Propozycja działań na Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej
im. Bolesława Chrobrego w Zarębach
1. czerwca zawsze kojarzy nam się z uśmiechem, zabawą i słodyczami oraz kiełbaskami ze szkolnego ogniska, ale to Wy, Uczniowie, jesteście bohaterami tego święta i bez Was ten dzień byłby niewątpliwe smutnym dniem.
W tym roku ze względu na sytuację, jaką mamy w kraju i na świecie, musimy zmienić charakter obchodów Dnia Dziecka. Korytarze i boisko szkolne zamieniamy na Wasze domy i podwórka, a społeczność szkolną, na czele z dyrektorem i wychowawcami, na Wasze rodzeństwo i rodziców.
Grono pedagogiczne ma dla Was kilka pomysłów na spędzenie tego dnia. Wybierzcie z nich te, które najbardziej Wam się spodobają, zaproście swoje rodzeństwo i rodziców do wspólnej zabawy! Zacznijmy od pozytywnej muzyki:
https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ-
https://www.youtube.com/watch?v=rU6ity-5Mn0
- Rozwiń swoje zdolności kulinarne
Zaproponuj swojej mamie pomoc w przygotowaniu śniadania. Jedną z najprostszych rzeczy do zrobienia w kuchni są naleśniki. Nadzienie naleśnika może być różne- wykaż się pomysłowością! Jeśli nigdy ich nie robiłeś/aś, skorzystaj z tej „ściągi”:
Składniki:
- 1 szklanka mąki pszennej.
- 2 jajka.
- 1 szklanka mleka
- 3/4 szklanki wody (najlepiej gazowanej)
- szczypta soli
- 3 łyżki masła lub oleju roślinnego.
Pamiętajcie, żeby uważać na rozgrzany olej podczas smażenia naleśników.
- „Wspomnień czas” – oglądanie rodzinnych zdjęć
Dzień wolny od zajęć może być okazją do wspomnień i wzruszeń. Poproś swoich rodziców o albumy ze zdjęciami. Wróćcie razem do wydarzeń z przeszłości, o których możesz nie pamiętać, np. Twój chrzest.
- Koła się kręcą, a Ty?
Razem z rodzicami zorganizuj wycieczkę rowerową po najbliższej okolicy z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze. Trasę wycieczki zaplanuj z rodzicami. W razie problemów z rowerami, możesz wybrać się na rodzinny spacer po lesie.
- Zasmakuj harcerskiego życia!
Przy pomocy rodziców rozpal ognisko i upiecz kiełbaski. Zwróć uwagę na to, by ognisko rozpalić w miejscu, które umożliwi Ci kontrolę nad ogniem (Nie rozpalaj ogniska pod drzewami, w pobliżu budynków, itp.) Ognisko możesz zastąpić grillem. Przy ognisku/grillu wspólnie z rodzeństwem i rodzicami zaśpiewaj piosenkę:
Płonie ognisko w lesie,
Wiatr smętną piosnkę niesie,
Przy ogniu zaś drużyna gawędę rozpoczyna.
Ref. : Czuj,czuj,czuwaj,czuj,czuj,czuwaj,
Rozlega się dokoła.
Czuj,czuj,czuwaj,czuj,czuj,czuwaj,
Wiatr smętną piosnkę woła.
Przestańcie się już bawić
I czas swój marnotrawić.
Niech każdy z was się szczerze,
Do pracy swej zabierze.
Ref.: Czuj,czuj,czuwaj…
Przestańcie się już bawić
I czas swój marnotrawić;
Niech każdy z was się szczerze
Do pracy swej zabierze.
Ref.: Czuj, czuj, czuwaj, …
Jeśli nie znacie melodii posłuchajcie: https://www.youtube.com/wRef.:atch?v=vr4VvtdncWA
- Zgadnij, kim jesteś
Do tej zabawy potrzeba co najmniej dwóch osób, możesz w nią zagrać ze swoim rodzeństwem i rodzicami. W tej grze jedna osoba zgaduje, kim jest, a reszta stara się pomóc, odpowiadając na pytania TAK lub NIE. Gracze „pomagający” piszą na kawałku kartki(tak by osoba zgadująca nie widziała)imię i nazwisko postaci historycznej, osoby żyjącej współcześnie, bohatera filmu lub bajki i przyczepiają osobie zgadującej do czoła. Osoba zgadująca może zadawać pytania typu „Czy jestem postacią fikcyjną?”, „Czy jestem kobietą?” itp. Osoba zgadująca zadaje pytania, dopóki nie zgadnie, kim jest.Kiedy osoba zgadująca odgadnie, kim jest, wybierzcie inną osobę do zgadywania. Na kartce papieru napiszcie nową postać i zacznijcie zabawę od początku.
6. A może chcesz poznać świat innych dzieci?
„Dzieci Świata” to cykl reportaży Marzeny Figiel przedstawiający jeden dzień z życia dzieci z różnych części świata,który ma na celu pokazać ogromny kontrast pomiędzy jakością życia dzieci, ilością ich obowiązków czy spożywanego dziennie jedzenia. Każdy odcinek cyklu opowie historię innego dziecka, przedstawi jego rutynowy dzień, od wschodu do zachodu słońca, dzień z życia dziecka w afrykańskim plemieniu Samburu, dziecka w wiosce Masajskiej, w sierocińcu w Birmie i Kambodży, życie małego buddyjskiego mnicha, małego rybaka z Tonle Sap, mongolskiego chłopca polującego z orłami, Nepalczyka pracującego jako tragaż, ale także małego Szwajcara wypasającego krowy, polską małą baletnicę, czy małego fana komputerów z Holandii.
Jeśli zainteresuje Cię zapowiedź reportażu filmowego w linku poniżej, poszukaj kontynuacji.
https://www.youtube.com/watch?v=lXXsAajTMw8
7. „Widzę więcej” –konkurs fotograficzny
Spójrz na otaczający Cię świat nieco inaczej niż zwykle, z uwagą. Może dostrzeżesz interesujące szczegóły? Coś, co może być równie fascynujące i warte utrwalenia na fotografii, np. mrówkę ciągnącą patyczek, owada w płatkach kwiatu, ciekawy rysunek kory drzewa lub jego sylwetki? Jak ten świat wygląda w obiektywie twojego aparatu? Wybrane zdjęcie prześlijcie wychowawcom. Pamiętaj, że powinno to być autorskie zdjęcie.
8. Ciekawe zajęcia z bankowości:
- "Bankowość i zawód bankowca” - 1 czerwca, godz. 11.15
Link: https://clickmeeting.com/pl/join-webinar, ID pokoju: 263-797-239.
- Lekcja online „Pewne jak w banku – historia budowania zaufania”: 1 czerwca, godz. 10:00
Link: https://clickmeeting.com/pl/join-webinar , ID pokoju: 693-794-685
- Konkurs "Łamigłówka z BAKCYLEM" –kl. III-V oraz VI-VIII.
Link: https://bakcyl.wib.org.pl/konkurs-lamiglowki-z-bakcylem/
Życzymy Wam miłego dnia !