Świetlica szkolna
Świetlica Szkolna
SERDECZNIE WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Wychowawcy świetlicy proponują…
Świetlica poleca
Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną. Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
- Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
- Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
- Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
- Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;
- Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
- Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
- Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
- Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
- Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
- Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
- Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
- Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
- Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.
Zwyczaje wigilijne
Przeddzień narodzenia Boga, światła i Nowego Roku
Boże Narodzenie, jedno z największych świąt kościelnych, zajęło miejsce ważnych świąt pogańskich odbywanych w czasie przesilenia zimowego. W wielu rejonach Europyi Azji w okolicy 25 grudnia hucznie witano dłuższe dni – w ten sposób rozpoczynał się nowy rok słoneczny, wegetacyjny i obrzędowy. Wiązało się to z licznymi rytuałami, przestrzeganiem nakazów i zakazów oraz licznymi zabiegami magicznymi, które miały na celu zapewnienie szczęścia, dobrobytu i dobrych plonów na cały nadchodzący rok.
W Kościele uroczystości wigilijne zostały zainicjowane w VI wieku. Odświętna kolacja jest zwieńczeniem adwentowego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Wigilia jest ostatnim dniem postu, dlatego także na tradycyjnym wigilijnym stole powinny znaleźć się potrawy bezmięsne, zwłaszcza ryby, grzyby, groch czy mak.
Czas zjednoczenia ze zmarłymi
Wigilia Bożego Narodzenia to zwieńczenie czasu jesieni poświęconego zmarłym. Według wierzeń przez cały dzień wigilijny zmarli bliscy przebywają w naszych domach, a to zobowiązywało do wielu określonych zachowań. Aby w żaden sposób nie urazić duszy przebywającej w obejściu unikało się tego dnia szycia i przędzenia, cięcia, zamiatania, skręcania powrozów i wielu innych czynności. Zakazane były wszelkie działania, które w jakiś sposób mogłyby „uszkodzić” duszę przebywającą na Ziemi. Z tego samego powodu należało dmuchnąć na krzesło lub ławę zanim się usiadło i pozostawiać uchylone drzwi między pomieszczeniami. Dusze zmarłych upodobały sobie słomę – dla nich i dla zapewnienia sobie obfitych plonóww kolejnym roku ustawiano w izbie snopy zbóż. Niekiedy wyścielano nimi całą podłogę lub pozostawiano puste sienniki, aby miały gdzie spać. Po wieczerzy wigilijnej nie sprzątano, ponieważ resztkami mieli częstować się niewidzialni goście. Być może puste miejsce przy stole, które obecnie czeka na niespodziewanych wędrowców, kiedyś było przeznaczone dla gościz zaświatów.
Zwyczaje wigilijne: co robić, a czego nie w dzień Wigilii?
Bardzo istotny był wigilijny poranek. Tego dnia należało wstać bardzo wcześnie i umyć sięw zimnej, a jeszcze lepiej w żywej wodzie (czyli w strumieniu). To gwarantowało dobrą sprawność fizyczną, zdrowie i chęć do codziennych działań. Dobrą wróżbą na cały przyszły rok był także poranny gość, jednak po warunkiem, że był to mężczyzna. Jeśli to kobieta jako pierwsza przestąpiła próg domu w Wigilię, los w kolejnych miesiącach mógł nie być aż tak łaskawy....Powiedzenie jaka wigilia, taki cały rok determinowało wiele zakazów i nakazów zachowań. Wierzono, że wszystko, co robimy w przeddzień Bożego Narodzenia będzie miało wpływ na nasze przyszłe życie. Zatem nie należało się kłócić czy robić sobie na złość, ale przeciwnie – przebaczać i łagodzić spory. Aby zapewnić sobie dobrobyt i sprawić, by dobra materialne trzymały się domostwa nie można było nic pożyczać w dzień wigilijny. Dopuszczalne były jednak drobne kradzieże – zapewniały szczęście w przyszłych transakcjach handlowych (skradzione przedmioty oddawano zwykle dzień później, miały bowiem tylko symboliczne znaczenie). W Wigilię panny mogły również odczytać przyszłość: wróżono w ten dzień podobnie jak w Andrzejki.To tylko wybrane zwyczaje wigilijne, które były kultywowane przez naszych przodków, a dziś zostały zapomniane lub zmienione. Wigilia niesie ze sobą setki znaczeń, głęboką symbolikę i magię, którą czujemy nadal, choć może rozumiemy i traktujemy ją inaczej niż nasi przodkowie.
Świetlica poleca
Dziś zabawy z jezykiem angielskim dla najmłodszych.
Zapraszam Was do obejrzenia przygód małej, sympatycznej podróżniczki Dory. Przeżyjecie z Nią wiele przygód, zwiedzicie świat i poznacie kilka angielskich słówek oraz utrwalicie zwroty użyte w bajce. Będą też gry i quizy .
https://www.dailymotion.com/video/x58dfeq
https://www.dailymotion.com/video/x58dfeq
https://learningapps.org/6997645
https://www.youtube.com/watch?v=bV8MSaYlSbc
Good lack!
Świetlica poleca
Czy wiecie jakie to święto Barbórka?
Zachęcam do obejrzenia prezentacji, która znajduje się pod linkiem
20 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Zdalna świetlica
Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.
Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.
Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.
O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw.
Zajęcia świetlicowe kl. I-III
102 lata Niepodległej Polski
11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.
Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.
11 listopada przypada Święto Niepodległości, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r. – a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.
ODRODZENIE to opowieść o dziele wielu pokoleń Polaków – odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Wybierz się w podróż do wyobraźni nastoletniej dziewczyny, która tworzy własną interpretację burzliwych dziejów kraju.
https://www.youtube.com/watch?v=v7G-3KCGI6M
Jak wygląda godło Polski? Co symbolizują czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w filmie animowanym dla najmłodszych uczniów.
https://www.youtube.com/watch?v=FJ83BRqFPBA
Zadania na zajęcia świetlicowe
dla ucz. z kl.I-III
- Ćwiczenia logorytmiczne Rób to, o czym mówi wiersz.
Uczeń porusza się zgodnie z tekstem:
Zrób do przodu cztery kroki,
i rozejrzyj się na boki.
Tupnij nogą raz i dwa,
ta zabawa nadal trwa.
Teraz w lewo jeden krok,
przysiad, i do góry skok.
Zrób do tyłu kroków trzy,
by koledze otrzeć łzy.
Klaśnij w ręce razy pięć,
na klaskanie też masz chęć!
Wokół obróć się, raz dwa,
piłka skacze hop-sa-sa.
Ręce w górę i na boki,
zrób zajęcze cztery skoki.
Gdy się zmęczysz, poleż sobie,
i wyciągnij w górę nogę.
Tę zabawę można powtarzać dowlną ilość razy.
Można także łączyć ostatnie wyrzazy z dwóch zdań( one się rymują) i je powtarzać dowolną ilość razy.
Można też wystukiwać ołówkiem wyrazy, które mówią o liczbach.
Można też narysować/ ulepić ''zająca'' do słowa /zajęcze/.
Świetlica zdalna
Temat zajęć: ''A na cmentarzach promyki złote.... .''
Materiał dla uczniów kl.II-III na zajęcia świetlicowe( 5-a lekcyjna) na dzień 02.11. 2020. Zadanie dla uczniów - przejrzeć ilustracje i zdjęcia. Przeczytać wiersze uzupełnić tekst z lukami. swietlica_kl.I.docx
Marianna Kobus
Pamiętamy
Witamy uczestników świetlicy w zdalnym nauczaniu.
W tym tygodniu zapraszamy na chwilę zadumy nad zbliżającym się Świętem Zmarłych oraz Dniem Zadusznym. Jesteśmy w trudnym dla nas wszystkich czasie, dlatego tym bardziej zastanówmy się, co jest dla nas w życiu najważniejsze...
Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...
Kult zmarłych w innych krajach
Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca i czasu, światopoglądu i religii. Już w średniowieczu (IX w.) w katolickiej Francji, a także u angielskich i niemieckich katolików, dzień 1 listopada obchodzony był jako uroczystość Wszystkich Świętych. Wszyscy święci byli zbawieni i w ludzkiej pamięci istnieli dzięki swoim dobrym uczynkom na ziemi, dlatego więc celebrowany był radośnie. Po dziś dzień odprawiający tego dnia nabożeństwa są ubrani w białe szaty mszalne.Dzień Zaduszny, czyli właściwe Święto Zmarłych - przypadające 2 listopada - wprowadzono do liturgii Kościoła powszechnego ponad sto lat później, w 998 r. Ten dzień był poświęcony zmarłym, których dusze mogą być zbawione dzięki jałmużnie i modlitwom.
A w Polsce?
W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII wieku, a z końcem XV wieku była znana w całym kraju.Na kilka dni przed świętem ludzie porządkują groby swoich bliskich, zdobią je kwiatami i zielonymi gałęziami. Zgodnie z polską tradycją, to właśnie 1 listopada jest najważniejszym dniem obchodów zadusznych i odwiedzania cmentarzy. Następujący po nim dzień - Dzień Zaduszny - nie jest powszechnie obchodzony, chociaż w kościołach odprawiane są nabożeństwa żałobne.
Staropolskie obyczaje
Jeszcze w XIX w. we wschodniej Polsce odprawiano obrzędy ku czci zmarłych zwane Dziadami (Adam Mickiewicz opisał je w swoim poemacie dramatycznym). Wierzono, że jadło i napoje mogą pokrzepić dusze, więc w przeddzień święta pieczono chleb i pierogi, gotowano bób i kaszę, a na wschodzie przyrządzano kutię z maku, pszenicy i miodu. Potrawy te ustawiano na stołach jako poczęstunek dla dusz zmarłych. Wieszano też czysty ręcznik, obok stawiano mydło i wodę, by dusze mogły się obmyć. Na noc zostawiano otwarte drzwi, żeby duchy mogły bez przeszkód przekroczyć progi swoich dawnych domostw. W tym dniu niektóre czynności były zakazane np. wylewanie wody po myciu naczyń przez okno, by nie oblać zabłąkanej tam duszy, a także palenie w piecu, bowiem tą drogą dusze dostawały się niekiedy do domu.W całej Polsce ugaszczano żebraków i modlących się przy kościołach dziadów kościelnych (pątników utrzymujących się z jałmużny). W zamian za jadło modlili się oni za dusze zmarłych. Nikt nie skąpił im jedzenia, zapraszano ich do domu na ucztę, bo wierzono, że postać dziada może przybrać duch zmarłej osoby.Cmentarze były rozświetlone płonącymi na grobach lampkami, by błąkające się dusze mogły się przy nich oczyścić i ogrzać.Dziś inaczej obchodzimy Święto Zmarłych. Ofiary z jadła i napojów zastąpiły na mogiłach naręcza kwiatów i tzw. "wypominki", czyli przywoływanie zmarłych z imienia i nazwiska.
Pozdrawiamy serdecznie. Nauczyciele świetlicy.
25 zasad bezpiecznych wakacji
Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, relaks i drobne szaleństwa.
Nie mamy obowiązków związanych ze szkołą i nauką, więc możemy bez ograniczeń planować najróżniejsze przygody, w których będziemy brać udział. Niektórzy spotykają się z przyjaciółmi i wspólnie świetnie się bawią, inni wybierają się na rodzinne wyjazdy. Nikt nie siedzi w domu, kiedy za oknem mamy słoneczną, piękną, zachęcającą do wyjścia pogodę. Jednak wszyscy musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo. Jak powinniśmy postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami? Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa.
Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:
- Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
- Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
- Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
- Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
- Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
- Nie rozmawiaj z obcymi.
- Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
- Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
- Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
- Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
- Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
- Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
- Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
- Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
- W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
- Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
- Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
- Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
- Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
- Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
- Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
- Nie rozpalaj ogniska w lesie.
- Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
- Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.
Zapamiętaj
- Numer 112 znamy i w razie potrzeby go wybieramy.
- Jeśli kogoś nie znamy, na pewno z nim nie rozmawiamy.
- Gdy na plaży przebywamy, od mamy się nie oddalamy.
- W górach po szlaku chodzimy, wtedy nie zbłądzimy.
- Gdy na słońcu przebywamy, czapkę lub kapelusz zakładamy.
Życzymy udanych wakacji!
Bezpieczne wakacje nad wodą: https://www.youtube.com/watch?v=Ui-ndYWcThA
Bezpieczne wakacje w górach: https://www.youtube.com/watch?v=wS4SRvkvLio
Dzień dobry
Dobiegają końca zdalne zajęcia świetlicowe. Zwracamy waszą uwagę na dzień 23.06.2020r. ponieważ tego dnia obchodzony jest DZIEŃ OJCA. Pamiętajcie tego dnia o złożeniu życzeń, może przyda się dla waszego taty drobny upominek ale najważniejsze w tym wszystkim to pamięć o tacie oraz uznanie niezaprzeczalnej roli wszystkich tatusiów w funkcjonowaniu rodziny. Dedykujcie ten utwór w dniu taty. Możecie też poszukać swoich propozycji. https://www.youtube.com/watch?v=K4L7hvqBx-0
Proponujemy też abyście planując wakacje pamiętali o BEZPIECZNYCH WAKACJACH. Warto porozmawiać, poczytać, na temat kąpieli wodnych, słonecznych, jak się pakować, jak dobierać trasy piesze czy rowerowe aby wytrzymał to wasz organizm. Cały czas pamiętamy o zagrożeniach związanych z COVID-19.
Pozdrawiamy serdecznie, życzymy miłych wakacji.
Opiekunowie świetlicy
Witamy serdecznie uczestników zdalnej świetlicy.
Ponieważ będziecie w tym tygodniu mieli bardzo dużo wolnego czasu (oprócz klasy VIII) proponuje żebyście wybrali się w multimedialne dalekie podróże. Już czas planować wakacyjne wojaże, oczywiście z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych w dobie pandemii.Odpowiedzcie też sobie na pytanie ,,dlaczego warto podróżować i co nam dają podróże". Zorganizujcie sobie niezbędnik podróżnika czyli to wszystko co jest potrzebne w czasie wypadów i wyjazdów wakacyjnych. Poszukajcie atrakcji nad morzem i w górach, starajcie się wybrać to co was interesuje i spełnia wasze oczekiwania. Podpowiadam wam, że cała Polska jest ładna i warto przyjrzeć się bliżej: Borom tucholskim, Warmii i Mazurom, Pojezierzu Pomorskiemu oraz ofertom agroturystycznym gdzie można odkryć to co najfajniejsze w danym regionie. Pozdrawiamy https://www.noclegowo.pl/atrakcje/pojezierze-pomorskie/ https://sites.google.com/site/pojezierze17/pojezierze-mazurskie https://pomorskie.travel/pl/odkrywaj-regiony-bory_tucholskie
Witamy uczestników świetlicy w kolejnym tygodniu nauczania zdalnego.
Przez najbliższe dni proponujemy temat: ,,RUCH I REKREACJA". Prosimy o przemyślenia nad znaczeniem ruchu w życiu człowieka. Zastanówcie się jakie zabawy ruchowe lubicie i wykonujecie najczęściej, czy interesuje was sport wyczynowy a na koniec zastanówcie się: Ile czasu poświęcacie dziennie na sport, oraz inne codzienne czynności. Ciekawe jakie wyjdzie wam zbilansowanie.
Dla chętnych proponujemy WYKONANIE PLAKATU PROMUJĄCEGO RUCH.
Na poniższych linkach przedstawiamy propozycję codziennego ruchu i rekreacji. Pozdrawiamy, opiekunowie świetlicy. https://www.youtube.com/watch?v=TIb6efJOpkY https://www.youtube.com/watch?v=5-AKHSXUJC4 https://www.youtube.com/watch?v=OFNJYSN0ZIU https://www.youtube.com/watch?v=vPchQOfveS8
A to ciekawe… bezpieczne eksperymenty.
1.Łatwy fluffy glut:
https://www.youtube.com/watch?v=HsTPy1qVsgc
2.Największe śpiochy:
https://www.youtube.com/watch?v=EjomDKddbX8
3.Osiem dziwnych zwierząt o których nie wiedziałeś: https://www.youtube.com/watch?v=rkIsOayei7c
4.Ciekawostki o każdym kraju świata:
Świetlica poleca
Witam serdecznie. Dopiero co mija Wasze święto, jesteście pod wrażeniem życzeń i prezentów z okazji Dnia Dziecka, a już wkraczamy w kolejny tydzień zdalnej świetlicy, a także coraz bliżej upragnionych przez was wakacji. Proponujemy w tym tygodniu tematykę ekologiczną, dlatego, iż 5 czerwca przypada DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA. Postarajcie się zgłębić wiadomości na temat ekologii, wyszukując wiadomości o tematyce ekologicznej.
Na początek proponujemy wam ekologię w piosence.
https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE https://www.youtube.com/watch?v=klBjyH7hyIg
Czym zajmuje się ekologia, dowiecie się z kolejnego linku. https://www.youtube.com/watch?v=7sXrcvs6pJU https://www.youtube.com/watch?v=_UOw-oSrPvE
Temat ekologii jest ważny dla małych, dużych, średnich czyli dla wszystkich nas. Od nas zależy jak w następnych latach będzie wyglądał świat. Przemyślenia zostawiamy wam na ten tydzień.
Pozdrawiamy serdecznie. Opiekunowie świetlicy.
Warcaby
Gra planszowa powstała w XII wieku, najprawdopodobniej na południu Francji lub w Hiszpanii. Gra posiada wiele odmian, spośród których uważane za dyscyplinę sportową są jedynie warcaby polskie nazywane też międzynarodowymi.
Rozgrywka jest prowadzona na planszy 8 x 8 pól pokolorowanych na przemian na kolor jasny i ciemny. Pionek, który dojdzie do ostatniego rzędu planszy, staje się damką. Celem gry jest zbicie wszystkich pionków przeciwnika, albo zablokowanie wszystkich, które pozostają na planszy, co pozbawia przeciwnika możliwości wykonania ruchu. Jeśli żaden z graczy nie jest w stanie tego osiągnąć, następuje remis.
Możecie je wykonać samodzielnie i poprosić rodzeństwo, rodziców lub dziadków do rozgrywek.
Warcaby z nakrętek
Materiały potrzebne:
- 24 nakrętki w 2 kolorach. Jeżeli masz w jednym kolorze to też ok, wystarczy połowę pomalować markerem.
- Wydrukowany szablon planszy ( możesz wykonać samodzielnie)
- Kawałek tektury
- Nożyczki
- Klej
1. Wydrukowaną planszę przyklej do tektury.
2. Ułóż pionki z kolorowych nakrętek i rozpocznij grę w warcaby z nakrętek.Zasady gry:
Pionki, ustaw na czarnych polach, 12 na dole planszy, 12 na górze planszy.
Poruszają się po skosie o jedno pole do przodu. Nie mogą się cofać.
Jest obowiązek bicia. Pionki mogą bić zarówno do przodu jak i do tyłu. Jeżeli jest kilka możliwości bicia to trzeba wybrać tę najdłuższą. Jeżeli są równe to decyzja należy do gracza.
Gdy pionek dotrze do końca planszy to zamienia się w damkę. Damka może poruszać się po skosie o dowolną liczbę pól, do przodu i do tyłu.
Koniec gry następuje gdy jeden z graczy zbije wszystkie pionki i damki przeciwnika.Poniżej jest link do gry w warcaby online: https://www.gry.pl/gry/warcaby
Witamy serdecznie uczestników świetlicy zdalnej. Dziś Święto Waszych MAM, za parę dni kolejne święto, wasze święto-Dzień Dziecka. Składając Wam serdeczne życzenia, pamiętamy o Was i w tych trudnych czasach życzymy uśmiechu, optymizmu a przede wszystkim zdrowia. Dla was dedykujemy piosenkę zapisaną w linku https://www.youtube.com/watch?v=d_vuxQ-9iVQ Skąd pochodzi Dzień Dziecka?
W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.
Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu; np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych.
Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych. Zakup upragnionej zabawki, wyjście do kina lub na lody, spacer po pobliskim parku – to najpopularniejsze pomysły na spędzenie Dnia Dziecka. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!! Opiekunowie świetlicy.
To wyjątkowe święto obchodzone jest w różnych krajach, ale tylko w Polsce przypada 26 maja. Tego dnia obdarowujemy mamy upominkami, kwiatami i słodkościami i laurkami. Święto ma na celu okazanie miłości i podziękowanie za trud włożony w wychowanie.
Skąd pochodzi Dzień Matki?
Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie będące symbolami płodności i urodzaju. Niektóre ze starożytnych obchodów przetrwały do dziś.
Dzień Matki w Polsce i na świecie
W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie. Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki obchodzi się 26 maja. Data obchodów tego dnia zależy od kraju, w którym jest świętowany.
We Francji Dzień Matki wprowadził Napoleon. Od 1950 roku oficjalnie świętuje się w ostatnią niedzielę maja. Tego dnia swoje mamy upominkami obdarowują również mieszkańcy Tunezji i Szwecji.
W Australii i Kanadzie Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja. Panuje tu zwyczaj przypinania goździków do ubrań. Kolorowe symbolizują to, że matka tej osoby żyje, a biały, że zmarła. Tego dnia święto mam mają też Chińczycy, Amerykanie, Czesi, Niemcy, Grecy, Australijczycy, Szwajcarzy, Turcy, Japończycy, Słowacy i wiele innych narodów.
W Meksyku Dniem Matki jest 10 maja. To jedno z najważniejszych świąt w roku, dlatego Meksykanie rozpoczynają go mszą na cześć Najświętszej Dziewicy, wychwalając posiadane przez nią cechy macierzyństwa. W tym dniu dzieci przygotowują swoim mamom uroczyste śniadania i wręczają kwiaty.
Włosi są znani z dużego przywiązania do wartości rodzinnych. Dzień Matki jest dla nich wyjątkową okazją do świętowania. Z tej okazji piecze się specjalne ciastka w kształcie serca, a także zastępuje mamę we wszystkich obowiązkach. Często spotykanym zwyczajem jest również uroczysty obiad w restauracji.
Dzień Matki obchodzony jest w różnych dniach i na różne sposoby. Niezależnie jednak od daty i formy świętowania, jego celem jest okazanie szacunku i miłości mamom, podziękowanie za ich obecność i trud włożony w wychowywanie, a także obdarowywanie upominkami.
Pamiętajmy w tym dniu o mamach.
Oto kilka propozycji do wykorzystania na ten niezwykły dzień:
https://www.youtube.com/watch?v=HygvLgpgJAo
https://www.youtube.com/watch?v=g7Fc15Ykqu0
https://www.youtube.com/watch?v=5DMHJIa95nw
https://www.youtube.com/watch?v=HZNvKrWtdmI
https://www.youtube.com/watch?v=E576t5Y34x0
https://www.youtube.com/watch?v=g-pUruyBTvk
https://www.youtube.com/watch?v=5FBJYzKOYyY
W kolejnym tygodniu zdalnej świetlicy proponujemy podopiecznym, oprócz wcześniej podanego tygodnia z plasteliną, zapoznanie się z działalnością i umiejscowieniem muzeów w naszej okolicy ponieważ 18-tego maja przypada Międzynarodowy Dzień muzeów. Muzea to dziedzictwo kulturowe naszych przodków oraz dobry czas na spędzanie wolnego czasu.
18-tego maja przypada też setna rocznica urodzin naszego papieża Jana Pawła II. Pamiętajcie o nim, oglądając programy telewizyjne, wiadomości multimedialne a może ktoś z was skusi się by namalować portret JP.II.
Zaśpiewajcie też pieśń tak bliską naszemu wielkiemu rodakowi https://www.youtube.com/watch?v=0qzLRlQFFQ4 .
Najbliższe muzea: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży, Skansen Kurpiowski im. A. Chętnika w Nowogrodzie, Skansen Kurpiowski w Kadzidle. Postarajcie się z nimi zapoznać multimedialnie. Pozdrawiamy, opiekunowie świetlicy
Zabawa z plasteliną
Pomysł na wiosenny tydzień
Doskonale wiecie, że plastelina to bardzo wdzięczny materiał do pracy, który doskonale rozwija Wasze umiejętności manualne, ale przede wszystkim, daje możliwość wykorzystania jej na wiele sposobów.
Figurki z plasteliny
Obrazki “malowane” plasteliną
Odbijanie w plastelinie
Mozaika z plasteliny
Zadanie:
Obecnie za naszymi oknami panuje wiosna i często “przynosimy” ją do domu w postaci pięknych kwiatów. Dlatego zachęcamy Was dzisiaj do własnoręcznego wykonania wazonu, który w komplecie z kwiatami będzie cieszył oczy całej Waszej rodziny.
Potrzebne materiały:
- słoik lub połowa plastikowej butelki (górną część butelki odcina osoba dorosła)
- plastelina
- i Wasza wyobraźnia oczywiście
Plastikowa butelka i kwiaty bez plasteliny
Plastikowa butelka i kwiaty z plasteliną
Ogromna różnica, prawda?
Zatem życzymy udanej zabawy z butelkami, słoikami
i plasteliną oczywiście
Szanowni uczestnicy świetlicy.
Piękny miesiąc maj, ożywiona przyroda, wiosna w pełni, chce się żyć. Dbając o zdrowie i higienę w okresie pandemii, zapraszam was na spacery i obserwację pól, sadów, lasów oraz zwrócenie uwagi na piękno przyrody. Będąc w sadzie starajcie się rozpoznać gatunki drzew owocowych, a rozróżnijcie w lesie odgłosy ptaków i je nazwijcie. Możecie też w wolnych chwilach poćwiczyć na świeżym powietrzu.
Oto przykłady
https://www.youtube.com/watch?v=Xw7aNr4vTbc
https://www.youtube.com/watch?v=xr78tYnX3fk
W wolnych chwilach postarajcie się poszukać i rozwiązać krzyżówki, łamigłówki o tematyce ekologicznej.
https://www.youtube.com/watch?v=xLjiPH7Moyk
https://www.youtube.com/watch?v=L-kB-HAunZU
Na koniec proponuję wykonanie pracy plastycznej: KWITNĄCE DRZEWO. Dla chętnych, którzy chcą przesłać pracę podajemy nasze e-maile. mirekkruszewski@wp.pl justyna.kacprzak67@gmail.com
Pozdrawiamy serdecznie.
ŚWIĘTO EUROPY
Kochani! W tym tygodniu będziemy obchodzili święto mieszkańców naszego kontynentu. Każdego roku wszyscy Europejczycy obchodzą Dzień Europy – 5 maja, lub Święto Unii Europejskiej – 9 maja. My również w bieżącym tygodniu w szczególny sposób chcemy dać wyraz naszej do niej przynależności.
By stawać się świadomymi uczestnikami życia społecznego, kulturowego czy politycznego powinniśmy posiadać odpowiednią wiedzę na tematy związane z funkcjonowaniem Unii Europejskiej, jej struktury czy zasięgu terytorialnego. Dobrze jest wiedzieć czym ona właściwie jest, kiedy powstała, od kiedy nasz kraj włączony został do Wspólnoty Europejskiej oraz doceniać różnorodność państw ją tworzących. Temu właśnie służyć będą wyzwania, które przygotowaliśmy dla Was na ten tydzień. Pierwszym krokiem będzie zapoznanie się z wyjątkowością każdego z państw Unii.
Dziś zabieramy Was w podróż po krajach członkowskich Unii Europejskiej w formie on-line. Zapraszamy!
https://europa.eu/learning-corner/the-eu-whats-it-all-about_pl
ZAPROSZENIE DO MUZEUM
Zachęcamy do podziwiania tego, czego w naszym kraju nie brakuje – miejsc zabytkowych i ciekawych obiektów cennych pod względem kulturowym, historycznym czy sakralnym. Dzisiejsze zwiedzanie wirtualnych muzeów to świetna alternatywa dla wszystkich, którzy lubią podróżować i podziwiać urocze zakątki naszej Ojczyzny, ale w czasie kwarantanny nie mają takiej możliwości.
W linku poniżej znajdziecie wiele propozycji, m.in. Kopalnię Soli w Wieliczce, Filharmonię Narodową w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego czy zabytkowe starówki kilku polskich miast. Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie tam coś dla siebie.
https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea
PRACE PLASTYCZNO-TECHNICZNE
Linki do pomysłów plastycznych:
https://www.youtube.com/watch?v=2FjRnpKuT5k
https://www.youtube.com/watch?v=3AmRv0In65M
https://www.youtube.com/watch?v=q1C7ATKlBAw
https://www.youtube.com/watch?v=1mb0WpZz2mk
Drodzy uczniowie!
W kolejnym tygodniu zdalnej nauki, chcemy przybliżyć uczestnikom świetlicy szkolnej, tematykę Unii Europejskiej. Dopiero co minęły dni Polskich Świąt Narodowych, więc warto uświadomić sobie, że jesteśmy jednym z krajów UE, a co za tym idzie powinniśmy posiadać podstawowe wiadomości o instytucji, której jesteśmy częścią. Prosimy o zapoznanie się z symbolami unijnymi (flagą, hymnem, walutą i maskotką). Linki poniżej tekstu. Mamy propozycję, byście spróbowali przedstawić swój pomysł na maskotkę UE. Ciekawe pomysły i wykonanie przysyłamy jak zawsze na e-mail waszych opiekunów.
Zapraszamy was też do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, dbanie o higienę osobistą a także higienę spożywania posiłków.
Pozdrawiamy. mirekkruszewski@wp.pl justyna.kacprzak67@gmail.com
https://www.youtube.com/watch?v=Sf4wQelFPeM https://www.youtube.com/watch?v=AgaqA5d1k-g https://www.youtube.com/watch?v=lJZmpgqJ_mQ https://www.youtube.com/watch?v=jd6k48TWIeQ
Ważne święta dla każdego Polaka.
Nasze symbole narodowe: https://www.youtube.com/watch?v=DCwEJ9tHt5c
Pamiętaj!
Piosenki i pieśni do wspólnego śpiewania:
https://www.youtube.com/watch?v=hJ9SZzcOP
https://www.youtube.com/watch?v=4TQv7QaIK64
https://www.youtube.com/watch?v=O8lbwWF7yXo
https://www.youtube.com/watch?v=XvgtOYIbLD4
https://www.youtube.com/watch?v=pPPd2eLK5d8
https://www.youtube.com/watch?v=s4Z4kjB6KmY&list=PLpBgTSnFz5mkcZL47ZiCdJs8Fe0d8dn3r
Propozycje prac plastycznych
Witamy uczniów świetlicy szkolnej!
Czas teraźniejszy to przede wszystkim wzmożona aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, czyli ,,W zdrowym ciele zdrowy duch". Oprócz uprawiania sportu, zastanówcie się jak ten proces wpływa na kondycję waszego organizmu.
Mamy prośbę, abyście rozmawiali z waszymi domownikami oraz rówieśnikami, poprzez media społecznościowe na temat ,,Ziemia, nasz wspólny dom", pochylając się zagrożeniami środowiska i koniecznością jego ochrony. Zwróćcie uwagę na bardzo aktualny temat jakim jest SUSZA w naszym kraju, jak oszczędzać zasoby wodne. Zbliża się powoli koniec miesiąca a po nim przyjdzie czas na NASZE MAJOWE ŚWIĘTA NARODOWE. Przypomnijcie sobie wiersz ,,Kto ty jesteś?" W.BEŁZY. W nim znajdziecie odpowiedź na pytanie ,,Jakim jestem Polakiem?" Dla chętnych proponujemy wykonanie mini flagi naszej Ojczyzny albo kotylion. Tradycyjnie już możecie się pochwalić swoimi pracami przesyłając je na e-maile opiekunów świetlicy mirekkruszewski@wp.pl justyna.kacprzak67@gmail.com
Pozdrawiamy serdecznie.
Poniżej linki przydatne do wykonania pracy plastycznej.
PAMIĘTAJMY O NASZEJ PLANECIE
Bajki i filmiki ekologiczne
1.W jaki sposób ja mogę dbać o środowisko? – praktyczne porady dla każdego dziecka
https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ
2.Film edukacyjny ,, Segregujemy dla przyszłości”
https://www.youtube.com/watch?v=xU5dox9wVlQ
3. Dzień Ziemi – 12 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci!
http://dziecieceinspiracje.pl/2020/04/dzien-ziemi-12-pomyslow-na-prace-plastyczne-dla-dzieci.html
Rozpoczynamy nowy tydzień kolejnymi inspiracjami.
Propozycje zabawy, nauki i relaksu
"SKACZEMY, BIEGNIEMY"- PIOSENKA DLA DZIECI Z ELEMENTAMI GIMNASTYKI
Wygibasy z naszej klasy
Link do zabaw-https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA&feature=youtu.be
Watro poznać
Zapraszamy do zapoznania się z książeczką < CO TO JEST KORONOWIRUS?>
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kolorowe kanapki!
Wspólnie z bliskimi zróbcie kolorowe, zdrowe i smaczne kanapki. Pamiętajcie o wyszorowaniu rąk przed pracą!Pamiętajcie, aby warzywa i owoce znalazły się w każdym Waszym posiłku. Najlepiej jeść je na surowo - dżem owocowy i kompot nie mają już takiej mocy.
Czy wiecie, że należy wybierać różnokolorowe warzywa i owoce? Wtedy na pewno nie zabraknie nam witamin i składników mineralnych.
Im ciemniejsze warzywo lub owoc, tym zdrowsze. Dlatego właśnie ciemna sałata rzymska ma w sobie więcej wartości odżywczych niż sałata lodowa.
• Czerwone: chronią przed chorobami układu krwionośnego oraz nowotworami, zapobiegają starzeniu się organizmu i wspomagają naszą regenerację. Są również świetnym źródłem potasu i witaminy C.
• Niebieskie i fioletowe: zapewniają sprawne funkcjonowanie naszego organizmu, są bogate w witaminę C oraz błonnik. Wspomagają układ krążenia, trawienny oraz nerwowy.
• Zielone: świetnie wpływają na układ trawienny, w szczególności wątrobę. Świetnie wpływają na wzrok, poprawiają stan skóry oraz podwyższają odporność. Są też bogate w witaminę C, witaminę K i witaminę B6, wapno, błonnik oraz beta-karoteny.
• Pomarańczowe i żółte: poprawiają odporność, wzrok oraz zmniejszają ryzyko chorób serca i nowotworowych. Poprawiają stan włosów, paznokci oraz skóry. Są również źródłem potasu oraz witaminy C.
• Białe: większość z nich to naturalne antybiotyki, mają działanie antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwzapalne. Wzmacniają odporność, pomagają zwalczyć przeziębienie i grypę. Niektóre z nich zawierają witaminę K (kalafior), witaminę D (pieczarki) oraz potas (ziemniaki).”
Witamy uczniów, świetlicy szkolnej po krótkiej przerwie świątecznej. Proponujemy w tym tygodniu aby podpatrywać przyrodę w obrębie własnego podwórka. Postarajmy się zaobserwować jakie zmiany w przyrodzie przynosi ,,Pani Wiosna". Prosimy w miarę możliwości o udokumentowanie zaobserwowanych zjawisk w formie pracy plastycznej (dla młodszych), czy też fotografii (dla starszych).
Wasze prace można przesyłać na e-mail opiekunów świetlicy szkolnej:
mirekkruszewski@wp.pl justyna.kacprzak67@gmail.com.
Ponadto prosimy was o zwrócenie uwagi na następujące tematy: ,,Znaczenie warzyw i owoców w procesie odżywania" oraz ,,Higiena spożywania posiłków". Myślimy że obydwa tematy są bardzo na czasie i warto się z nimi zapoznać. Oczywiście spójrzcie na załączniki poniżej. Pozdrawiamy serdecznie. Nauczyciele świetlicy.
https://www.youtube.com/watch?v=DF4znGEcBPU
https://www.youtube.com/watch?v=ewmXJieOFFQ
Załączniki:
Już niedługo Wielkanoc
Czas przypomnieć sobie tradycje związane z tym świętem
Możecie obejrzeć filmik, który opowie Wam o symbolach świąt wielkanocnych https://www.youtube.com/watch?v=PSMcPXs-1vM-
Nasz region kurpiowski słynie z pięknych palm i pisanek. Może ktoś zdecyduje się i wykona taką ozdobę na świąteczny stół?
Jak je wykonać, dowiecie się oglądając filmik https://www.youtube.com/watch?v=TN7LN1-mEeg
A na święta życzenia:
Dołączamy piosenkę https://www.youtube.com/watch?v=9pCJGz1jOzk
Dla tych, którzy lubią dobrą zabawę i naukę 2 propozycje: (do wydruku)
Opiekunowie świetlicy
Drodzy uczniowie. W tym przedświątecznym tygodniu proponujemy dla najmłodszych zajęcia z kolorowankami (link poniżej).
Dla starszych proponujemy pomóc rodzicom w pracach przedświątecznych oraz w przygotowaniu wystroju stołu wielkanocnego. Prosimy o wykonanie (oczywiście dla chętnych) pisanek wielkanocnych, baranków czy stroików tematycznie związanych z nadchodzącymi świętami. Mile widziana jest wasza inwencja twórcza. Najciekawsze pomysły i prace można przesłać w formie zdjęcia na adresy e-mail opiekunów świetlicy. WESOŁYCH I ZDROWYCH ŚWIĄT!
mirekkruszewski@wp.pl , justyna.kacprzak67@gmail.comhttps://www.youtube.com/watch?v=rP7BsJGtd0o
https://www.youtube.com/watch?v=4WKkS1h1NUM
https://www.youtube.com/watch?v=IOZ8sGOaNtg
https://www.youtube.com/watch?v=xuWt7S9ob0A
Drodzy uczniowie
Zapraszamy Was do wzięcia udziału w zabawach, które proponujemy. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.
W każdym tygodniu będą pojawiły się ciekawe propozycje zabaw plastycznych, ruchowych, muzycznych i innych. W tym tygodniu proponuję siew rzeżuchy oraz inspiracje plastyczne.
Jednym z symboli Świąt Wielkanocnych jest sadzenie rzeżuchy. Oprócz funkcji dekoracyjnej jest także świetnym dodatkiem do różnych dań, ponieważ rzeżucha stanowi bogate źródło witaminy C oraz wapnia i dlatego warto ją jeść. Tę bombę witaminową każdy może posiadać w swoim domu. Do własnej uprawy rzeżuchy niezbędne będzie: nasiona rzeżuchy, odpowiedni pojemnik, watę i wodę, którą będziemy podlewać naszą rzeżuchę.
Sposób przygotowania:
1.Pojemnik wyłożyć watą.
2.Zwilżyć podłoże wodą.
3. Rozsypać rzeżuchę po całej powierzchni waty.
4. Systematycznie podlewać lub zraszać wodą.
W razie wszelkich wątpliwości poniżej znajdziecie link do filmiku instruktażowego, w którym zobaczycie, jak krok po kroku wyhodować samodzielnie rzeżuchę.
Link do filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=MfCoSQRMgfk
Link do inspiracji plastycznych https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/06/prace-plastyczne/