Dnia 18.01.2019r. uczniowie naszej szkoły – Zuzanna Rosa, Małgorzata Majewska, Piotr Koper, Anna Majewska wzięli udział w przeglądzie kolęd i pastorałek 2019 w Baranowie. Zespół „The Voise” wykonał w dwugłosie następujące utwory: „Dlaczego dzisiaj”, „Niechaj będzie”. Niestety mimo ładnego wykonania jury uznało, że to za mało by zostać laureatem. Nagranie występu poniżej.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM "BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE 2019, BEZPIECZNY INTERNET"
W związku ze zbliżającymi się feriami 22 stycznia 2019r. do szkoły zawitał policjant sierż sztab. Marcin Tański z Komisariatu Policji w Chorzelach. Dzielnicowy spotkał się z przedszkolakami, uczniami kl. I – VIII i oddziałami gimnazjalnymi, aby porozmawiać o bezpieczeństwie w czasie ferii zimowych. Szczególna uwaga została skupiona na zasadach bezpieczeństwa w internecie, a także zabaw na świeżym powietrzu, podczas uprawiania sportów zimowych. Policjant przestrzegał przed ślizganiem się na skutych lodem zbiornikach wodnych, tj. rzekach, jeziorach, stawach oraz ostrzegał przed zjeżdżaniem na sankach z górek znajdujących się blisko ulic. Przypomniał również zasady poruszania się po drogach.
Na koniec życzył wszystkim uczniom udanych i bezpiecznych ferii.
10
Rola czytania w życiu dziecka
Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa
z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.
Kartezjusz
Drodzy Rodzice!
Mając na uwadze wszechstronny rozwój Waszego dziecka oraz wzrost negatywnych wpływów w jego otoczeniu (telewizja, gry komputerowe), pragniemy zjednoczyć nasze wysiłki i oddziaływania na dziecko, tak aby polubiło czytanie, gdyż ma ono same zalety.
W kształtowaniu u dzieci nawyku czytania ważną rolę odgrywa rodzina. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek.
Szkoła i biblioteka szkolna w rozwijani kompetencji czytelniczych i upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży spełnia ważną rolę, gdyż stwarza możliwości kontaktu ze słowem drukowanym wszystkim, którzy się z nią stykają, głównie uczniom; daje do ręki książkę w momencie, który jest najkorzystniejszy dla zawarcia z nią przyjaźni. Może oddziaływać profilaktycznie na uczniów nie zainteresowanych książką.
Szanowni Państwo!
Wasze dzieci są czytelnikami biblioteki szkolnej. Mogą samodzielnie korzystać z jej zbiorów. Prosimy Państwa o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki w rozsądny sposób. Zwracajcie uwagę, czy dziecko oddaje książki do biblioteki dopiero po ich przeczytaniu. Chcemy zapobiec niepożądanemu zjawisku, gdy dzieci wypożyczają dla samego wypożyczania i zwracają książkę nie zajrzawszy do niej. Jest to zły nawyk, który nie uczy dziecka prawidłowego kontaktu z książką. A przecież chodzi o to, aby dziecko nauczyło się dobrze czytać i z czytania potrafiło czerpać przyjemność. Uświadamiajcie Państwo swoim dzieciom, że czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z trzech najważniejszych i podstawowych umiejętności. Dziecko, które nauczy się sprawnie czytać, pisać i liczyć jest przygotowane do zdobywania informacji, przyswajania wiedzy i na pewno da sobie radę w starszych klasach i w ogóle w życiu.
Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc. Dziecko, które czyta już dość dobrze, bardzo lubi czytać na głos rodzicom. Można więc słuchać, wykonując jednocześnie swoje zajęcia domowe. Ustalcie stałą porę dnia i czas codziennego czytania (przynajmniej 15 minut dziennie). Czytajcie dziecku głośno lub razem z nim trudniejsze teksty. Stopniowo wciągajcie dziecko do czytania. Niech na początku dziecko czyta tylko tytuły wierszyków, rozdziałów (resztę przeczytają Państwo dziecku sami). Potem może to być już cała linijka lub zdanie. Po jakimś czasie można już spróbować schematu: jedną stronę czyta dziecko, drugą – Państwo. Możecie też czytać z podziałem na role, włączając do tego jeszcze innych członków rodziny. Nawet nie zauważą Państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętniej czytać samodzielnie. Zauważajcie i chwalcie często Jego postępy w coraz lepszym czytaniu. Jeśli dziecko lubi, pozwólcie mu czytać cicho, ale porozmawiajcie potem o jego wrażeniach z lektury.
Spróbujcie traktować czytanie jak wartościową zabawę lub rozrywkę, którą przecież w gruncie rzeczy jest.
Pamiętajcie też, aby nigdy nie traktować czytania jak kary! Niektórym rodzicom zdarza się, w odpowiedzi na złe zachowanie dziecka, stosować wariant kary ,,nie ma telewizji czy komputera – będziesz czytać!”. Kto polubi coś, co musi robić za karę?
Odpowiedzialność za właściwy rozwój kultury czytelniczej człowieka spada głównej mierze na rodziców i biblioteki, gdyż to w dzieciństwie właśnie dokonuje się najwięcej ,,powołań” czytelniczych. Dziecko poprzez obcowanie z książką zaspakaja swoje potrzeby psychiczne. W momencie gdy nie będzie miało do niej dostępu lub dostęp ten będzie utrudniony – nauczy się zaspokajać je w inny sposób, np. przez oglądanie telewizji lub korzystanie z komputera. Trudno wtedy przyzwyczajenia takie zmienić, chociaż polubić czytanie można w każdym wieku.
Jeśli ktoś z Państwa właśnie nie lubi czytać, to może polubi tę czynność, czytając książki ze swoim dzieckiem.
Powtórzymy jeszcze raz; niezawodnym sposobem, żeby dzieci stały się zapalonymi czytelnikami, jesteśmy my – dorośli, musimy przez wiele lat być dla nich w czytaniu towarzyszami i przykładem.Jeżeli od najmłodszych lat będziemy im codziennie czytać i jeśli będą widziały, że my także czytamy – wychowamy czytelników, bo dzieci będą postrzegały czytanie jako coś naturalnego i ważnego, skoro tak traktują je dorośli.
Liczymy na współpracę z biblioteką szkolną!
Księgozbiór biblioteczny naszej szkoły został uatrakcyjniony dzięki realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w 2018 roku. Zakupiono za kwotę 15.000,00 zł 1208 nowych książek, co stanowi około 39% lektur szkolnych, a pozostałe to utwory, które rozbudzą pasje czytelnicze Waszych dzieci.
Życzymy cierpliwości, wytrwałości i przyjemności we wspólnym czytaniu, bo to nie będzie czas stracony.
Nauczyciele bibliotekarze: Wiesława Grabowska, Barbara Milewska ,
Dyrektor szkoły: Krystyna Maluchnik
Godzina Kodowania – Programować każdy może…
Uczniowie klas IV - VIII i III gimnazjum po raz pierwszy uczestniczyli w projekcie - Godzina Kodowania, organizowanej w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej, który przebiegał w dniach 03 - 7.12.2018 r.
Uczniowie poznali ogólnoświatową akcję, dzięki której mogą przez cały rok z dowolnego urządzenia i miejsca z dostępem do Internetu uczyć się programowania. Nauka programowania odbywała się w formie łamigłówek z postaciami ze znanych uczniom gier oraz zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków.
Każdy z uczniów po zakończeniu godziny kodowania otrzymał certyfikat potwierdzający uczestnictwo w ogólnoświatowej akcji. Uczniowie rozwijali swe pasje poprzez aktywne uczestnictwo w ogólnoświatowej akcji Godzina Kodowania. Łamigłówki udostępniane w ramach Godziny Kodowania były bardzo interesującym i wciągającym wprowadzeniem do programowania, a inne aktywności oferowane przez tę inicjatywę mogą służyć do dalszego rozwijania umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań.
Nauka programowania cieszyła się wśród naszych uczniów ogromnym zainteresowaniem. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Podejmowały samodzielną pracę także w domu. Rozwijały umiejętności zdobyte podczas lekcji. Programowanie to świetna zabawa dla naszych uczniów, ale przede wszystkim to możliwość rozwijania kreatywnego myślenia, poszukiwanie różnorodnych rozwiązań postawionego przez nauczyciela lub innego ucznia problemu. To nauka współpracy w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania. To przede wszystkim szansa na odkrycie nowej pasji, która może być szansą na rozwój każdego ucznia. Zajęcia z programowania będą kontynuowane w kolejnym roku szkolnym. Dzięki rozpoczęciu nauki wcześnie, uczniowie będą mieli możliwość odniesienia sukcesu na każdej ścieżce kariery XXI wieku.
Godzina kodowania organizowana jest na całym świecie przez organizację Code.org.
17
Wizyta policjanta w naszej szkole
21 grudnia 2018r. dzielnicowy p. Marcin Tański zawitał do klasy I. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo.
2
Akcja czytelnicza pt. „Wypożycz sobie prezent na Święta”
W bibliotece szkolnej została zorganizowana akcja czytelnicza pt. ,,Wypożycz sobie prezent na Święta”. W dniach 19 – 21 grudnia 2018r. każdy chętny uczeń może wypożyczyć sobie na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia prezent. Jest to prezent – niespodzianka w formie zapakowanej książki do przeczytania w czasie przerwy świątecznej. Wybierzesz prezent, ale nie wiesz, co kryje się w jego wnętrzu. Mamy nadzieję, że spełnimy wszystkie marzenia czytelników i nie zawiedziemy ich oczekiwań.
Zapraszamy, przychodźcie do biblioteki szkolnej i pobuszujcie wśród „prezentów”.
Projekt przestrzenny Limes Banku
20 grudnia 2018 roku mięliśmy zaszczyt gościć Prezes Limes Banku Spółdzielczego w Chorzelach, Panią Aleksandrę Wiśnicką, która dokonała wręczenia dyplomów oraz nagród w szkolnym konkursie pt. „Projekt przestrzenny Limes Banku”. Uczniowie wykazali się pomysłowością oraz niezwykłą wyobraźnią. Prezentowane projekty odzwierciedlały trud włożonej pracy w ich wykonanie.
Tego dnia mięliśmy również zaszczyt obserwować inscenizację o tematyce oszczędzania w wykonaniu uczniów klasy I, IV i V. Nasi najmłodsi sumiennie spełnili powierzone im zadanie i udowodnili po raz kolejny, iż uczniowie naszej szkoły dają z siebie zawsze jak najwięcej. Prezentowana inscenizacja cieszyła nie tyle oko i ucho, co duszę.
5
Betlejem w Zarębach - Jasełka
- 66
Taniec klasy II z mopami - https://youtu.be/NU2cj2a_iu8
Występ klasy III - https://youtu.be/VhAsjpJqDh4, https://youtu.be/rJNQGo-, https://youtu.be/IecF9AWCTik, https://youtu.be/LzmLbSzOwps
Taniec klasy VIII - https://youtu.be/xfOVBmiXt6c
Występ z trąbką - https://youtu.be/1x_s8EYVQS0
Występ klasy I - https://youtu.be/fZ-7ek-DnZc
Yes, Yes, Yes…… Zarębianki kolejny rok na szczycie powiatowej koszykówki.
15 grudnia 2018 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Przasnyszu rozegrano finał powiatowy w koszykówce dziewcząt klas VII, VIII i III wygaszanych Gimnazjów.
W rywalizacji mogły wziąć udział po dwie drużyny reprezentujące miasto Przasnysz i gminę Chorzele, oraz po jednym zespole z pozostałych gmin: Jednorożec, Krzynowłoga Mała, Czernice Borowe, Krasne i Przasnysz. Na starcie stanęło jednak mniej szkół. W ”szranki” stanęły ostatecznie: SP Bogate, SP nr 2 Chorzele, SP nr 2 Przasnysz, SP nr 3 Przasnysz i SP Zaręby. Organizatorem zawodów był pan Grzegorz Cołosiński - przewodniczący Zarządu Powiatowego SZS w Przasnyszu. Gospodarzami zawodów i sędziami wszystkich meczów byli nauczyciele przasnyskiej „dwójki”, panowie - Dariusz Durczyński i Szczepan Ulatowski.
Gospodarze zawodów wraz z opiekunami poszczególnych ekip zdecydowali, że turniej rozegrano systemem „każdy z każdym” 2 razy po 8 minut.
Nasze dziewczęta podrażnione nieco, porażką z Chorzelami w zawodach gminnych przystąpiły do rywalizacji mocno skoncentrowane. Doskonale prowadzone przez swojego trenera, praktycznie nie dopuszczały kolejnych rywalek pod swój kosz. Dominacja naszych dziewcząt nie była zagrożona nawet przez chwilę. Wszystkie mecze naszych dziewcząt kończyły się wysokimi wygranymi, a na zdobycz punktową złożyły się kosze prawie wszystkich dziewcząt. Ta wygrana to nasze drugie tegoroczne zwycięstwo, po sztafetowych biegach przełajowych. Jest to szósty z rzędu triumf naszych koszykarek w mistrzostwach powiatu.
Wyniki poszczególnych meczów
1. SP Bogate - SP Zaręby 4:11
2. SP nr 2 Przasnysz – SP nr 2 Chorzele 13:4
3. SP nr 3 Przasnysz – SP Bogate 17:9
4. SP nr 2 Przasnysz – SP Zaręby 4:12
5. SP nr 2 Chorzele – SP Bogate 10:6
6. SP nr 2 Przasnysz – SP nr3 Przasnysz 13:9 (po dogrywce)
7. SP nr 2 Chorzele – SP Zaręby 2:16
8. SP nr 2 Przasnysz – SP Bogate 18:1
9. SP nr 2 Chorzele – SP nr 3 Przasnysz 16:12
10. SP nr 3 Przasnysz – SP Zaręby 2:14
Kolejność końcowa mistrzostw:
I miejsce – SP Zaręby 12 punktów, stosunek koszy 53:12
II miejsce – SP nr 2 Przasnysz 9 punktów, stosunek koszy 48:26
III miejsce – SP nr 2 Chorzele 6 punktów, stosunek koszy 32:43
IV miejsce – SP nr 3 Przasnysz 5 punkty, stosunek koszy 40:52
V miejsce – SP Bogate 0 punktów, stosunek koszy 20:56
Awans do zawodów międzypowiatowych uzyskała Szkoła Podstawowa w Zarębach.
Nasze dziewczęta wystąpiły w składzie: Aleksandra Zbrzeźniak (kapitan zespołu), Iwona Mrówka, Edyta Orzoł, Marlena Zapadka, Klaudia Nyśk, Katarzyna Tańska, Patrycja Antosiak, Klaudia Sędrowska, Natalia Szlaga , Małgorzata Majewska. Na skutek kontuzji nie zagrała Anna Majewska.
Trenerem zespołu jest pan Wiesław Zyra.12
Pasowanie na przedszkolaka
- 76
Andrzejki w naszej klasie
Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy w gronie koleżanek i kolegów, dostarczająca wielu przeżyć i emocji, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji.Klasa III bawiła się w swojej sali lekcyjnej 29 listopada. Najpierw była zabawa przy muzyce, zabawa z piórkami. Później – zaczęły się wróżby. Każdy uczestnik z zapałem wrzucał grosiki do ustawionej miseczki, przyczepiał ogon osiołkowi, losował magiczne bileciki, przepowiadające przyszłość, wylewał wosk, czy też wykręcał przyszłość na czarodziejskim kole. Dzięki tym wróżbom trzecioklasiści dowiedzieli się jaka przyszłość ich czeka. Wróżba z butami pozwoliła dowiedzieć się dzieciom, które z nich jako pierwsze wyjdzie za mąż, ożeni się. Każdy, kto chciał, mógł dowiedzieć się, jakim będzie człowiekiem, co czeka go w przyszłości.Podczas zabawy śmiechu było co niemiara. Przepowiednie dostarczyły dzieciom wiele radości. Uczniowie bawili się znakomicie. Przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych.Przepysznie zastawiony stół, zachęcał do poczęstunku.Wróżby przygotowali: Piotrek, Julka, Faustyna, Nikola, Gabrysia i pani Beata.To był mile i ciekawie spędzony dzień. Kolejny taki, już za rok.
15
Kto ty jesteś? – program patriotyczny
5 grudnia 2018 roku szkołę odwiedzili aktorzy Teatru Arena z Białegostoku z programem artystycznym „Kto Ty jesteś?”. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom elementarnej wiedzy o Ojczyźnie oraz kształtowanie uczuć patriotycznych. Uczniowie usłyszeli wiersz C.K.Norwida "Do kraju tego" i Wł. Bełzy "Katechizm polskiego dziecka". Zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, szukali na mapie polskich krain, miast i rzek. Na scenie pojawił się też Smok Wawelski, który szukał czegoś do jedzenia... i oczywiście znalazł owieczkę. Widzowie poznali też kroki polskiego tańca narodowego - poloneza. Całość sztuki utrzymana była w formie żywej interakcji z małymi widzami, co dostarczyło wszystkim niezapomnianych emocji.
12
Wspomnienia narkomanki
10.12.2018r – Uczestniczymy w spektaklu „Wspomnienia Narkomanki” w Chorzelach.
Powiem Ci, że…NIE WARTO W TO WCHODZIĆ! BĄDŹ CZYSTY! NIE EKSPERYMENTUJ ZE SWOIM ŻYCIEM!
1
Mikołajki w szkole
Chociaż za oknami brak śniegu, to nastrój świąteczny zagościł już w naszej szkole.
55
Poznajemy tańce ludowe
21 listopada 2018 roku uczniowie klasy III wzięli udział w warsztatach etnograficznych „Poznajemy tańce ludowe”. Zajęcia poprowadziła pani Krystyna Maluchnik – dyrektor szkoły. Dzieci poznały podstawowe kroki „Konika” i „Starej Baby”. Mamy nadzieję, że tego typu zajęcia zachęcą maluchów do rozwijania talentów tanecznych.Dziękujemy pani dyrektor za poświęcony i ciekawie zagospodarowany czas.
3
Robimy biało czerwone kwiaty z krepiny
20 listopada 2018 roku uczniowie klasy III spotkali się z członkami Koła Kurpiowskiego, działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Chorzelach - filia w Zarębach. Uczniowie poznali zwyczaje i tradycje kurpiowskie. Wysłuchali kurpiowskiego słownictwa i obejrzeli wytwory sztuki ludowej. Razem z członkami koła wykonywali biało czerwone kwiaty z krepiny. Niektórzy byli zachwyceni swoimi wytworami.Pani Jadzia – bibliotekarka, poczęstowała trzecioklasistów pysznymi, owocowymi lizakami.Dziękujemy za poświęcony nam czas i naukę robienia kwiatów.
6
Wycieczka do Olsztyna
23 listopada 2018r uczniowie klas III a, b gimnazjum i VIII PSP wzieli udział w wycieczce do kina na fim pt."Cudowny chłopak". Wycieczka odbyła się w ramach realizacji programu wychoawczo-profilaktycznego.
Biało-czerwoni - zawody sportowe
28 listopada 2018 roku zorganizowano dla klas I - III zawody sportowe "Biało - czerwoni". Warunkiem udziału w zawodach był odpowiedni strój. Każdy uczestnik musiał mieć w swoim ubraniu widoczny kolor biały, czerwony lub biało-czerwony. Jak widać na zdjęciach, chętnych nie brakowało. Wszyscy uczestnicy rywalizowali w czterech konkurencjach: biegi, rzuty piłką do kosza, wspinanie po drabinkach, przeskoki przez skakankę.
W biegach najszybsi byli: z klasy I - Amelia Gostkowska, z klasy II - Mateusz Grabowski, z klasy III - Paweł Niedźwiecki.
W rzutach zwyciężyli: Natalia Kaliszewska z klasy I, Agata Sędrowska i Franciszek Zuśka z klasy II oraz Jarosław Żabiński z klasy III.
Wspinanie po drabinkach okazało się najłatwiejsze dla Natalii Kaliszewskiej z klasy I, Błażeja Kacprzyka z klasy II i Julii Majewskiej z klasy III.
Największą ilość skoków przez skakankę zaliczyli: Wiktoria Zawojek z klasy I (35 przeskoków), Mateusz Grabowski z klasy II (25 przeskoków) i Julia Majewska z klasy III (50 przeskoków).
Końcowa rywalizacja, po wszystkich konkurencjach przedstawia się następująco:
Klasa I
I miejsce - Natalia Kaliszewska
II miejsce - Wiktoria Zawojek
III miejsce - Amelia Gostkowska
Klasa II
I miejsce - Mateusz Grabowski
II miejsce - Błażej Kacprzyk
III miejsce - Agata Sędrowska
Klasa III
I miejsce - Julia Majewska
II miejsce - Nikola Grabowska
III miejsce - Alan Kulas
Zwycięzcy otrzymali dyplomy.
Organizatorem zawodów byli: pani Alina Zyra i pan Wiesław Zyra.
Zawody zorganizowano w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu "Piękna Nasza Polska Cała".66
Korony, funty, dolary, euro...
Klasa IVb na lekcji języka angielskiego o walutach
2
Archiwum Aktualności
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie