• #SzkolaPamięta

          • APEL PAMIĘCI

            31 października 2023r.

            Dyrektor Szkoły, Samorząd Uczniowski Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Zarębach, Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców chcą upamiętnić pracowników oświaty, którzy przez szereg lat pełnili w naszej szkole i parafii pracę pedagogiczną / duszpasterską oraz wypełniali swoje obowiązki na innych stanowiskach w szkole:

            Ks. Leon Gutowski- proboszcz parafii Zaręby w latach 1939-1941 , zamęczony przez Niemców hitlerowskich w obozie koncentracyjnym w Dachau we wrześniu 1942r., zginął za wolną Polskę

            • Kazimierz Borzymowski- nauczyciel i pierwszy kierownik szkoły w latach 1945-1946 - zginął za wolną Polskę w 1948r.

            Zofia Stuszewska – polonistka, nauczycielka, która swoje życie poświęciła uczniom do końca- spoczywa na zarębskim cmentarzu

            Ks. Kanonik Stanisław Marszał- proboszcz parafii Zaręby w latach 1967-1995, kapłan- wychowawca, który pielęgnował tradycje kurpiowskie i wychowywał młodzież w duchu wiary i patriotyzmu- spoczywa na zarębskim cmentarzu

            Helena Haratyk- katechetka, serdeczny nauczyciel i wychowawczyni wielu pokoleń -spoczywa na zarębskim cmentarzu

            Barbara Fidurska- nauczycielka historii i geografii, wychowawczyni, która zapisała się w pamięci uczniów- spoczywa na zarębskim cmentarzu

            Ks. Janusz Malinowski-administrator i proboszcz parafii Zaręby w latach 2012-2019, kapłan – poeta, który pozostawił po sobie niezapomniane utwory poetyckie- spoczywa w ziemi rodzinnej

            Ryszard Jastrzębski- wieloletni dyrektor szkoły w Zarębach, nauczyciel wychowania fizycznego, spoczywa w rodzinnej parafii.

            • Nauczyciele, którzy pracowali w naszej szkole, niewymienieni z imienia i nazwiska- spoczywają w rodzinnych parafiach

            • Pracownicy obsługi szkoły: woźni, sprzątaczki, palacze, pracownicy kuchni, którzy swoją pracą przyczyniali się do prawidłowego funkcjonowania szkoły i opieki nad uczniami- spoczywają na cmentarzu w Zarębach i w innych rodzinnych parafiach.

            Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci na wieki wieków. Amen. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

            Uczcijmy ich pamięć minutą ciszy i modlitwą.

            Dziękujemy Bogu za ich pracę dla społeczności szkolnej. „ Szkoła pamięta!”

          • „Czytanie na moc” #przerwanaczytanie

          • Mogliśmy się o tym przekonać w ramach  VI Międzynarodowej Edycji VII Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej    „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Zrób sobie przerwę na czytanie.

            Akcja odbyła się w naszej szkole 25 października 2023r. Już od rana można było zauważyć, że tego dnia w szkole bardzo ważne będą książki. W różnych miejscach było zorganizowanych kilka kącików czytelniczych, gdzie czekały na nas książki i można było spędzić z nimi każdą wolną chwilę. Z dziećmi OP i uczniami klas I-II spotkała się p. dyrektor Krystyna Maluchnik i przeczytała baśń H. Ch. Andersena pt. „Nowe szaty cesarza”.  Na koniec spotkania uczniowie otrzymali kolorowanki, które pomalowane zostaną zawieszone na gazetce szkolnej i będą zdobiły  nasz korytarz. Baśń H.Ch. Andersena  pt: „Słowik” czytała  uczniom klas II – III p. Jadwiga Kołaczkowska. Chętni uczniowie z klasy II i III czytali głośno wiersze Jana Brzechwy. P. Mariola Kopczyńska czytała fragmenty książki Kubusia Puchatka w klasie IV. Klasa VI zaskoczyła słuchających, ponieważ  przeczytali zagadki, na które trzeba było udzielić odpowiedzi.

            W czasie długiej przerwy każdy chętny mógł przeczytać głośno przez mikrofon fragment ulubionej książki. Najmłodsze dzieci 4 i 5 latki z OP już od rana odwiedziły bibliotekę i z uwagą wysłuchały wierszy J. Tuwima czytanych przez starsze koleżanki z SU. Za uważne słuchanie otrzymały słodką niespodziankę. Uczniowie klas V- VIII czytali dodatkowo w grupach sobie nawzajem.

            Przez cały dzień wszyscy uczniowie  chętnie zaglądali do wyłożonych książek. W akcję włączyli się również wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły. Tego dnia nikt nie przeszedł obojętnie obok książki i każdy chętnie po nie sięgał. Przekonaliśmy się, że WARTO CZYTAĆ I WARTO SŁUCHAĆ.

            Organizatorami były panie bibliotekarki: Barbara Milewska, Agnieszka Chmielińska.

          • Dni wolne

          • Przed nami 1-2-3 listopada - dni wolne od zajęć szkolnych. Czas zadumy i refleksji. Naszym modlitwom niech towarzyszy swiatełko pamięci...

          • Gminny konkurs recytatorski

          • Prezentujemy kolejne aktywne reprezentantki szkoły, tym razem w 30. Gminnym Konkursie Recytatorskim 2023

            Patrycja Karaszewska -III miejsce

            Martyna Jachimowska- udział

            Opiekun:p. Justyna Kacprzak

          • #SzkołaPamięta

          • 30 października zakończyła się piąta edycja akcji „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu. W ramach przedsięwzięcia nasza młodzież odwiedzała lokalny cmentarz, porządkowała groby, zapaliła zebrane wcześniej znicze i wspominała osoby ważne dla lokalnej wspólnoty.

            Odwiedzanie lokalnych cmentarzy, by w ciszy i zadumie przywołać pamięć o zmarłych oraz uporządkować miejsca spoczynku wpisuje się w polską tradycję zaduszną.

            Pani Dyrektor, Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu monitorowali przygotowania. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za liczny udział w akcji.

          • XV Gminny Konkurs Plastyczny pt.: "Moje wakacje"

          • XV Gminny Konkurs Plastyczny pt.: "Moje wakacje" przyniósł naszym uczniom i dzieciakom kolejne sukcesy:

            Artur Brzostek z kl.II - I miejsce,

            Tomasz Ambroziak z kl.II - wyróżnienie,

            Tymoteusz Zarjewski z OP - wyróżnienie.

            To bardzo miłe, że mamy tak zdolnych i aktywnych uczniów i nauczycieli -powiedziała p. Dyrektor, wręczających nagrody. Gratuluję i zachęcam do kolejnego udziału.

            Konkurs zorganizował OUK w Chorzelach.

            Opiekun: p. Marzena Szyjka , p. Barbara Milewska

          • BRAWO, BRAWO, BRAVISSIMO

          • Amelia Gostkowska z kl.VI awansowała do finału wojewódzkiego.

            27.10.2023 odbyły się Mistrzostwa Międzypowiatowe w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Ostrołęce. Nasza uczennica, zajęła 4 miejsce. Podziwiamy jej wyczyn i niezwykłą wolę walki z najlepszymi.

            Jest moc GRATULACJE.

            Poniżej relacja foto. Nauczyciel wychowania fizycznego Mirek Kruszewski. Opieka: p. Marzena Kaliszewska

          • JESTESMY V DRUŻYNĄ POWIATU W MINI PILCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT.

          • 24.10.2023 w Jednorożcu odbył się finał powiatowy w Mini Piłce Nożnej Dziewcząt klas VI i młodsi. Nasze zawodniczki po niesamowitych meczach wywalczyły 5 miejsce. GRATULACJE.

            Skład naszej drużyny: Amelia Gostkowska, Martyna Jachimowska, Wiktoria Zawojek, Joanna Gut, Magda Gut, Gabriela Roczeń, Zofia Rosińska, Nikola Brzostek, Maja Pliszka, Laura Rosińska.

            Nauczyciel wychowania fizycznego Mirek Kruszewski

          • EMOCJE JAK NA OLIMPIADZIE

          • Już po raz trzeci odbyły się rozgrywki w siatkówce Uczniowie kontra Nauczyciele. Zaczęło się od Dnia Dziecka. Kolejnymi okolicznościami było Zakończenie roku szkolnego i Dzień Nauczyciela. Zabawa i doping były bardzo gorące. Ostatni mecz Uczniów reprezentowały dwie drużyny- chłopięca i dziewczęca, Nauczyciele grali jedną ,,szóstką”. Wszystkie sety były pelne zwrotów akcji, ciekawych wymian i sportowych ambicji. Mecz zakończył się zwycięstwem drużyny Nauczycieli, ale najważniejsza jest inicjatywa, którą będziemy kontynuować. Nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.

          • Pomagamy

          • Azyl Psi Zakątek

             Poznajcie Zosię i Emilkę - dwie fantastyczne, młode dziewczyny, uczennice Szkoła Podstawowa w Zarębach, które w ramach szkolnego koła wolontariatu zorganizowały zbiórkę na rzecz naszych podopiecznych

            Dziewczyny pod opieką p. Agnieszki Kobus zachęcały kolegów i koleżanki do zrzutki na rzecz bezdomnych zwierząt, co zaoowocowało kwotą 400 zł. za którą kupiliśmy jedzenie dla psiaków i dodatkowe oświetlenie boksów

            Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom ze szkoły w Zarębach, a w szczególności Zosi i Emilce, a także paniom Agnieszce Kobus i Marzenie Szyjce za wsparcie naszych podopiecznych i uświadamianie młodzieży jak ważna jest empatia i wrażliwość na los bezdomnych zwierząt.

            Ogromne brawa dla całej społeczności uczniowskiej

          • Jak świętowaliśmy DEN?

          • W tym dniu już od rana wywieszaliśmy kartki z życzeniami dla naszych nauczycieli. Maluszkom pomogły ich Panie.

            O godzinie 8.00 pani Dyrektor przekazała symboliczny klucz do szkoły Samorządowi Uczniowskiemu. "Dziś uczymy się i bawimy, ale bezpiecznie i odpowiedzialnie"- powiedziała. Pierwsze 3 lekcje poprowadzili wybrani uczniowie pod okiem nauczycieli. Na przerwach Jakub Lesiński I Natalia Wilga częstowali pysznymi babeczkami z owocami. Przedszkolaczki wspierani przez rodziców wręczały swoim paniom piękne róze. Każda klasa starała się przygotować miłą niespodziankę. Było radośnie.

            Tego dnia uczniowie zjawili się w szkole w odświętnych strojach. O godzinie 10.45 uczestniczyliśmy z uroczystej akademii. Towarzyszyli nam goście: p. Burmistrz Beata Szczepankowska, radna p. Wanda Jastrzębska, p. dyrektor wydziału oświaty Sławomir Czaplicki. Pani dyrektor Krystyna Maluchnik powitała wszystkich i podkreśliła wyjątkowość zawodu nauczyciela, życząc świętującym pasjonujących spotkań z uczniami w procesie edukacyjnym oraz dużo sił i zdrowia. Nawiązała też do 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. Wręczyła gościom kwiaty, podkreślając dobrą współpracę i ich zaangażowanie w sprawy oświaty w gminie.

            Nagrodziła nauczycieli za ich osiągnięcia i pracę na rzecz uczniów, wyróżniła też obsługę szkoły. Pani Burmistrz, wręczając kwiaty, podziękowała pani Dyrektor i pedagogom za ich pracę. Z radością uczestniczyła w naszym spotkaniu. Przekazała list okolicznościowy i słodkości dla uczniów. Kolejne kwiaty i podziękowania za dobą współpracę i troskę o sprawy szkoły złożyła na ręce p. Dyrektor Rada Pedagogiczna. Nie zabrakło też słów podziękowania i kwiatów od rodziców, w imieniu których wystąpiła p. Martyna Niksa, przewodnicząca Rady Rodziców.

            Z przyjemnością obejrzeliśmy część artystyczną. Były piosenki, tańce, humorystyczne scenki na temat nauczycieli oraz gromkie sto lat w wykonaniu uczniów.

            Nauczyciele również przygotowali niespodziankę dla uczniów. Był nim guiz: ”Zgadnij, kto to.” Otóż na ekranie pojawiały się zdjęcia nauczycieli z dzieciństwa, potem z młodości naszych pedagogów, a uczniowie próbowali wskazać , kogo widzą. To była nie lada zagadka! Za poprawną odpowiedź były jednak nagrody. Ta zabawa, która bardzo spodobała się uczniom, wywołała niemałe poruszenie i pokazała, że nasi nauczyciele mają poczucie humoru oraz dystans do własnej osoby.

            Na zakończenie p. Dyrektor podziękowała Samorządowi Uczniowskiemu, p. Mirosławowi Kruszewskiemu, p. Marcie Burlińskiej, p. Marzenie Szyjce i Radzie Rodziców za przygotowanie uroczystych obchodów tego święta.

            Czekał nas jeszcze mecz siatkówki- nauczyciele kontra uczniowie. Wynik? 4/0 dla nauczycieli. Będzie rewanż! To był niezwykle udany i miły dzień.

          • Życzenia

          • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Nauczycielom i Pracownikom szkoły życzę wszelkiej pomyślności, satysfakcji z wykonywanych obowiązków, poczucia misji i zaangażowania w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia. Niech zdrowie dopisuje, a wdzięczność wychowanków towarzyszy Wam każdego dnia.

            Z serdecznym pozdrowieniem dla wszystkich Nauczycieli uczących, przebywających na urlopach zdrowotnych, Nauczycieli emerytowanych i Pracowników obsługi szkoły

            Krystyna Maluchnik

            Dyrektor Szkoły

          • Z MISTRZAMI ĆWICZYĆ CHCIAŁBY KAŻDY

          • DZIŚ BAWILISMY SIĘ NA SPORTOWO Zakończyła się kolejna odsłona Ogólnopolskich Warsztatów Lekkoatletycznych HOOOP SPOORT z historią w tle. Nasi uczniowie wrócili do szkoły radośni i szczęśliwi z zapytaniem: ,,Kiedy następny wyjazd?" Dziękujemy Pani Dyrektor Krystynie Maluchnik za pomoc i umożliwienie wyjazdu uczniom klas IV-VI. Poniżej relacja foto. Ze sportowym pozdrowieniem Mirek Kruszewski

          • Z MISTRZAMI ĆWICZYĆ CHCIAŁBY KAŻDY

          • Dziś uczestniczymy (38 osób)w ogólnopolskiej akcji edukacyjno-sportowej "Hooop spoort" dla klas 4-6.

            Celem projektu jest promocja aktywności ruchowej przy wykorzystaniu form lekkoatletycznych . Będziemy ćwiczyć z olimpijczykami, poznamy też najwybitniejsze postacie polskiej lekkiej atletyki oraz prezentację materiałów z największych światowych imprez lekkoatletycznych . Zajęcia odbywają się na hali sportowej w Chorzelach. Pani Dyrektor zadbała o transport, życzyła nam moc atrakcji, a p. Mirosław Kruszewski będzie nas motywował do aktywności.

          • JEST RADOŚĆ, MOC I SIŁA GRATULACJE

          •  Mamy II miejsce w gminie Chorzele i awans do etapu powiatowego w mini Piłce nożnej dziewcząt klas VI i młodszych. Mimo słabej pogody, uczniowie PSP Zaręby uczestniczyli w rozgrywkach piłki nożnej w Chorzelach. Uczennice klas IV-VI świetnie powalczyły i zajęły 2 miejsce, premiowane awansem do etapu powiatowego. SZACUN I UZNANIE dla Amelii Gostkowskiej, która w 3 meczach strzelila 9 bramek Gratulacje dla dziewcząt klas VII-VIII, które wywalczyły 3 miejsce. Chłopcom z klasy IV-VI dziękujemy za sportową postawę i godne reprezentowanie naszej Szkoły.

            05.10.2023 nasi uczniowie wzięli udział w zawodach powiatowych ,,Sztafetowe biegi przelajowe " - etap powiatowy. Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej Szkoły i osiągnięcia sportowe na miarę swoich możliwości. BRAWO. Do zobaczenia na kolejnych zawodach. Nauczyciel wychowania fizycznego Mirek Kruszewski.

          • POCIĄGIEM JAK DAWNIEJ

          • Już za tydzień 22 października po południu można będzie wyruszyć na niedzielną eskapadę pociągiem w stylu retro z Chorzel do Szczytna . Przejazd 90 minut . Cena biletu 58 zł. Do dyspozycji podróżnych będzie dostępny bar Wars. Chętni mogą zgłaszać się do poniedziałku do godz. 11.30.

          • Dary jesieni u 4, 5- latków

          • Lato już za nami, pierwszy dzień jesieni również uczczony. Dzieci z grupy 4, 5- latków zakończyły też tydzień nauki pt. "Dary jesieni". Czas na podsumowanie naszych aktywności. Oprócz codziennej porcji witamin na śniadanko była degustacja przyniesionych warzyw i owoców. Panie kucharki gotowały nam zdrowe kompoty, również ze swojskich winogron, bogate w witaminę C. Pobudzaliśmy nie tylko nasze zmysły smakowe, ale też rozwijaliśmy percepcję wzrokową, słuchową (chociażby poprzez wsłuchanie się i analizowanie utworu "Rzepka" J. Tuwima). Do pracy zmusiliśmy nasze umysły, które przeliczały warzywa i owoce na kartach obrazkowych.

          • Dzień chłopaka

          • Dzień Chłopaka w oddziale 4, 5- latków: 29.09.2023r. my również obchodziliśmy klasowe, a także szkolne obchody Dnia Chłopaka. Do tego święta przygotowywały się dziewczynki wybierając wspólnie z rodzicami upominki dla swoich grupowych kolegów oraz dekorując salę. Były gorące życzenia płynące wprost z maleńkich serduszek, głośne na całą szkołę "Sto lat", słodki poczęstunek i wspólna wesoła zabawa. Nasi najmłodsi podopieczni wraz z paniami nauczycielkami składają podziękowania rodzicom za pomoc i zaangażowanie by dzień ten należał do niezapomnianych. Dziękujemy.