10 listopada o godz. 11.11 zaśpiewamy nasz hymn narodowy. W tym dniu i w kolejnym będziemy świętować naszą niepodległość. Bądźmy wszyscy biało-czerwoni!
Aktualności
Świętujmy naszą niepodległość
Wycieczka do Olsztyna
4 listopada uczniowie klas 1,2 i 3 wiedzę zdobywali inaczej.
Na wycieczce do Olsztyna podczas seansu w Planetarium mogli oglądać rozgwieżdżone niebo, obiekty i zjawiska astronomiczne. W Muzeum Przyrody podziwiali wiele gatunków zwierząt i ptaków, wysłuchali też o nich informacji. Uczestniczyli w bardzo interesujących warsztatach przyrodniczych, podczas których czynnie brali udział.
Główną atrakcją muzeum jest kolekcja 900 spreparowanych zwierząt żyjących w regionie, który cieszy się opinią środowiska o najbogatszej liczbie gatunków fauny w Polsce. Zgromadzono w nim blisko 19 tys. eksponatów, głównie zoologicznych, botanicznych i geologicznych. Szczególnie cenny jest zielnik Hansa Steffena, na który składa się aż 460 arkuszy. Ekspozycja zoologiczna to głównie wypchane zwierzęta 250 gatunków, w tym wielu zagrożonych wyginięciem. Zobaczyliśmy m. in. żubra, wilka, bobra, orły i inne ptaki, suma, żółwia błotnego, rozmaite owady.
Dermoplastyczne postaci zwierząt stoją na tle fotografii ich naturalnych siedlisk, co razem sprawia wrażenie uczestnictwa w wyjątkowym, leśnym spacerze.
Nauce towarzyszył też relaks w Warmiolandii.
Warmiolandia –to wyjątkowa strefa pełna kreatywnej zabawy, to połączenie sali zabaw dla dzieci, wyposażonej w konstrukcję zabawową, karuzelę, trzytorową zjeżdżalnię oraz baseny z kulkami, ze światem klocków.
Oczywiście nie zabrakło też Restauracja McDonald's i zestawu Happy Meal's !
59
"Szkoła pamięta"
Podziękowanie za udział w akcji "Szkoła pamięta"!!
INFORMACJA
Ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona jest telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Ślubowanie klasy I
Miło popatrzeć
29
Podziękowanie
Nasza szkoła pamięta również o zwierzętach. 18 października 2021r. otrzymaliśmy podziękowanie za udział w akcji ubiegłorocznej, którą planujemy również powtórzyć w tym roku.
„Ślubowania nadszedł czas, będzie uczniem każdy z nas…”
29 października 2021r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Zarębach odbyła się przepiękna uroczystość – Ślubowanie i Pasowanie na Ucznia.
144
Wycieczka do Nadleśnictwa Wielbark
28 października uczniowie klas siódmych byli na lekcji terenowej w Nadleśnictwie Wielbark. Spotkanie z leśnikami, spacer po lesie i ognisko to skutek licytacji na rzecz zbiórki dla małego Olka z Piwnic. Uczniowie chętnie wzięli udział w akcji pomocy, a przy okazji spędzili czas przyjemnie i pożytecznie. Brawo wy! Warto pomagać!
18
#szkołapamięta
Z opiekunem Samorządu Szkolnego uczniowie odwiedzili groby na miejscowym cmentarzu w Zarębach.
7
#szkołapamięta
Wykonane działania w ramach akcji „Szkoła Pamięta”- klasa VIIb
Uczniowie klasy VIIb włączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. W związku z tym, w dniu 28 października, po zorganizowanej wcześniej zbiórce zniczy udali się na lekcji religii z Panią Barbarą Ziemek na cmentarz parafialny w Zarębach. Odwiedzili groby księży pracujących w parafii, groby zmarłych nauczycieli oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Uczcili pamięć minutą ciszy i wspólną modlitwą. Zapalili znicze jako wyraz pamięci i szacunku.
Temat zajęć z wychowawcą w klasie VIIb w dniu 29 października brzmiał „Pamiętajmy”. Lekcja rozpoczęła się od wysłuchania wiersza Wisławy Szymborskiej „Muzeum” o przemijaniu i kruchości ludzkiego życia. Uczniowie podczas tej lekcji prezentowali zdjęcia i pamiątki rodzinne, opisywali przedmioty pozostałe po bliskich, których już nie ma. Wspominali też swoich dziadków, babcie, kim byli, dlaczego pamięć o nich jest ważna.
Pamiątki osobiste trwają, zdjęcia z albumów też. Ale najważniejsza pozostaje pamięć o tych ludziach- tak podsumowano lekcję.
1429 października dzieci z oddziału zerowego odwiedzili zarębski cmentarz. Zapalili znicze na grobach nauczycieli i osób zasłużonych dla społeczności lokalnej, o których dowiedzieli się na apelu #Szkoła pamięta. Chwała ich pamięci!
1W ramach akcji "Szkoła pamięta" klasa II przygotowała wystawkę poświęconą lokalnym bohaterom – Księdzu Leonowi Gutowskiemu i Kazimierzowi Borzymowskiemu. Uczniowie poznali historię z nimi związaną. Przygotowali prace plastyczne i wystawkę nawiązującą do polskiej tradycji świąt zadusznych. Zorganizowano zbiórkę zniczy, które zostaną zapalone w miejscach pamięci na miejscowym cmentarzu.
7W ramach akcji Szkoła Pamięta klasa 8b odwiedziła groby na miejscowym cmentarzu.
1Klasa 7a w ramach akcji #Szkoła pamięta odwiedziła cmentarz w Zarębach. Na grobach osób związanych ze szkołą i historią miejscowości oraz na kilku starych opuszczonych grobach zostawili zapalone światełka pamięci.
#szkołapamięta
Uroczysty "Apel Pamięci" z Pocztem Sztandarowym szkoły w kl. młodszych.
9Treść "Apelu Pamięci", który po raz pierwszy odbył się w naszej szkole
Wystawka na temat miejsca spoczynku trzech nieznanych żołnierzy z I wojny światowej.
# Szkoła Pamięta
# Szkoła Pamięta
28 października- zbiorowa recytacja z pamięci Inwokacji z "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza
Uczestnicy: kl. 7a, 7b, 8a, 8b, nauczyciele.
film: Recytacja z pamięci Inwokacji z "Pana Tadeusza"
Kultywujemy pamięć o Kazimierzu Borzymowskim- pierwszym kierowniku szkoły w Zarębach w latach powojennych- klasa 4.
# Szkoła Pamięta
Słowa ważne dla każdego Polaka. Lekcja języka polskiego w klasie 7a i 7b- dziś na korytarzu szkolnym.
5Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim i Powstańcach.
Chwała Bohaterom!
Gminny Konkurs Recytatorski
W dniu 27 października 2021r. odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego. W konkursie wzięli udział uczniowie klasy II i III, którzy recytowali wybrane wiersze. Mimo ogromnej tremy wszyscy uczestnicy wypadli świetnie prezentując swoje talenty recytatorskie. Za trud i pracę wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a najlepsi nagrody książkowe. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
4
Gminny Konkurs Recytatorski
27 października 2021 roku Liwia K., Maja P., Laura R. i Sebastian Sz., recytowali wiersze na Gminnym Konkursie Recytatorskim. Wrócili z dyplomami i nagrodami. Liwia i Maja zajęły II miejsca. Laura otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy udziału i sukcesów.
9
Gminny Festiwal Piosenki Harcerskiej
25 października 2021 roku Sebastian Sz., i dziewczęta - Nikola B., Liwia K., Maja P., Maja R. i Laura R., z klasy II reprezentowali szkołę na Gminnym Festiwalu Piosenki Harcerskiej.
Zespoły: "Iskierki" w składzie: Nikola, Maja P, Laura i Sebastian oraz "Wędrowniczki" w składzie: Nikola, Liwia, Maja P., Maja R i Laura zajęły III miejsca i wróciły z dyplomami i nagrodami.
Gratulujemy sukcesów i życzymy jeszcze wyższych lokat na kolejnych konkursach.
8
Podróż wśród dinozaurów
25 października 2021r. do naszej szkoły zawitało Mobilne Planetarium. Dzieci mogły podróżować wśród dinozaurów. Mogły też popływać w głębinie z rekinami.
8
Wycieczka do Warszawy
W piątek 22 października 2021 roku uczniowie starszych klas zwiedzali w towarzystwie przewodnika liczne zabytki, pomniki i miejsca pamięci narodowej Warszawy. Wśród nich dziedziniec Zamku Królewskiego, Plac Zamkowy, Rynek Starego Miasta, Pałac Prezydencki, pomnik Małego Powstańca, pomnik ofiarom Katynia, Barbakan, Pałac Kultury i Nauki. Był też czas i na rozrywkę. Uczniowie odwiedzili muzeum Świat Iluzji i centrum rozrywki Stacja Grawitacja. Dzień w stolicy był bardzo intensywny i minął szybko. A uczniowie spisali się na medal.
33
Dzień Edukacji Narodowej
W tym roku w naszej szkole gościliśmy władze gminne i kuratoryjne z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przygotowaliśmy piękną scenerię spotkania, a nasi uczniowie zachwycili swoim występem ( recytacją, grą na instrumentach i tańcem) znamienitych gości.
114
Akcja „BohaterON”
Uczniowie klasy II włączyli się w akcję „BohaterON” promującą patriotyczne postawy i tożsamość narodową. Obejrzeli spektakl kukiełkowy „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”. Przedstawienie oparte na relacji dziadek – wnuczka, w prosty sposób wyjaśniło dzieciom czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Pokazało także, co dla Powstańców Warszawskich znaczy pamięć o historii oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z dzisiejszymi, młodymi patriotami.
Wykonali papierową pacynkę, którą wykorzystali do odegrania scenek ze spektaklu.
Zebrano wypowiedzi dzieci na temat „Jestem patriotą, bo…”, które wykorzystano, do zrobienia klasowej wystawki.
Zwieńczeniem zajęć było wykonanie pięknych laurek dla powstańców. Na laurkach znalazły się życzenia i podziękowania. Laurki zostały wysłane do Fundacji Sensoria we Wrocławiu.
Przez tego rodzaju zajęcia chcemy pamiętać o historii naszego kraju i bohaterach – Powstańcach Warszawskich.
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
6
Wycieczka do Warszawy
11 października uczniowie klas IV - VI wyjechali na wycieczkę do Warszawy.
9
Archiwum Aktualności