Jest taki rodzaj książek które KAŻDY z Nas powinien przeczytać choć raz!
Wiecie już jakie to książki?
No jasne LEKTURY!!! Zobaczmy jak Wam idzie:)
Quizy o lekturach szkolnych czyli sprawdź swoją wiedzę przy dobrej zabawie, dla uczniów kl. 4 - 7:
Jest taki rodzaj książek które KAŻDY z Nas powinien przeczytać choć raz!
Wiecie już jakie to książki?
No jasne LEKTURY!!! Zobaczmy jak Wam idzie:)
Quizy o lekturach szkolnych czyli sprawdź swoją wiedzę przy dobrej zabawie, dla uczniów kl. 4 - 7:
dla ucz. z kl.I-III
Uczeń porusza się zgodnie z tekstem:
Zasady pracy na e-lekcjach
Drodzy uczniowie
Choć lekcja pozostaje lekcją, to jednak przy pracy online pewne aspekty ulegają zmianie. Ta lista zasad ma pomóc Wam i nam – nauczycielom odnaleźć się w tej rzeczywistości. Uczestnictwo w lekcji online jest jednoznaczne z zaakceptowaniem poniższego regulaminu.
Pozdrawiam wszystkich Wasz pedagog szkolny Marzena Kaliszewska
KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY O PRZEDŁUŻENIU
KSZTAŁCENIA ZDALNEGO
Z powodu zagrożenia dla zdrowia uczniów wynikającego z aktualnej sytuacji epidemicznej po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przasnyszu oraz zgody Burmistrza Miasta i Gminy Chorzele decyzją Dyrektora Szkoły szkoła nadal kontynuuje do 6 listopada 2020 r. tryb kształcenia zdalnego w oddziałach przedszkolnych i klasach I-III.
Krystyna Maluchnik
Dyrektor Szkoły
Temat zajęć: ''A na cmentarzach promyki złote.... .''
Materiał dla uczniów kl.II-III na zajęcia świetlicowe( 5-a lekcyjna) na dzień 02.11. 2020. Zadanie dla uczniów - przejrzeć ilustracje i zdjęcia. Przeczytać wiersze uzupełnić tekst z lukami. swietlica_kl.I.docx
Marianna Kobus
Witamy uczestników świetlicy w zdalnym nauczaniu.
W tym tygodniu zapraszamy na chwilę zadumy nad zbliżającym się Świętem Zmarłych oraz Dniem Zadusznym. Jesteśmy w trudnym dla nas wszystkich czasie, dlatego tym bardziej zastanówmy się, co jest dla nas w życiu najważniejsze...
Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...
Kult zmarłych w innych krajach
Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca i czasu, światopoglądu i religii. Już w średniowieczu (IX w.) w katolickiej Francji, a także u angielskich i niemieckich katolików, dzień 1 listopada obchodzony był jako uroczystość Wszystkich Świętych. Wszyscy święci byli zbawieni i w ludzkiej pamięci istnieli dzięki swoim dobrym uczynkom na ziemi, dlatego więc celebrowany był radośnie. Po dziś dzień odprawiający tego dnia nabożeństwa są ubrani w białe szaty mszalne.Dzień Zaduszny, czyli właściwe Święto Zmarłych - przypadające 2 listopada - wprowadzono do liturgii Kościoła powszechnego ponad sto lat później, w 998 r. Ten dzień był poświęcony zmarłym, których dusze mogą być zbawione dzięki jałmużnie i modlitwom.
A w Polsce?
W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII wieku, a z końcem XV wieku była znana w całym kraju.Na kilka dni przed świętem ludzie porządkują groby swoich bliskich, zdobią je kwiatami i zielonymi gałęziami. Zgodnie z polską tradycją, to właśnie 1 listopada jest najważniejszym dniem obchodów zadusznych i odwiedzania cmentarzy. Następujący po nim dzień - Dzień Zaduszny - nie jest powszechnie obchodzony, chociaż w kościołach odprawiane są nabożeństwa żałobne.
Staropolskie obyczaje
Jeszcze w XIX w. we wschodniej Polsce odprawiano obrzędy ku czci zmarłych zwane Dziadami (Adam Mickiewicz opisał je w swoim poemacie dramatycznym). Wierzono, że jadło i napoje mogą pokrzepić dusze, więc w przeddzień święta pieczono chleb i pierogi, gotowano bób i kaszę, a na wschodzie przyrządzano kutię z maku, pszenicy i miodu. Potrawy te ustawiano na stołach jako poczęstunek dla dusz zmarłych. Wieszano też czysty ręcznik, obok stawiano mydło i wodę, by dusze mogły się obmyć. Na noc zostawiano otwarte drzwi, żeby duchy mogły bez przeszkód przekroczyć progi swoich dawnych domostw. W tym dniu niektóre czynności były zakazane np. wylewanie wody po myciu naczyń przez okno, by nie oblać zabłąkanej tam duszy, a także palenie w piecu, bowiem tą drogą dusze dostawały się niekiedy do domu.W całej Polsce ugaszczano żebraków i modlących się przy kościołach dziadów kościelnych (pątników utrzymujących się z jałmużny). W zamian za jadło modlili się oni za dusze zmarłych. Nikt nie skąpił im jedzenia, zapraszano ich do domu na ucztę, bo wierzono, że postać dziada może przybrać duch zmarłej osoby.Cmentarze były rozświetlone płonącymi na grobach lampkami, by błąkające się dusze mogły się przy nich oczyścić i ogrzać.Dziś inaczej obchodzimy Święto Zmarłych. Ofiary z jadła i napojów zastąpiły na mogiłach naręcza kwiatów i tzw. "wypominki", czyli przywoływanie zmarłych z imienia i nazwiska.
Pozdrawiamy serdecznie. Nauczyciele świetlicy.
Od dnia 27 października 2020r. do dnia 30 października 2020r. z powodu zagrożenia dla zdrowia uczniów wynikającego z aktualnej sytuacji epidemicznej po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przasnyszu oraz zgody Burmistrza Miasta i Gminy Chorzele decyzją Dyrektora Szkoły szkoła przechodzi na tryb kształcenia zdalnego w oddziałach przedszkolnych i klasach I-III.
Krystyna Maluchnik
Dyrektor Szkoły
Drodzy uczniowie. Biblioteka Szkolna Zdalna wita Was ponownie!
CIEKAWOSTKI ZE SZKOLNEJ BIBLIOTEKI
ZAPRASZAMY!
Szanowni Rodzice. Drodzy Uczniowie.
Dyrektor PSP w Zarębach informuje, że od 26 października szkoła będzie funkcjonowała w sposób następujący:
1) oddziały przedszkolne i klasy I-III nauczanie stacjonarne ( w szkole) według obowiązującego dotychczas planu;
2) klasy IV-VIII nauczanie zdalne z wykorzystaniem aplikacji MS Teams – zajęcia zgodnie z planem lekcji.
Informacje będą podawane na stronie internetowej szkoły https://pspzareby.edupage.org/, fb szkoły, fb Rady Rodziców oraz przez wychowawców.
Kontakt: mail (zszareby@wp.pl) , telefon ( 29 75 363 28)
Krystyna Maluchnik
Dyrektor Szkoły
16 października 2020 r. uczniowie klas IV-VI wzięli udział w quizie finansowym dla juniorów. Konkurs zorganizowany został przez Warszawski Instytut Bankowości. Zadaniem uczestnika konkursu było rozwiązanie testu online na platformie Testportal. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali opiekunowie SKO, tj. Pani Marzena Kopczyńska i Natalia Maluchnik. Wierzymy w możliwości intelektualne naszych podopiecznych i z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.
Od dn. 19 października 2020r. będą obowiązywać przerwy po 5 minut, obiadowe-30 minut.
Odwozy:
Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek: godz. 12:40, 13:30, 14:20
Piątek godz. 12:40, 13:30, 15:05
6 października 2020r. o godzinie 10.30 odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej.
Na uroczystości obecni byli: pani Aleksandra Wiśnicka – prezes Limes Banku w Chorzelach, pani Magda Lesińska – wiceprzewodnicząca Rady Rodziców, pani Krystyna Maluchnik – dyrektor szkoły, pani Alina Zyra - wychowawca klasy I, poczet sztandarowy, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, starsi uczniowie biorący aktywny udział w uroczystości oraz rodzice. Ze względu na panującą epidemię i ograniczenia epidemiologiczne, zabrakło nauczycieli i uczniów starszych klas.
Świąteczny strój galowy uczniów, dekoracja sali – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.
Wyjątkowym gościem podczas uroczystości była Dobra Wróżka z dalekiej krainy. Niestety pojawiła się także nieproszona Zła Wróżka i wypowiedziała tajemnicze zaklęcie. W takiej sytuacji uroczystość postanowiono odwołać, lecz Dobra Wróżka znalazła radę na złe zaklęcie. Zaprosiła dzieci w podróż do Sześciu Krain: Pierwszaka, Śpiewu, Pracy, Miłości, Mądrości i Tańca. Z każdej krainy dzieci musiały przynieść dar. Nie bojąc się trudów podróży dzieci wyruszyły na spotkanie z przygodą. Nie dali się zastraszyć Złej Wróżce. Odwiedziły Krainę Pierwszaka, gdzie zaprezentowały rymowanki prezentujące swoją osobę i otrzymały klucz do swojej klasy. W Krainie Śpiewu udowodniły, że pięknie śpiewają i przyniosły klucz wiolinowy. W Krainie Pracy wszystkie okazały się pracowite, otrzymały symbol pracowitości - pszczółkę. W Krainie Miłości pokazały jak bardzo kochają swoją ojczyznę. Otrzymały symbol miłości - serce. Z Krainy Mądrości przywiozły symbol mądrości - sowę. W Krainie Tańca zachwyciły wszystkich pięknym tańcem i przyniosły baletnicę.
Pierwszaki udowodniły, że są gotowe do złożenia uroczystego ślubowania. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych uczniów przysięgi uczniowskiej. Dzieci ślubowały ,,Być dobrym uczniem, dbać o honor swojej klasy i szkoły, uczyć się dobrze, służyć pomocą słabszym, słuchać nauczycieli, postawą swoją sprawiać radość wychowawcom i rodzicom, by wyrosnąć na dobrego człowieka i wzorowego Polaka.” Po ślubowaniu, każdy z pierwszaków został pasowany na ucznia symbolicznym ołówkiem przez panią Krystynę Maluchnik – dyrektora szkoły. Wszystkie dzieci były bardzo skupione i wzruszone, świetnie prezentowały się w stroju galowym oraz uczniowskich biretach.
Po pasowaniu uczniowie otrzymali upominki: dyplomy pasowania, prezenty przygotowane przez: wychowawcę, prezesa banku, Radę Rodziców i rodziców.
Pierwszaki dziękując za przybycie zaproszonym gościom wręczyły im kwiaty. Pozowały też do pamiątkowych zdjęć. Ostatnim punktem uroczystości był kawałek okolicznościowego tortu, przygotowany przez rodziców.
Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech, dziękujemy za zaangażowanie w organizację uroczystości, a pierwszakom życzymy wielu sukcesów!
5 października 2020r. Zespół Kolejowego ABC odwiedził naszą szkołę. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy I i II. Podczas spotkania dowiedzieli się, co trzeba zrobić, gdy zobaczymy bagaż pozostawiony bez opieki na stacji kolejowej i kiedy możemy przekroczyć żółtą linię na peronie. Dzięki interaktywnym zadaniom nauczyli się prawidłowego zachowania na terenach kolejowych, poznali znaki drogowe stawiane przed przejazdami kolejowymi oraz piktogramy, które można zobaczyć na dworcach i peronach. Dowiedzieli się, jak należy zachowywać się przed przejazdami kolejowymi ze szlabanami i bez szlabanów. Na zakończenie zajęć zostało przeprowadzone doświadczenie, dzięki któremu dzieci dowiedziały się, dlaczego należy nosić odblaski.
Każdy uczestnik zajęć otrzymał zestaw upominków – plecak i kamizelkę odblaskową, nosorożca Rogatka oraz książkę z jego przygodami, grę planszową i odblaski z bohaterami spotkania.
Dziękujemy rodzicowi ucznia naszej szkoły za współudział w organizacji zajęć dla najmłodszych.
W piątek 02.10.2020 r. obchodziliśmy w szkole kolejny już X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja miała na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie przystąpili tym razem do egzaminu pisemnego w klasach.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole zorganizowała p. Mariola Kopczyńska i p. Natalia Maluchnik.
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.
W ramach współpracy z Biblioteką w Zarębach nasza szkoła przystąpiła do projektu dla dzieci w wieku przedszkolnym "Mała Książka Wielki Człowiek".
Powered by aSc EduPage