak wizytówki pozostawione przez drzewa i krzewy, dzięki nim można dotrzeć do właścicieli
          • DUOLINGO - Duolingo to znana seria aplikacji do nauki języków obcych. Angielski za darmo z Duolingo jak sama nazwa wskazuje pozwala za darmo podnieść nasze umiejętności władania językiem angielskim.
          • FIZYKA NA 5!Fizyka na 5! to łatwa w obsłudze, darmowa aplikacja, która zawiera większość fizycznych wzorów wraz z opisami oraz obrazkami. Jest idealny dla uczniów oraz studentów fizyki, którzy chcą wykonać pracę domową szybko i dokładnie. Fizyka na 5 jest odpowiednia dla wszystkich poziomów fizyki.
          • FIZYKA W SZKOLE LITE -  Aplikacja umożliwiająca przedstawienie na smartfonie lub tablecie różnego rodzaju doświadczeń z zakresu fizyki. Prawa fizyki omówione przystępnie na przykładach. 
          • POMOCNICZEK - Praca domowa w 5 minut! Matematyka, Fizyka, Chemia i Angielski w jednym miejscu! Pomocniczek to aplikacja, która odrobi zadania za Ciebie, krok po kroku. Wpisz dane, kliknij oblicz, spisz wynik! To nie jest zwyczajny kalkulator! Aplikacja pomoże Ci również w przygotowaniu się do: - Egzamin Ósmoklasisty, - Matura. 
          • Photomath - Skanuj. Rozwiązuj. Ucz się! JAK TO DZIAŁA
            Błyskawicznie zeskanuj wydrukowany tekst ORAZ problemy matematyczne napisane ręcznie za pomocą aparatu swojego urządzenia lub napisz i edytuj równania za pomocą naszego kalkulatora naukowego. Photmath rozkłada każdy problem matematyczny na proste, łatwe do zrozumienia kroki, aby można było zrozumieć podstawowe pojęcia i z pewnością odpowiadać na pewne rzeczy.
            KLUCZOWE CECHY
            Skan podręcznika (druk) ORAZ problemy napisane ręcznie
            Kalkulator naukowy
            Wyjaśnienia krok po kroku dla każdego rozwiązania
            Wiele metod rozwiązywania
          • UKŁAD OKRESOWY - Aplikacja przydatna do nauki chemii. Jej podstawową funkcjonalnością jest przedstawienie  układu okresowego pierwiastków. Każdy z nich wyposażony jest w metrykę, z której możemy odczytać właściwości, liczby, protonów, atomów itp.